حماسه حسینی جلد اول:سخنرانیها

نویسنده : متفکر شهید استاد مرتضی مطهری

مقدمه چاپ سی ام:

حماسه حسینی مجموعه ای است مشتمل بر کلیه سخنرانیهای و یادداشتهای استاد شهید آیه الله مطهری درباره حادثه کربلا، کتاب حاضر جلد اول این مجموعه و شامل سخنرانیهاست. جلد دوم، یادداشتهای استاد در این موضوع را در بر خواهد گرفت. قبلا این کتاب در سه جلد به قطع رقعی منتشر می شد که جلدهای اول و دوم شامل سخنرانیها بود و جلد سوم شامل یادداشها. نظر به این که حروفچینی جلد اول آن مجموعه، دستی بود و با دو جلد دیگر هماهنگ نبود، و برای رفع نقایض جزئی، این کتاب از نو حروفچینی شد و دقتهای لازم از قبیل علامتگذاری دستوری و اموری که مربوط به زیبایی کتاب می شود اعمال شد. همچنین مطالب کتاب تیترگذاری شد و طبعا فهرست کتاب مفصل گردید. فهرستهای آخر کتاب نیز که چاپهای قبل عرضه می شود، خصوصا که بخش تحریفات در واقعه تاریخی کربلا که در چاپ قبل با عجله تنظیم شده بود، بار دیگر از نوار استخراج و به دقت تنظیم گردید.
استقبال کم نظیر مردم حقیقت جوی ایران - و حتی خارج از ایران - از این کتاب نیز عامل دیگری برای عرضه آن به شکل بهتر و کاملتر بوده است. تعداد چاپ این کتاب خود بهترین دلیل بر این استقبال می باشد و البته این استقبال خلاف انتظار نیست، زیرا از طرفی موضوع آن، حادثه بی نظیر تاریخ و شخصیت عظیم امام حسین (علیه السلام) است و از طرف دیگر گوینده و نویسنده کتاب، شخصیتی کم نظیر از نظر علمی و اجماع و پاره تن امام خمینی (ره) می باشد.
این کتاب شامل هفت فصل است. فصل اول تحت عنوان حماسه حسینی مجموعه سه سخنرانی استاد شهید تحت همین عنوان است که در حدود سال 1374 هجری شمسی در حسینیه ارشاد ایراد شده است و کتاب نیز به همین نام نامیده شد.
فصل دوم را سخنرانی های در فروردین ماه 1348 هجری شمسی برابر با محرم 1389 هجری قمری در حسینیه ارشاد ایراد شده است.
ماهیت قیام حسینی فصل سوم این کتاب را تشیل می دهد. توضیح اینکه در سال 1356 هجری شمسی استاد سخنرانیهایی تحت عنوان مسأله شناخت در کانون توحید (تهران) ایراد کردند. از آنجا که زمان آن سخنرانیهایی تحت عنوان مسأله شناخت در کانون توحید (تهران) ایراد کردند از آنجا که زمان آن سخنرانیها مقارن با دهه اول محرم بود، در سه جلسه ای که مصادف با شبهای تاسوعا و عاشورا بود، نیمی از وقت به بحث درباره حادثه کربلا اختصاص داده شد. مجموع آن سه نیم جلسه این فصل را تشکیل می دهد و عنوان آن نیز از یادداشتهای استاد اخذ شده است.
فصل چهارم را یک سخنرانی آن شهید بزرگوار تحت عنوان تحلیل واقعه عاشورا تشکیل می دهد. این سخنرانی ها در سال 1356 در یکی از جلسات که به طور هفتگی در برخی منازل برقرار و موسوم به جلسه یزدیها بود ایراد شده است.
شعارهای عاشورا (سخنرانی معروف استاد که توأم با گریه شدید ایشان است) فصل پنجم این کتاب را تشکیل می دهد. این سخنرانی در روز عاشورا و در حدود سال 1352 در مسجد جامع نارمک (تهران) ایراد گردیده است.
فصل ششم این کتاب مجموع هفت جلسه سخنرانی استاد شهید تحت عنوان عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی است که در محرم 1390 هجری قمری برابر با اسفند 1348 و فروردین 1349 هجری شمسی در حسینیه ارشاد ایراد شده است. در این فصل علاوه بر موضوع مذکور، به طور کلی اصل امر به معروف و نهی از منکر مورد بحث واقع شده که در خلال آن، مسائل اجتماعی و سیاسی روز نیز مطرح گردیده است. از جمله کارنامه مسلمین در مسأله فلستین بررسی شده است.
عنصر تبلیغ در نهضت حسینی فصل هفتم این کتاب را تشکیل می دهد. این فصل مجموع هفت سخنرانی استاد تحت همین عنوان است که در سال 1350 شمسی و در ماه محرم در مسجد جاوید تهران ایراد شده است. در این فصل به طور کلی تبلیغ در اسلام نیز مورد بحث واقع شده است. نوارهای این سخنرانیها در دست نیست، لهذا در تدوین آن فقط از متن پیاده شده سخنرانیها که در همان زمان از نوار استخراج شده استفاده گردیده است و چنانچه در موارد اندکی احساس نارسایی می شده است امکان مراجعه به نوار وجود نداشته است. بدیهی است چنانچه نوارهای این فصل به دست ما برسد، از نو تنظیم خواهد شد.
این کتاب گرچه بعد از شهادت استاد به چاپ می رسد ولی از نظر نوع موضوعات و قوت تحلیل، از شاهکارهای آیه الله مطهری به شمار می رود و از نظر خرافه شویی از این حادثه بزرگ و درس آموز و پرداختن به جنبه های مختلف این حادثه و ارزش گذاری برای هر یک از این جنبه ها و از نظر پرداختن به جوانبی که معمولا کمتر به آنها پرداخته می شود یک کتاب کم نظیر محسوب می شود. امید است مورد بهره گیری محبان اباعبدالله (علیه السلام) قرار گیرد و آثار معنوی آن در زندگی ما هویدا گردد. از خدای متعال توفیق بیشتر مسألت می نماییم. (12 بهمن 1377)
(شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری)

فصل اول:

دو چهره حادثه کربلا

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین باری الخلائق اجمعین و الصلاة و السلام علی عبدالله و رسوله و حبیبه و صفیه، سیدنا و نبینا و مولانا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و آله وسلم و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین.
اعوذباله من الشیطان الرجیم:
یا قوم ان کان کبر علیکم مقامی و تذکیری بایات الله فعلی الله توکلت فاجمعوا آمرکم و شرکائکم ثم لایکن امرکم علیکم غمه ثم اقضوا الی ولا تنظرون.(1)
موضوع بحث، حماسه حسینی است. اول باید کلمه حماسه را که در زبان فارسی زیاد استعمال می شود برای شما توضیح بدهم.