فهرست کتاب


هزار و یک حکایت قرآنی

محمد حسین محمدی

بخش اول: آیه بسمله

انه بسم الله الرحمن الرحیم
نمل / 30.
به نام خداوند جان و خرد

حکایت 1: شیخ اجل سعدی را منتسب نموده اند که چنین فرموده:

بسم الله الرحمن الرحیم**ترجمه: به نام خداوند بخشنده بخشایشگر. این آیه شریفه در ابتدای تمامی سوره های قرآن بجز سوره توبه و نیز در آیه 30 سوره نمل، وجود دارد. *** نام خداوندی است که تا او نخواهد، صبا پرده گل نشکفاند و باد گیسوی شمشاد نجنباند. بی حکم او زمرد غنچه بیجاده**بیجاده: یاقوت کم بها. *** نشود. بی صنع او لاله، پر ژاله نگردد. نام ملکی است که به دست عمله صبا، قامت سرو پیراسته است و زیر سر زلف شاخ چهره گل آراسته است. نام ذوالجلالی است که طیران ملکی و دوران فلکی بی خواست او نیست. جنبش ریشه و گردش پشه، بی حکم او نیست. هر دیده که نه در جمال آن نام نگرد، بر دوخته باد و هر دل که نه در محبت این نام قرار گیرد، سوخته باد. هرقدمی که نه در راه موافقت حق پوید به تیغ قطعیت پی کرده باد**ر.ک: کلیات سعدی 4/57 مجلس چهارم از مجالس پنجگانه در وعظ و نصیحت). ***.
به نام خداوند جان و خرد - کزین برتر اندیشه برنگذرد

حکایت 2 : بهترین سرآغاز

ورد بن زید گوید: به امام باقر علیه صلوات الله الغافر عرض کردم: یاابن رسول الله! حدیثی بفرمایید و آن را برای من املا کنید تا بنویسم. حضرت فرمود: حفظتان کجاست ای اهل کوفه؟! عرض کردم: می خواهم آن را بنویسم تا کسی نتواند بر من اشکال نماید. سپس از آن حضرت پرسیدم: نظر مبارکتان درباره حیوانی که شخص مجوسی بسم الله گفته و آن را ذبح نموده، چیست؟ حضرت فرمود: می توانی از آن بخوری و حلال است. پرسیدم: درباره حیوانی که شخصی مسلمان آن را ذبح نموده ولی بسم الله نگفته، چه می فرمایید؟ حضرت فرمود: نمی توانی از آن بخوری (و حرام است)، زیرا خدای تعالی می فرماید: فکلوا مما ذکر اسم الله علیه**انعام /118. *** یعنی: از (گوشت) آنچه نام خدا (هنگام سربریدن) بر آن گفت شده بخورید)).
و در آیه ای دیگر فرموده: ولا تأکلوا ممالم یذکر اسم الله علیه**انعام /121. *** یعنی: و از آنچه نام خدا بر آن برده نشده، نخورید**ر.ک: من لا یحضره الفقیه 3/210 باب الصید و الذبائح، ح 63. ***)).
ای نام تو بهترین سرآغاز- بی نام تو نامه کی کنم باز