هزار و یک حکایت قرآنی

نویسنده : محمد حسین محمدی

حکایت 51 : آمار موران

عمار یاسر گوید: من با امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیه سلام الله الواهب بودم در بعضی از غزوات (جنگ ها)، به ناگاه به یک وادی رسیدیم، دیدیم مملو از مورچه است. گفتم: یا سیدی! آیا کسی از خلق خداست هست که عدد این مورچه ها را بداند؟ حضرت فرمود: بلی ای عمار. من می شناسم کسی را که می داند عدد آنها را و می شناسد عدد ذکر و انثای نره و ماده آنها را. عرض کردم: یا امیرالمؤمنین! آن شخص کیست؟ فرمود: این آیه را از سوره یس قرائت نکرده ای که: و کل شی ء احصیناه فی امام مبین**یس/ 12، ترجمه: و همه چیز را در کتاب آشکار کننده ای یا قلب امام خلیفه الله برشمرده ایم. *** گفتم: بلی یا امیر المؤمنین قرائت کرده ام. فرمود: انا ذالک الامام المبین من آن امام مبین هستم**ر.ک: قضاوت های حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام)/ 319. به نقل از: بحار الانوار (ظاهراً طبع کمپانی) 9/ 467. ***.
سایه پیغمبر ندارد هیچ می دانی چرا - آفتابی چون علی در سایه پیغمبر است

حکایت 52 : مصداق سهم

مردی وصیت کرد که هنگام مرگش یک سهم از اموال او را تصدق کنند پس از مرگ او، ورثه اش اختلاف کردند که مراد از یک سهم چیست؟ داوری به نزد حضرت علی (علیه السلام) بردند حضرت حکم فرمود که باید یک هشتم ما ترک را تصدق دهند و این آیه شریفه را تلاوت فرمود: انما الصدقات للفقرآء و المساکین و العاملین علیها و المؤلفه قلوبهم وفی الرقاب و الغارمین وفی سبیل الله و ابن السبیل**توبه / 60، ترجمه: زکات ها مخصوص فقرا و مساکین و کارکنانی است که برای (جمع آوری) آن زحمت می کشند و کسانی که برای جلب محبتشان اقدام می شود و برای (آزادی) بردگان و (ادای دین) بدهکاران و در راه (تقویت آیین) خدا و واماندگان در راه. *** و فرمود: این اصناف هشت صنف هستند و برای هر یک سهمی است لذا مراد از یک سهم یک هشتم است**ر.ک: قضاوت های حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام)/ 131 به نقل از ارشاد مفید و مناقب ابن شهر آشوب، همچنین ر.ک: من لا یحضره الفیه 4/ 152، ح 526، الاستبصار 4/ 134 133، ح 502 و 503. ***.
لو ان**ا نقل و حذف خوانده شود به شکل: لو ان *** المرتضی ابدا محله - لخر الناس طرا سجداً له
کفی فی فضل مولانا علی - وقوع الشک فیه انه الله**لفظ جلاله الله در این گونه موارد به جهت ضرورت شعری، بدون الف مدی قرائت می شود (به شکل اله )همان گونه که در بیت زیر، چنین است:
ما دگر کس نگرفتیم بجای تو ندیم الله الله تو فراموش مکن عهد قدیم
(سعدی) ***
و مات الشافعی لیس یدری - علی ربه ام ربه الله
امام شافعی

حکایت 53 : مصداق حین

آورده اند که: مردی نذر کرد که من یک حین روزه خواهم گرفت**یعنی گفت: لله علی ان اصوم حیناً)). *** و وقتی را معین ننمود، سپس دچار تردید شد که این، حین چند مدت است. داوری به نزد حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام) بردند. آن حضرت فرمود: باید شش ماه روزه بگیرد و این آیه را (به عنوان دلیل و شاهد) تلاوت فرمود:
توتی اکلها کل حین باذن ربها**ابراهیم 25، ترجمه: هرزمان میوه خود را به اذن پروردگارش می دهد. *** و اشجار (درختان) از روزی که شکوفه می نماید تا هنگامی که به ثمر برسد، شش ماه طول می کشد و لا یخفی که مقصود درخت خرماست**ر.ک: قضاوت های حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام)، 132، به نقل از: مناقب ابن شهر آشوب و ارشاد مفید. ***.
رومی، نشد از سر علی کس آگاه - زیرا که نشد کس آگه از سر اله
یک ممکن و این همه صفات واجب - لا حول و لا قوه الا بالله
مولوی