هزار و یک حکایت قرآنی

نویسنده : محمد حسین محمدی

حکایت 242 : شکر نعمت و شکر منعم

ابوالقاسم نصر آبادی را سؤال کردند از معنی لئن شکرتم لازیدنکم**ابراهیم /7، ترجمه: اگر شکر گذاری کنید، بر شما خواهم افزود. ***. گفت: هر که شکر نعمت حق تعالی کند، نعمتش زیادت شود و هر که شکر منعم ( پروردگار نعمت دهنده) کند محبتش و معرفتش افزون گرداند**ر.ک: تذکره الاولیاء /823. حکایت: شیخ اجل سعدی می فرماید: یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی را همی گفت ای پسر چندان که تعلق خاطر آدمی زاد به روزی است اگر به روزی ده بودی به مقام از ملائکه در گذشتی. ر.ک: گلستان سعدی، باب هفتم، حکایت هفتم. ***.

حکایت 243 : بالهای فرشتگان

مولف شرح زندگانی آیت الله العظمی بروجردی (ره) می نویسد: حجه الاسلام والمسلمین حاج محمد مقدس اصفهانی برایم نقل کردند که روزی در جلسه درس تفسیر مرحوم آخوند کاشی ( ملا محمد کاشی متوفای 1333 ق) حاضر بودم ایشان این آیه را تفسیر می فرمودند: الحمدلله فاطر السموات و الارض جاعل الملائکه رسلا اولی اجنحه مثنی و ثلاث و رباع**فاطر /1، ترجمه: ستایش مخصوص خداوندی است آفریننده آسمانها و زمین که فرشتگان را رسولانی قرار داد دارای بالهای دوگانه و سه گانه و چهار گانه)). ***.
ایشان در خلال مطلب تفسیر فرمودند: همین طور است خودم مکرر آنها ( فرشتگان) را با همین وصف دیده ام که بعضی از آنها دارای دوبال و بعضی سه بال و بعضی دیگر چهار بال داشتند**ر.ک: مردان علم در میدان عمل 6 /143 به نقل از: خاطرات و زندگانی آیت الله بروجردی /26. ***.

حکایت 244 : قربان قرآن

شهید مرتضی مطهری در کتاب ده گفتار خود در مطلبی که تحت عنوان قرآن و مهجوریت آن**مهجوریت قرآن اصطلاحی است بر گرفته از آیه 30 سوره فرقان. ***، نوشته اند چنین می نویسد: یکی از فضلای خودمان در حدود یک ماه پیش مشرف شده بود به عتباب، می گفت: خدمت آیت الله (سید ابوالقاسم) خویی سلمه الله تعالی**آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی در تاریخ 8 /صفر /1413 مطابق با 12/2/1371 رحلت نمودند. رحمه الله علیه. ***رسیدم به ایشان گفتم: چرا شما درس تفسیر که سابقاً داشتید ترک کردید ایشان در هفت، هشت سال پیش درس تفسیری در نجف داشتند و قسمتی از آن چاپ شده به (نام البیان فی تفسیر القرآن ایشان گفتند: موانع و مشکلاتی هست در درس تفسیر. گفت: من به ایشان گفتم: علامه (سید محمد حسین) طباطبائی در قم که به این کار ادامه دادند و بیشتر وقت خودشان را صرف این کار کردند، چطور شد؟ ایشان گفتند: آقای طباطبائی تضحیه کرده اند یعنی آقای طباطبائی خودشان را (با پرداختن به درس تفسیر) قربانی کرده اند**ر.ک: تفسیر و تفاسیر جدید /50 به نقل از: ده گفتار (شهید مطهری) /189. ***.