فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 243 : بالهای فرشتگان

مولف شرح زندگانی آیت الله العظمی بروجردی (ره) می نویسد: حجه الاسلام والمسلمین حاج محمد مقدس اصفهانی برایم نقل کردند که روزی در جلسه درس تفسیر مرحوم آخوند کاشی ( ملا محمد کاشی متوفای 1333 ق) حاضر بودم ایشان این آیه را تفسیر می فرمودند: الحمدلله فاطر السموات و الارض جاعل الملائکه رسلا اولی اجنحه مثنی و ثلاث و رباع**فاطر /1، ترجمه: ستایش مخصوص خداوندی است آفریننده آسمانها و زمین که فرشتگان را رسولانی قرار داد دارای بالهای دوگانه و سه گانه و چهار گانه)). ***.
ایشان در خلال مطلب تفسیر فرمودند: همین طور است خودم مکرر آنها ( فرشتگان) را با همین وصف دیده ام که بعضی از آنها دارای دوبال و بعضی سه بال و بعضی دیگر چهار بال داشتند**ر.ک: مردان علم در میدان عمل 6 /143 به نقل از: خاطرات و زندگانی آیت الله بروجردی /26. ***.

حکایت 244 : قربان قرآن

شهید مرتضی مطهری در کتاب ده گفتار خود در مطلبی که تحت عنوان قرآن و مهجوریت آن**مهجوریت قرآن اصطلاحی است بر گرفته از آیه 30 سوره فرقان. ***، نوشته اند چنین می نویسد: یکی از فضلای خودمان در حدود یک ماه پیش مشرف شده بود به عتباب، می گفت: خدمت آیت الله (سید ابوالقاسم) خویی سلمه الله تعالی**آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی در تاریخ 8 /صفر /1413 مطابق با 12/2/1371 رحلت نمودند. رحمه الله علیه. ***رسیدم به ایشان گفتم: چرا شما درس تفسیر که سابقاً داشتید ترک کردید ایشان در هفت، هشت سال پیش درس تفسیری در نجف داشتند و قسمتی از آن چاپ شده به (نام البیان فی تفسیر القرآن ایشان گفتند: موانع و مشکلاتی هست در درس تفسیر. گفت: من به ایشان گفتم: علامه (سید محمد حسین) طباطبائی در قم که به این کار ادامه دادند و بیشتر وقت خودشان را صرف این کار کردند، چطور شد؟ ایشان گفتند: آقای طباطبائی تضحیه کرده اند یعنی آقای طباطبائی خودشان را (با پرداختن به درس تفسیر) قربانی کرده اند**ر.ک: تفسیر و تفاسیر جدید /50 به نقل از: ده گفتار (شهید مطهری) /189. ***.

حکایت 245 : پرتوی از قرآن

حجه الاسلام و المسلمین دعایی می گوید: حضرت امام (خمینی (رحمه الله در نجف اشرف، اکثر آثار جدید محققین و نو آوران اسلامی و اجتماعی را با علاقه و دقت مطالعه می فرمودند. آنچه را که خود شاهد تأیید مطلق حضرت امام و تأکید معظم له برمطالعه و ترویج آن بودم، آثار دو محقق و اندیشمند گرانمایه اسلامی شهید مرتضی مطهری**امام خمینی درباره آثار شهید مطهری فرموده اند: آثار قلم و زبان او بی استثنا آموزنده و روان بخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشأت می گرفت برای عارف و عامی سودمند و فرحزاست. *** و مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی بود در نجف اشرف تفسیر پرتوی از قرآن**اثر آیت الله طالقانی.*** را به حضور امام تقدیم کرده بودم که مطالعه فرمایند. بعد از مدتی از فرزند شهیدشان حاج آقا مصطفی خمینی شنیدم که حضرت امام تأکید و سفارش کرده اند که ایشان حتما آن تفسیر را مطالعه کنند و در شیوه و برداشت های تفسیری و تدوین اثر تفسیری شان، از آن الهام و آموزش بگیرند. سفارش امام درباره مطالعه پرتوی از قرآن و تأیید مطلق آن، به قدری جلدی بود که مرحوم حاج آقا مصطفی، با توجه به شیوه محتاطانه حضرت امام در مورد افراد و نوشته هایشان، تعجب کرده بود**ر.ک: حکایت های از زندگی آیت الله طالقانی/ 152 151 به نقل از: یادنامه ابوذر زمان/ 32.***.