فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 69 : پاسخ کوبنده امام سجاد به یزید

در ماجرای اسارت امام سجاد علیه سلامالله القهار با بازماندگان شهدای کربلا چنین آمده است: هنگامی که آنها را به شام بردند وقتی که یزید امام سجاد (علیه السلام) را دید این آیه را خواند و بر آن حضرت تطبیق کرد: و ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم ویعفوا عن کثیر**شوری/ 30، ترجمه: هر مصیبتی به شما رسد به خاطر اعمالی است که انجام داده اید و بسیاری را نیز عفو می کند)). ***. یزید با این عمل در حقیقت می خواست به امام بگوید که شما مشمول این آیه هستید. و مصائب وارده بر شما، نتیجه اعمال خودتان است.
امام سجاد (علیه السلام) فرمود: چنین نیست. بلکه آیه ما این آیه است که خدای تعالی فرموده: ما اصاب من مصیبه فی الارض و لا فی انفسکم الا فی کتاب من قبل ان نبرأها ان ذالک علی الله یسیر لکیلا تأسوا علی ما فاتکم ولا تفرحوا بما آتاکم**حدید/ 23 22، ترجمه: هچ مصیبتی (ناخواسته) در زمین ونه در وجود شما روی نمی دهد مگر این که همه آنها قبل از آنکه زمین را بیافرینیم در لوح محفوظ ثبت است و این امر برای خدا آسان است. این به خاطر آن است که برای آنچه از دست داده اید تأسف نخورید و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشید. *** ما از کسانی هستیم که از آنچه از ما در زمان گذشته در مورد دنیا از دست رفته ناراحت نیستیم و به آنچه به ما داده شده نیز شاد نمی باشیم. به این ترتیب امام سجاد (علیه السلام) جواب دندان شکن به یزید دادند**ر.ک: داستان ها و پندها 3/ 111 110. به نقل از نور الثقلین 4/ 580. تفسیر نمونه 23/ 363. 20/ 442 441. ***.
من معشر حبهم دین و بغضهم کفر - و قربهم منجی و معتصم
فرزدق

حکایت 70 : شفاعت و رحمت و انساب

از ابو عبد الرحمن طاووس بن کیسان الخولانی الهمدانی الیمانی نقل شده که گفت: مردی را در مسجد الحرام زیر ناودان طلا دیدم که در حال عبادت و دعا و تضرع به درگاه احدیت بود و (به شدت) می گریست پس از پایان نماز و دعایش به نزد او رفتم با کمال تعجب مشاهده نمودم که او علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) است. به حضرتش عرض کردم: ای فرزند رسول خدا من شما را با چنین وضع وحالتی دیدم درحالی که شما دارای سه ویژگی هستید که هر یک از آن سه می تواند شما را از خوف الهی ایمن سازد اول این که: شما فرزند رسول خدا هستید دوم این که: شفاعت جدتان شامل حالتان خواهد شد و سوم اینکه: رحمت الهی شامل شما می شود. حضرت امام سجاد (علیه السلام) فرمودند: اما این که من فرزند رسول خدایم مرا ایمن نمی سازد درحالی که شنیدم خدای تعالی می فرماید: فلا انساب بینهم یومئذ و لا یتسآئلون**مومنون/ 101، ترجمه: هیچ یک از پیوندهای خویشاوندی میان آنها در آن روز که در صور دمیده شود نخواهد بود و از یکدیگر تقاضای کمک نمی کنند چون کاری از کسی ساخته نیست. ***. و اما شفاعت جدم نیز مرا ایمن نمی سازد و حال آن که شنیدم خدای تعالی می فرماید: و لا یشفعون الا لمن ارتضی**ابنیاء 28، ترجمه: و آنها جز برای کسی که خدا راضی به شفاعت برای او است شفاعت نمی کنند. ***. و رحمت الهی پس همانا خدای تعالی می فرماید: ان رحمت الله قریب من المحسنین**اعراف/ 56، ترجمه: رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است. ***. و حال آن که من نمی دانم آیا محسن ( نیکوکار) هستم یا خیر**ر.ک: روضات الجنات 4/ 139. ***.
لعمرک ما الانسان الا بدینه - فلا تترک التقوی اتکالا علی الحسب
فقد زین الایمان سلمان فارس - وقد وضع الشرک الشریف ابالهب

حکایت 71 : بوسه بردست خدا

امام سجاد حضرت علی بن الحسین (علیهم السلام) هنگامی که به مستمندی صدقه می داد دست خود را می بوسید. شخصی از آن حضرت، راز این بوسیدن را پرسید امام (علیه السلام) در پاسخ فرمود: صدقه مؤمن قبل از آن که به دست فقیر و نیازمند برسد، به دست خداوند می رسد**لانها تقع فی ید الله قبل ان تقع فی ید السائل. *** (از این رو من دستم را می بوسم) آنگاه حضرت برای تعلیل گفته اش این آیه شریفه را قرائت فرمود: الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبه عن عباده ویأخذ الصدقات**توبه/ 104. ***یعنی: آیا نمی دانستند که فقط خداوند توبه را از بندگانش می پذیرد و صدقات را می گیرد**ر.ک: داستان ها و پندها 7/ 86 به نقل از: لئالی الأخبار 3/ 30. وسائل الشیعه 4/ 303، 304 باب استحباب تقبیل الانسان یده بعد الصدقه و تقبیل ما تصدق به و شمه بعد القبض، ح 2 و 7. ***.
ما قال لا قط الا فی تشهده - لولا التشهد کانت لاءه نعم
فرزدق