فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

حکایت 32 : روانهای روان از بدن مؤمنان

نقل شده است که: عارفی با خود می اندیشید آیا در قرآن مجید آیه ای وجود دارد که مضمون این حدیث را تأیید نماید: یخرج روح المومن من جسده کما یخرج الشعر من العجین یعنی: روح مؤمن به هنگام جان دادن چنان آسان از جسدش بیرون می رود همانند بیرون آوردن مویی از اندرون خمیر**درباره مشابه حدیث مذکور، ر.ک: المعجم الاوسط 1/ 225، الدر المنثور 6/ 167. *** عارف مذکور، تمامی قرآن را از اول تا آخر با تدبر مطالعه نمود و چیزی در این باره نیافت. تا این که شبی حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) را در خواب دید، عرض کرد: یا رسول الله! خداوند تعالی فرموده: ولا رطب ولا یابس الا فی کتاب مبین**انعام /59، ترجمه: و نه هیچ تر و خشکی وجود دارد جز این که در کتابی آشکار ثبت است. *** و حال آن که من تمام قرآن را با دقت مطالعه کردم ولی معنی این حدیث را پیدا نکردم، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به وی فرمود: سوره یوسف را مطالعه کن تا معنی حدیث را بیابی. آنجا که خداوند فرموده: فلما رأینه اکبرنه و قطعن ایدیهن**یوسف /31. ***یعنی: هنگامی که چشم آنان (زنان) به او (یوسف) افتاد او را بسیار بزرگ (و زیبا) شمردند و (بی توجه) دستهای خود را بریدند همان گونه که زنان، عذاب و درد بریدن دست خود را نفهمیدند، مؤمن نیز هنگامی که فرشتگان رحمت و جایگاه خویش در بهشت و نعمت ها و لذایذ بهشتی و حور و قصور را می بیند قلب و فکر او غرق تماشای اینان شده و درد مرگ و سکرات موت را حس نمی کند**ر.ک: رنگارنگ 2/ 433. ***.
در رفتن جان از بدن گویند هر نوعی سخن - من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می رود
سعدی

حکایت 33 : دروازه شهر علم

روزی پیامبر اکرم علیه صلوات الله الاکرم به امام علی (علیه السلام) فرمود: علی جان! من شهر علم هستم و تو درب (و دروازه) آن. دروغ می گوید کسی که گمان کند می تواند وارد شهر شود بدون گذر کردن از درب آن**امام علی (علیه السلام) در نهج البلاغه خطبه 154 می فرماید: نحن الشعار و الاصحاب و الخزنه و الابواب ولا تؤتی البیوت الا من ابوابها فمن اتاها من غیر ابوابها سمی سارقاً. یعنی: مردم! ما اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) چونان پیراهن تن او و یاران راستین او و خزانه داران علوم و معارف وحی و درهای ورود به آن معارف هستیم که جز از در، هیچ کس به خانه ها وارد نخواهد شد و هر کس از غیر در وارد شود، دزد نامیده می شود. ***. خدای (عزوجل) فرموده: و أتوا البیوت من ابوابها**بقره/ 189. *** یعنی: و از درخانه ها وارد شوید**ر.ک: الغدیر 6/ 79. ***)).
چه گفت آن خداوند تنزیل وحی خداوند امر و خداوند نهی
که من شهر علمم علیم در است - درست این سخن گفت پیغمبر است
گواهی دهم که این سخن را ز اوست - تو گویی دو گوشم بر آواز اوست
فردوسی

حکایت 34 : اهل بیت در آیه تطهیر

پس از نزول آیه مبارکه تطهیر**آیه 33 سوره مبارکه احزاب ***، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در قول و عمل و در موارد و مناسبت های مختلف، مصادیق حقیقی آیه شریفه را معین فرمود و به همگان نشان داد که اهل بیت فقط و فقط اصحاب کسا (پنج تن آل عبا) هستند و بس**برخی از اقوال (یا اقاویل) دیگر از این قرار است: الف: تنها زنان پیامبر.ب: اصحاب کساء و همسران پیامبر. ج: تنها پیامبر. د: تنها بنی هاشم (و شامل زنان نمی شود) ه: هر کس که با پیامبر پیوند نسبی یا سببی دارد، و: زنان و تمامی بنی هاشم که صدقه بر آنان حرام شده است ز: اصحاب کساء و زنان پیامبر و پدران همسران پیامبر... ***. روایت نموده اند که ماه های متمادی هر گاه که پیامبر برای نماز بیرون می رفت به در خانه فاطمه (علیها السلام) می آمد و می فرمود: الصلاه یا اهل بیت انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا**احزاب/ 33، ترجمه: خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد: الصلاه یا اهل البیت یعنی: نماز را به پای دارید ای اهل بیت. ***. مورخان این مدت را از چهل روز تا نوزده ماه برشمرده اند. هر چند روایات فراوانی این امر را تأیید کرده**ر.ک: اهل بیت در آیه تطهیر 11، 29، به نقل از: جامع البیان 22/ 5. ***، گروهی از عالمان، مدعی اجماع مفسران و نقل جمهور دانشمندان اهل سنت شده و آن را متواتر و افزون از شمارش دانسته اند. با این همه برخی از افراد جاهل با چنگ زدن به پندارهای واهی به مخالفت برخاسته و تلاش بیهوده کرده اند تا مگر بتوانند اذهان مردمان را در این باره دچار شک و تردید نمایند. گویند: هنوز چیزی از رحلت جانگداز رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نگذشه بود که عکرمه خارجی در بازارهای مدینه جار می زد که حاضر است در بیان مصداق اهل بیت با هر کس که بخواهد مباهله کند و بگوید که همسران پیامبر اهل بیت او و مصادیق آیه تطهیرند. این همه تلاش و کوشش در جهت دگرگون کردن حقیقت برای آن بود که اهل بیت دنیایی از مفاهیم و معانی اصیل و ارزشمند را در خود داشت و از بان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) عدل و همتای قرآن نامیده شده بود. آنان می خواستند باگسترده کردن دایره شمول اهل بیت، مردم مسلمان را از مصادیق حقیقی اهل بیت دور سازند و در جهان به خواب رفته و فاصله گرفته از این ستارگان درخشان آسمان اسلام، به مقاصد زشت خود نایل آیند**ر.ک: اهل بیت در آیه تطهیر 11، 12، 20. ***.
یا آل بیت رسول الله حبکم - فرض من الله فی القرآن انزله
کفاکم من عظیم الفخر انکم - من لم یصل علیکم لا صلاه له
امام شافعی
ان عد اله التقی کانوا ائمتهم - اوقیل من خیر اهل الارض قیل هم
فرزدق