فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 68 : پیرمرد شامی و امام سجاد (علیه السلام)

راوی می گوید: در آن موقعی که اهل بیت امام حسین (علیه السلام) درب مسجد جامع بودند پیرمردی نزد آنان آمد و گفت: حمد خداوندی را که شما را کشت و هلاک کرد و از کشته شدن مردهای شما همه شهرها را در آسایش قرار داد و امیر المؤمنین را بر شما مسلط ساخت! علی بن الحسین (علیهم السلام) به او فرمود: ای پیرمرد آیا قرآن خوانده ای؟ پیرمرد: آری. امام سجاد (علیه السلام): آیا این آیه را در قرآن خوانده ای: قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی**شوری/ 23. *** یعنی: بگو من هیچ پاداشی از شما بررسالتم درخواست نمی کنم جز دوست داشتن نزدیکانم ( اهل بیتم) پیرمرد: آری، خوانده ام. امام سجاد (علیه السلام): ما خویشان پیغمبر هستیم. امام سجاد (علیه السلام): آیا در سوره بنی اسرائیل ( اسراء) این آیه را خوانده ای: و آت ذاالقربی حقه**اسراء/ 26. درباره مشابه این آیه ر.ک: روم/ 38. ***یعنی: و حق نزدیکان را بپرداز. پیرمرد: آری. امام سجاد (علیه السلام): ما ذی القربی و خویشان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) هستیم. امام سجاد (علیه السلام): آیا این آیه را خوانده ای: واعلموا انما غنمتم من شی ء فان لله خمسه و للرسول و لذی القربی**انفال/ 41. *** یعنی: بدانید هر گونه غنیمتی به دست آورید خمس آن برای خدا و برای پیامبر و برای نزدیکان است. پیرمرد: آری! امام سجاد (علیه السلام): ما ذی القربی هستیم. امام سجاد (علیه السلام): آیا این آیه را خوانده ای: انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا**احزاب/ 33. *** یعنی: خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد. پیرمرد: این آیه را هم خوانده ام. امام سجاد (علیه السلام): ما همان اهل بیتی هستیم که خدا آیه طهارت را در منزلت ما نازل نمود. پیرمرد از شنیدن این کلمات ساکت ماند و از سخنان خویش پشیمان شد و گفت: شما را به خدا قسم آیا این آیات در قرآن در شأن شماست؟ فرمود: آری، به خدا قسم، به حق جدم رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) که این آیات در حق ماست. پیرمرد گریست و عمامه خود را برزمین زد و سر به سوی آسمان برداشت و گفت: خدایا! به سوی تو از دشمنان آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، از آدمی و پری بیزاری می جویم.
پس از آن به حضرت سجاد (علیه السلام) گفت: آیا توبه من قبول می شود؟ فرمود: آری.
اگر توبه کنی خداوند قبول می کند و تو با ما هستی. گفت: من توبه کردم. چون داستان این پیرمرد به گوش یزید بن معاویه رسید، دستور داد او را کشتند**ر.ک: اللهوف علی قتلی الطفوف/ 198 194 بحار الأنوار، 45/ 166 155، روضه الواعظین/ 191. ***.
ولیس قولک من هذا بضائره - العرب تعرف من انکرت و العجم
فرزدق

حکایت 69 : پاسخ کوبنده امام سجاد به یزید

در ماجرای اسارت امام سجاد علیه سلامالله القهار با بازماندگان شهدای کربلا چنین آمده است: هنگامی که آنها را به شام بردند وقتی که یزید امام سجاد (علیه السلام) را دید این آیه را خواند و بر آن حضرت تطبیق کرد: و ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم ویعفوا عن کثیر**شوری/ 30، ترجمه: هر مصیبتی به شما رسد به خاطر اعمالی است که انجام داده اید و بسیاری را نیز عفو می کند)). ***. یزید با این عمل در حقیقت می خواست به امام بگوید که شما مشمول این آیه هستید. و مصائب وارده بر شما، نتیجه اعمال خودتان است.
امام سجاد (علیه السلام) فرمود: چنین نیست. بلکه آیه ما این آیه است که خدای تعالی فرموده: ما اصاب من مصیبه فی الارض و لا فی انفسکم الا فی کتاب من قبل ان نبرأها ان ذالک علی الله یسیر لکیلا تأسوا علی ما فاتکم ولا تفرحوا بما آتاکم**حدید/ 23 22، ترجمه: هچ مصیبتی (ناخواسته) در زمین ونه در وجود شما روی نمی دهد مگر این که همه آنها قبل از آنکه زمین را بیافرینیم در لوح محفوظ ثبت است و این امر برای خدا آسان است. این به خاطر آن است که برای آنچه از دست داده اید تأسف نخورید و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشید. *** ما از کسانی هستیم که از آنچه از ما در زمان گذشته در مورد دنیا از دست رفته ناراحت نیستیم و به آنچه به ما داده شده نیز شاد نمی باشیم. به این ترتیب امام سجاد (علیه السلام) جواب دندان شکن به یزید دادند**ر.ک: داستان ها و پندها 3/ 111 110. به نقل از نور الثقلین 4/ 580. تفسیر نمونه 23/ 363. 20/ 442 441. ***.
من معشر حبهم دین و بغضهم کفر - و قربهم منجی و معتصم
فرزدق

حکایت 70 : شفاعت و رحمت و انساب

از ابو عبد الرحمن طاووس بن کیسان الخولانی الهمدانی الیمانی نقل شده که گفت: مردی را در مسجد الحرام زیر ناودان طلا دیدم که در حال عبادت و دعا و تضرع به درگاه احدیت بود و (به شدت) می گریست پس از پایان نماز و دعایش به نزد او رفتم با کمال تعجب مشاهده نمودم که او علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) است. به حضرتش عرض کردم: ای فرزند رسول خدا من شما را با چنین وضع وحالتی دیدم درحالی که شما دارای سه ویژگی هستید که هر یک از آن سه می تواند شما را از خوف الهی ایمن سازد اول این که: شما فرزند رسول خدا هستید دوم این که: شفاعت جدتان شامل حالتان خواهد شد و سوم اینکه: رحمت الهی شامل شما می شود. حضرت امام سجاد (علیه السلام) فرمودند: اما این که من فرزند رسول خدایم مرا ایمن نمی سازد درحالی که شنیدم خدای تعالی می فرماید: فلا انساب بینهم یومئذ و لا یتسآئلون**مومنون/ 101، ترجمه: هیچ یک از پیوندهای خویشاوندی میان آنها در آن روز که در صور دمیده شود نخواهد بود و از یکدیگر تقاضای کمک نمی کنند چون کاری از کسی ساخته نیست. ***. و اما شفاعت جدم نیز مرا ایمن نمی سازد و حال آن که شنیدم خدای تعالی می فرماید: و لا یشفعون الا لمن ارتضی**ابنیاء 28، ترجمه: و آنها جز برای کسی که خدا راضی به شفاعت برای او است شفاعت نمی کنند. ***. و رحمت الهی پس همانا خدای تعالی می فرماید: ان رحمت الله قریب من المحسنین**اعراف/ 56، ترجمه: رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است. ***. و حال آن که من نمی دانم آیا محسن ( نیکوکار) هستم یا خیر**ر.ک: روضات الجنات 4/ 139. ***.
لعمرک ما الانسان الا بدینه - فلا تترک التقوی اتکالا علی الحسب
فقد زین الایمان سلمان فارس - وقد وضع الشرک الشریف ابالهب