فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 225 : خوانده ای (انا الیه راجعون)؟!

حضرت امیر المؤمنین امام علی بن ابی طالب علیه صلوات الله الملک الواهب شنید که شخصی می گفت: انا لله و انا الیه راجعون**بقره/ 156، ترجمه: (و بشارت ده به استقامت کنندگان، آنها که هرگاه مصیبتی به ایشان می رسد، می گویند:) ما از آن خداییم و به سوی او باز می گردیم)). ***. حضرت پس از شنیدن این آیه شریفه، فرمود: این سخن ما که می گوییم انا لله ( ما همه از آن خداییم) اقراری است به بندگی و این که می گوییم: و انا الیه راجعون ( بازگشت ما به سوی اوست) اعترافی است به نابودی خویش**ر.ک: نهج البلاغه، حکمت 99. ***.
خوانده ای انا الیه راجعون - تا بدانی که کجاها می رویم؟! مولوی

حکایت 226 : گوهر وقت

حضرت حجه الاسلام سید صادق شمس چنین نقل نموده اند: بنده به طور مکرر خدمت مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی، رسیده ام، علامه می گفتند: به تازگی به این فکر افتاده ام که تفسیر (المیزان) را بنویسم ولی نقطه های آن را در روز پنج شنبه بگذارم که در ین روز علاوه بر این که نقطه ها را می گذارم، مروری نیز بر متن تفسیر نموده باشم. اگر چنین کنم روزی یک ربع ساعت ( پانزه دقیقه) جلو هستم یعنی از وقت و فرصت به خاطر به کارگیری این شیوه استفاده کرده ام**ر.ک: ناگفته های عارفان/ 62. (با اندکی تصرف). لطیفه: شخصی می گفت: عده ای را دیدم که مشغو تمرین روش علامه طباطبایی بوده و نقطه گذاری حروف را فاکتور می گرفتند. من که این منظره را دیدم به خنده افتاده و گفتم: علامه به خاطر پر کاری به این روش رو آورد و شما به خاطر بی کاری. ر.ک: خواندنی هایی از لابلادی گفته های و نوشته ها/ 40. ***.
گوهر وقت بدین خیرگی از دست مده - آخر این در گرانمایه بهایی دارد
پروین اعتصامی

حکایت 227 : دلیل تکرار آیات سوره کافرون

ابوشاکر دیصانی یکی از زنادقه در زمان امام صادق (علیه السلام) از ابو جعفر احول (معروف به مؤمن الطاق) دلیل تکرار آیات سوره کافرون**سوره 109 قرآن مجید، نام دیگر این سوره جحد است. *** را سؤال کرد و گفت: آیا ممکن است شخصی حکیم چنین تکراری در کلامش وجود داشته باشد؟ ابوجعفر پاسخی نداشت لذا چیزی نگفت تا این که وارد مدینه شد. او همین مطلب را از امام صادق (علیه السلام) پرسید. مام (علیه السلام) فرمود: علت تکرار این بود که قریش به رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پیشنهاد کردند که یک سال تو خدایان ما را پرستش کن، سال دیگر ما خدای تو را می پرستیم و دوباره سال بعد تو خدایان ما را بپرست و سال دیگر (سال چهارم) ما خدای تو را می پرستیم. چون آنها کلام خود را تکرار کردند خداوند نیز در جواب آنان، آیات را مکرر فرمود. هنگامی که ابو جعفر این پاسخ را برای ابوشاکر بیان کرد او گفت: هذا ما حمله الابل من الحجاز؛ این باری است که شتران از آورده اند))، مقصود ابوشاکر این بود که این سخن از تو نیست بلکه از امام صادق (علیه السلام) است**ر.ک: سرگذشت های تلخ و شیرین قرآن 3/ 215، به نقل از: تفسیر نمونه 27/ 388، تفسیر علی بن ابرایم 2/ 445. ***.