سیری در رساله حقوق امام سجاد علیه السلام (جلد دوم)

نویسنده : آیت الله میرسید محمد یثربی

نقش تلقین در تربیت فرزند

یکی از روشهای آموزشی، القا و تلقین است. در مقابل نهی از تلقین زشتی و دروغ، به تلقین خوبی ها و خیرات توصیه شده است. امام باقر علیه السلام می فرمایند:
اتَّقُوا الکَذِبَ الصَّغیر منه و الکبیر فی کُلّ جِد و هزل(504).
((بپرهیزید از دروغ کوچک و بزرگ، شوخی یا جدی - چرا که انس به دروغ کوچک جرات به دروغ های بزرگ را همراه دارد -)).
والدین، معلم های نخست فرزند هستند و محیط خانه و منزل اولین مدرسه و آموزشگاه او است. طفل هم در آماده ترین دوران یادگیری و تعلیم است، اما گاهی پدر و مادر در محیط خانه از تاثیر رفتار خود بر فرزندان غفلت می کنند.
سیره عملی والدین در زندگی خانوادگی، اگر صحیح و سنجیده و بر اساس معیارها و موازین درست تربیتی باشد، در فرزند هم تاثیر تربیتی صحیح دارد.
برعکس اگر در سلوک با یکدیگر یا با دیگر اعضای خانواده، یا در رفتار با کودک خود، روش نامطلوبی را پیش گیرند، اثرات منفی آن در روح و روان کودک ماندگار خواهد بود؛ مثلا اگر کسی در بزند و پدر برای آسایش خود، مهمان را نپذیرد و به دروغ به فرزند بگوید بگو که پدرم خانه نیست؛ این رفتار از همان آغاز بر روح مستعد کودک اثر منفی می گذارد.
امام علیه السلام می فرمایند: اگر می خواهیم فرزندانمان را درست کنیم، ابتدا باید خود را اصلاح کنیم و این قاعده استثنا ندارد.
مَن نَصَبَ نفسه للنَّاس اءِمَاما فَلیَبدَأ بِتَعلیم نفسِهِ قبل تعلیم غیره وَلیَکُن تَأدیبُهُ بِسیرَتِهِ قَبلَ تَأدیبِهِ بِلسانِهِ و مُعَلِّمُ نَفسِهِ و مُؤَدِّبُهَا أَحَقُ ّ بِالاِجلال من مُعَلِّمِ النَّاس و مؤدِّبِهم(505).
((کسی که خود را در مقام پیشوایی و امام مردم قرار می دهد باید پیش از آن که به تعلیم دیگران بپردازد به تعلیم خویش پردازد؛ و باید از تادیب کردن او به عملش پیش از تادیب کردن به زبانش باشد. کسی که معلم و ادب کننده خویشتن است؛ به احترام سزاوارتر از کسی است که معلم و مربی مردم است)).
قابل قبول نیست که پدری در خانه دروغگویی، بی ادبی، عهدشکنی، و ظلم و تعدی را سیره خود قرار دهد، اما از فرزندش توقع داشته باشد به او دروغ نگوید.
اگر پدر و مادر، داخل خانه به یکدیگر دروغ بگویند یا به دیگران دروغ بگویند، به فرزند قول بدهند و به آن وفا نکنند، خلف وعده کنند، کودک هم دروغگو تربیت خواهد شد و به وعده هایش بی توجه بود.
اگر پدر و مادر به یکدیگر یا به کودک خود ستم کنند، کودک هم با ستم خو خواهد گرفت و ظلم مدار تربیت خواهد شد. بنابراین، عبارت بعدی رسول اکرم صلَّی اللَّه علیه و آله و سلم در روایت قبل، این است که می فرمایند: و لا یخرق به؛ خرق، در لغت معانی مختلفی دارد، آن معنایی که با فرمایش امام علیه السلام تناسب دارد، عملی است که حالت وحشت و دهشتی برای فرزند به وجود آورد که همیشه در محیط خانه، مرعوب و وحشت زده باشد. این رفتار باعث می شود کودک، خجول و شرمسار تربیت شود. چنین کودکی همیشه در حال حیا، خجلت و ترس خواهد بود.
خلاصه کلام امام علیه السلام این است که اگر کودکی ترسو، خجالتی و منزوی تربیت شود، گناهش به گردن پدر است. پدر و مادر باید برای فرزند محیطی به وجود آورند که او از نظر روحی، در ترس، خوف یا خجلت و شرمساری قرار نگیرد. باید محیط رشد و پرورش کودک را، فارغ از هرگونه هراس، وحشت و انفعال روحی فراهم کنند.
بعضی از والدین، به خصوص پدران، چون خود را متولی و مدیر خانواده می دانند، تصور می کنند که باید با به وجود آوردن یک محیط ارعاب و ترس و توسل به ابزار خوف و وحشت، سلامت زندگی را تامین کنند و هرگز برای وصل به هدف بسیار ارزشمند تعلیم و تربیت زحمت آموختن و یادگیری مدیریت در خانه و تربیت فرزند را به خود نداده اند.
عجیب تر این است که بدون این که به کودک خود بیاموزند که کار خوب و بد کدام است، از او توق دارند که خلاف نکند. آنچه مسلم است کودک باید ابتدا زشتی و نیکی را بشناسد، تا مرتکب بدی ها نشود و به خوبی ها عمل کند. این پدران بدون توجه به کوتاهی خود، به محض این که فرزندشان مرتکب خلافی شد، بدون تفکر در انتخاب بهترین روش تادیب، به تادیب جسمی و ضرب و جرح می پردازند؛ در حالی که در معارف ما این روش مطلقا ممنوع است. در روایتی آمده است:
قال: شَکَوتُ الَی أَبی الحسن موسی علیه السلام اءِبنا لی، فقال: لا تَضرِبهُ و اهجُرهُ و لا تَطُل(506).
((خدمت امام کاظم علیه السلام شرفیاب شدم و از فرزند خود نزد آن حضرت شکایت کردم. حضرت فرمودند: مبادا فرزندت را کتک بزنی. برای ادب کردن او می توانی با او قهر کنی؛ اما مراقب باش دوران قهر تو به طول نینجامد)).
در بعضی از روایات وارد شده است که فقط سه روز می توانی قهر کنی(507).
البته این بستگی به سن کودک هم دارد؛ گاهی کودکی در سنین پایین و نوباوه است و شاید تحمل یک ساعت قهر کردن پدر را ندارد، اما همین مقدار قهر کردن او را متنبه می کند و متوجه می شود که عمل او، ناپسند بوده که موجب رنجش پدر شده است. در روایت دیگری از امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شده است که فرمودند:
فانَّ العاقلَ یَتَّعِظُ بِالآداب و البَهائِمَ لا تَتَّعِظُ الا بالضَّرب(508).
((حیوان است که موعظه در او اثر ندارد و فقط با کتک می شود به کاری وادارش ساخت. اما انسان عاقل که خداوند به او نیروی عقل عنایت کرده، هرگز نیاز به تنبیه، زور و خشونت ندارد)).
نیروی عقل، ملکه ای در انسان که باید آن را با آداب صحیح شکوفا کرد. حال اگر پدری به جای توسه به روش های صحیح، به زدن فرزند اقدام کند، در اصل به تحقیر و خوار کردن او همت گماشته است. این کار، ایذا و حرام است و اگر به حد دیه برسد باید دیه را به کودک بپردازد. رعب و وحشت برای کودک دو عارضه در پی دارد:
الف) موجب طغیان و تجری کودک می شود و به محض این که رشد کرد و پا از محیط خانه بیرون گذاشت، در اجتماع و در برابر خطاهای دیگران، همان روش پدر را به کار خواهد گرفت. یعنی او در مقابل خلاف همبازی اش، دست به کتک دراز خواهد کرد، اما اگر پدر او در محیط خانه و به هنگام خطا با لبخند، نصیحت و ارشاد و یا در نهایت با قهر کردن با او مواجه شد، وی هم در مواجهه با خطاهای دیگران همین کار را خواهد کرد و این طبیعی است که جامعه پذیرای خشونت نیست و اگر فردی به چنین روش هایی روی آورد، او را عنصر نامطلوبی شناخته که به مرور زمان اجتماع او را تربیت خواهد کرد.
ب) یا این که اساسا کودکی که پدر و مادر با او این گونه برخورد کرده اند و در مقابل هر خطایی او را تحقیر کرده، کتک زده و یا با او قهر می کرده اند و او را مورد بی مهری و بی اعتنایی قرار داده اند، عنصری جبون و ترسو تربیت خواهد شد که با هر خطایی، ترس و جبن سراسر وجودش را فرا خواهد گرفت. حتی اگر کار خوب هم انجام دهد، جرات اظهار کردن آن را نخواهد داشت که این دو عارضه مذموم است و همین عوامل است که موجب عقوق والدین می شود.
امام صادق علیه السلام می فرمایند:
انَّ اللَّه لَیُفلِحُ بفَلاح الرَّجل المؤمن ولَدَهُ و ولدَهُ ولدِهِ(509).
((خداوند با رستگاری و سعادت یک مؤمن، رستگاری و سعادت فرزند او و فرزندان فرزند او را هم تأمین می کند)).
فقط راز رستگاری و سعادت در این جا رستگاری و سعادت تکوینی نیست. این طور نیست که اگر پدری خوب بود، بچه هایش هم به طور تکوینی همه خوب می شوند. معنی فرمایش امام علیه السلام این است که روش و شیوه تربیتی یک پدر خوب، سعادتمند و صالح باعث رستگاری فرزندان بلاواسطه یا باواسطه او خواهد شد.
در این باره امام باقر علیه السلام فرموده اند:
یُحفَظُ الاطفال بصلاح آبائهم(510).
((مصونیت فرزندان از لغزش، خطا و اشتباه، با صالح بودن پدران تأمین می شود)).
مصونیت فرزندان از خطرات و محفوظ ماندن آنها از آفات، در گرو اصلاح پدران است. اگر پدران دارای صلاحیت اخلاقی و رستگاری باشند، تاثیر مستقیمی در تربیت فرزند داشته، آنها را از سقوط در ورطه مهالک اخلاقی حفظ می کند.
پدران با به کارگیری روش ها و شیوه های صحیح و کارساز تربیتی، فرزندان را با آداب و تعلیمات اخلاقی مانوس کرده، مصونیت می بخشند. از جمله این روش ها، فراهم کردن محیطی سالم و خالی از رعب و وحشت است تا بتواند در این محیط، به فرزند بقبولاند که او هم انسانی است دارای قدرت و استعداد که با شکوفایی و فعلیت یافتن این استعدادها، می تواند از همان دوران کودکی استقلال خود را به دست آورد و بدون وابستگی، طفیلی بودن و تملق، در سایه تلاش و کوشش شخصی خود، نیازها و احتیاجاتش را تامین کند.
تجربه نشان داده است فرزندانی که پدرانی سختگیر و خشن دارند و محیط خانواده همراه با خشونت است و به جای طنین صدای مهربانی و وقار پدر، ترس و وحشت حاکم است، در بزرگسالی افرادی ترسو، جبون، خجالتی و گریزان از مواجهه و رویارویی با مشکلات خواهند بود.
امیرالمؤمنین علیه السلام در نامه معروف خود به مالک اشتر، او را از مشورت با سه گروه نهی می کنند: یکی افراد بخیل؛ دیگری افراد حریص و سوم، افراد جبون و ترسو که برای هر یک از آنها نیز علتی ذکر کرده اند که در حقّ رعیت مفصل از آن سخن گفتیم. برای عدم مشورت با جبون، امام علیه السلام چنین دلیل آورده اند:
و لا جُبَانا یُضعِفُکَ عنِ الاُمور... فانَّ البُخل و الجُبن و الحِرص غرائز شتَّی یَجمَعُهَا سوءُ الظَّنِّ باللَّه(511).
((با انسان ترسو مشاورت نکن که باعث می شود به قدرت و توانمندی های خود، شک و تردید کنی و تو را ناتوان و در انجام وظایفت تضعیف می کند - بعد امیرالمؤمنین علیه السلام منشا همه این سیئات اخلاقی را در یک کلام خلاصه می کنند و می فرمایند: - جبن و بخل و حرص غرائز مختلفی اند که علتی مشترک دارند. علت همه این سیئات اخلاقی، سوءظن به خداست)).
افرادی که دارای سوءظن و بدگمانی هستند، از سایه خود گریزانند. با احتمالات و گمانه زنی های دور از ذهن از ورود در امور مهم زندگی بازمی مانند و به همه عالم بدبین می شوند. از اجتماع و مردم می گریزند و در سایه همین خصوصیات اخلاقی سوءظن تلخ کامی و شکست را برای خود به ارمغان می آورند. در بعضی از تعبیرات امیرالمؤمنین علیه السلام، این مسائل روانی، بسیار زیبا بیان شده است. حضرت می فرمایند:
المُرِیبُ أَبدا علیل(512).
((انسان شکاک، همیشه ناتوان است)).
انسانی که همیشه دچار شک و تردید و سوءظن است، آدمی مریض، علیل و ناتوان است که قادر بر تصمیم گیری نیست. وقتی انسان علیل بود و قدرت تصمیم گیری نداشت، در خود احساس ناتوانی و ضعف می کند و در امور مهم زندگی وارد نمی شود. یا تعبیری دیگر از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده است که می فرمایند:
الخائف لا عیش له(513).
((انسان ترسو و جبون هیچ گاه از زندگی لذت نمی برد)).
این انسان ها، در نتیجه به مرض انزوا، گوشه گیری، شرم و حیای منفی که همه ناشی از همان بدگمانی و ترس از دیگران است و ارتباط تنگاتنگ با آن دارد مبتلا می شوند.

حیا، شرط وجود ایمان

مساله شرم و حیا در بعضی از موارد ممدوح است و حتی امام صادق علیه السلام در توحید مفضل خطاب به او، مساله حیا، شرم و آزرم را از مختصات بشر شمرده و می فرمایند:
أُنظُر یا مفضّلُ الی ما خُصَّ به الانسان دون جمیع الحیوان مِن هذا الخلق، الجلیل قَدرهُ، العَظیم غِناؤُه، أعنی الحیاءَ، فلولاه لم یُقرَضَیف، و لم یُوفَ بالعَدَاتِ، و لم تُقضَ الحوائج، و لم یُتَحَرَّ الجمیل، و لم یُتَنَکَّبِ القبیح فی شی ء من الاشیاء، حتَّی أنَّ کثیرا منَ الاُمور المُفتَرِضَةِ ایضا انَّمَا یُفعَل للحیاء، فانَّ منَ النَّاس مَن لولا الحیاء لَم یَرعَ حقَّ والدیه، و لم یَصِل ذارحم، و لم یُؤَدِّ أمانة، و لم یَعِفَّ عن فاحشة(514).
تعبیر امام علیه السلام این است که فقط انسان از این سرمایه الهی و خدادای بهره مند شده است و دیگر مخلوقات از این سرمایه محرومند. به این خلق و خویی که قدر و منزلتش بسیار بالا و سرشار از غنا و توانایی است حیا توجه کند. خلاصه امام صادق علیه السلام در این بیانشان حیا را از مختصات انسان و یکی از سرمایه های ارزشمند خدادادی تلقی می کنند. بعد به فوایدی که بر این نعمت الهی مترتب است اشاره کرده و می فرمایند:
اگر حیا نبود، انسان هیچ مهمانی را اکرام نمی کرد. این حیاست که وقتی مهمانی وارد منزل می شود، انسان را وادار می کند که او را اکرام کند. اگر حیا نبود، انسان ها به وعده های خود وفا نمی کردند؛ چون پیمان شکنی با طبیعت و رفاه طلبی انسان سازگارتر است. اگر حیا نبود، انسان نسبت به خواهش ها و خواسته های دیگران بی اعتنا شده، به دنبال خوبی ها حرکت نمی کرد و از بدی ها پروا نمی داشت.
علاوه بر فوایدی که امام علیه السلام برای حیا ذکر می کنند، می فرمایند که اگر حیا نبود، انسان بسیاری از واجبات را انجام نمی داد؛ گرچه ریشه و انگیزه انجام دادن آنها حیا نیست. اگر حیا نبود بسیاری از انسان ها نسبت به رعایت حقّ والدین بی تفاوت می شدند و به دیدن ارحام نمی رفتند. صله رحم نمی کردند. بسیاری از افراد در شادی ها و غم های دیگران به این دلیل شرکت می کنند که ممکن است فردا خود دچار شادی یا غمی شوند و دیگری نیز دعوت او را اجابت نکند و خجالت بکشد.
حضرت در ادامه می فرمایند: اگر حیا نبود انسان ها امانت ها و اموال دیگران را پس نمی دادند و از بدی ها و فواحش پرهیز نمی کردند.
روایت دیگری از امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شده است که فرمودند:
مَن قَلَّ حیاء، قَلَّ ورعه(515).
((کسی که حیای او کمتر باشد، تورعش از گناه کمتر خواهد بود)).
همچنین می فرمایند:
الحیاء یَصُدُّ عن فعل القبیح(516).
((نتیجه حیا، خودداری از ارتکاب افعال زشت است)).
در جامع ترین جمله ممکن، از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرموده اند:
لا ایمان لِمَن لا حیاء له(517).
((آن که حیا ندارد، ایمان ندارد)).
حضرت در روایت دیگری، می فرمایند:
الحیاء و الایمان مقرونان فی قرن فاذا ذَهَبَ أحدهما تَبِعَهُ صاحبه(518).
((حیا و ایمان، همواره با یکدیگر در یک خانه ساکنند. اگر یکی باشد و به تبع آن، دیگری هم خواهد بود. - یعنی وقتی انسانی فاقد خصیصه حیا و شرم شد به تبع آن، نسبت به تعبدیات و معتقدات دینی نیز تقید نخواهد داشت -)).
حیا به این معنی است که انسان به جای این که از مجازات و قانون وحشت داشته باشد، از نگاه های ملامت بار دیگران بترسد و از بدنامی پرهیز داشته باشد.
ترس از بدنامی و اشتهار، باعث می شود بسیاری از اعمال زشت را انجام ندهد. در اینجا حیا به معنای خصیصه و صفتی نیست که به عنوان یک ملکه حاکم در انسان رسوخ پیدا کرده و انسان را از ورود به اجتماع بازدارد و از معاشرت با دیگران ممانعت کند. خجالت و ترس باعث می شود که انسان در انجام وظایف انسانی خود تعلل کند. حیا به این معنا یکی از رذایل اخلاقی است. حیا تا جایی ارزش دارد که انسان را از ارتکاب زشتی ها بازدارد. اما اگر از حد گذشت و باعث شد که حالت خجالت، شرم و آزرم در انسان شکل گرفته شود و او را به انزوا و گوشه گیری سوق دهد. برای جامعه و فرد مضر خواهد بود. هم در آیات کریمه قرآن و هم در روایات اهل بیت علیهم السلام حدودی برای آن ذکر شده است. از جمله در سوره مبارکه احزاب آمده است:
واللَّه لا یستحیی مِنَ الحقِّ(519).
((خداوند از بیان حقایق حیا نمی کند)).
بر این اساس تخلق مؤمن به اخلاق الهی اقتضا می کند که انسان از رویارویی با حقایق پرهیز نکند، خجالت نکشد و آن را پذیرا شود و به تعبیری دیگر حقایق را انجام بدهد، بیان کند و از حقیقت گریزان نباشد.
و در آیه شریفه بنابر نظر مفسران، و تلویحا به مصداق کامل آن وجود مقدس امیرالمؤمنین علیه السلام اشاره فرموده است:
یجاهدون فی سبیل اللَّه و لا یَخافُون لومَةَ لائِم(520).
((آنها در راه خدا جهاد می کنند و از سرزنش هیچ ملامتگری هراسی ندارند)).
بر اساس این آیه شریفه، مؤمنان کسانی اند که به خاطر حیا، وحشت و هراس از سرزنش ملامت کنندگان، در انجام وظایف خود کوتاهی نمی کنند و مجاهده فی سبیل اللَّه و انجام فرایض را به خاطر ملامت دیگران رها نمی کنند.
بنابراین، اگر حیا به مرحله برسد که انجام واجبات را تحت الشعاع قرار دهدب امر مذمومی خواهد بود. همچنین اگر بخواهد مانع انجام وظایف زندگی شود یا باعث انزوا، گوشه گیری و گریز از اجتماع و معاشرت با دیگران شود، مذموم ناپسند است که در اجتماع هم این افراد را می توان مشاهده کرد.
گاهی بچه ها به خاطر خجالت و شرمساری، حتی از سلام کردن به دیگران وحشت دارند، از این که به مدرسه بروند و از معلمشان سوالی بپرسند می ترسند و حیا می کنند. امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند:
و لا یَستَحِیَنَّ أَحدا منکم اِذا سُئِلَ عمَّا لا یَعلَم أَن یقولَ لا أَعلَمُ و لا یَستَحِیَنَّ أَحد اذا لم یَعلَمِ الشَّی ءَ أَن یَتَعَلَّمَهُ(521).
((اگر از انسان ها سوالی شد که بلد نیستند، حیا نکنند و بگویند بلد نیستیم. جواب دادن به ((لا اعلم)) و ((لا ادری)) حیا نمی خواهد. به دنبال همین سخن، حضرت می فرمایند که: نباید از این که چیزی نمی دانند، خجالت بشکند، بلکه باید به دنبال یادگیری آن بروند)).
ممکن است کسی دارای سن و سال بالایی باشد و بگوید یا تصور کند که آموختن برای او خجالت دارد، اما یاد گرفتن و علم آموزی در هیچ مرحله ای از مراحل و مقاطع عمر نباید تعطیل شود؛ به ویژه بهانه شرم.
پدران و مادران باید روحیه شهامت و شجاعت را در فرزندان خود تقویت کنند و آنان را در خانه به شهامت تشویق کنند. اگر کاری انجام می دهد که در آن نشانه هایی از جرات و جسارت دیده می شود او را تشویق کنند تا او در دوران کودکی از حیا و شرم منفی دوری کند و کم کم ملکه شهامت در او رشد کند.
در سخن دیگری از امیرالمؤمنین علیه السلام آمده است که می فرمایند:
لا تَستَحِ مِن اءِعطاء القیل فَانَّ الحِرمان أَقَلُّ منه(522).
((از کمک ناچیز، حیا مکن که محروم کردن ناچیزتر از آن است)).
گاهی انسان ها مایلند به دیگران کمک کنند، اما چون کمک آنها ناچیز است، خجالت کشیده، از آن صرف نظر می کنند.
بنابراین، خصیصه حیا ضمن این که از ملکات و زیبایی های اخلاقی است، اگر در آن افراط شود خصوصا، برای کودکان موجب خسارت می شود و آنها را جبون، ترسو، منزوی و گریزان از اجتماع تربیت می کند.
بازگردیم به مطلب اول و روایتی که مرحوم کُلینی از امام صادق علیه السلام و ایشان از رسول اکرم صلَّی اللَّه علیه و آله و سلم نقل فرمودند که:
رَحِمَ اللَّه مَن أَعان ولده علی بِرِّه قال قلت کیف یُعینه علی بِرِّه قال یقبل میسوره و یتجاوز عن معسوره و لا یُرهِقُهُ و لا یَُخرَقُ به(523).
((خداوند رحمت کند پدر و مادری را که کودکش را بر نیکی یاری و کمک کند. شخص سوال کرد که چگونه طفل را بر نیکی کمک کند؟ حضرت فرمودند: آنچه را که کودک قادر به انجام آن است را بپذیرد و ناتوانی های کودک را بر او ببخشاید و او را به زشتی ها، قبایح و کارهای فوق طاقت امر نکند؛ محیط وحشت، اضطراب و نگرانی برای او به وجود نیاورد؛ چون چنین محیطی در روح کودک و خلق و خوی او تاثیر مستقیم و منفی می گذارد)).

عدم افراط در مهرورزی و محبت به فرزند

یکی دیگر از روشهایی که رعایت آن در تربیت فرزند توصیه شده است، افراط در مهرورزی و اظهار محبت است که باید پدران و مادران محترم، توجه داشته باشند ضمن این که موظفند به کودک خود اظهار محبت کنند. مواظب باشند راه افراط نپیمایند.
اساسا اظهار علاقه به فرزندان توصیه شده است؛ به طوری که در تاریخ آمده رسول اکرم صلَّی اللَّه علیه و آله و سلم فرزندانشان را می بوسیدند. کسی که در آنجا نشسته بود، عرض کرد: یا رسول اللَّه! من ده تا فرزند دارم و تا حالا هیچ کدامشان را نبوسیده ام. این سخن موجب تعجب حضرت شد که چگونه انسانی می تواند این مقدار سنگ دل باشد که هیچ محبتی به اطفال خود ابراز نکند(524).
با این که اظهار محبت و علاقه به فرزند توصیه شده است و فرزند در همه دوران عمر، حتی در بزرگسالی، خود را بی نیاز از محبت و عواطف پدر و مادر نمی بیند، در عین حال باید تعدیل شده باشد؛ در حدی که به افراط و تندروی نرسد. در سخنی از امام باقر علیه السلام وارد شده است که فرمودند:
شرُّ الآباء مَن دعاه البِرُّ الی الافراط(525).
((بدترین پدران کسانی اند که در مهرورزی و اظهار محبت افراط کنند)).
نتیجه افراط در ابراز محبت به فرزند این است که پدر و مادر از تادیب و آموختن آداب لازم به فرزند غفلت می کنند و غفلت آنها از آموزش آداب و علوم، عواقب شوم و خطرناکی برای فرزند به وجود می آورد؛ چرا که کودک بالفطره قادر به درک همه خوبی ها و بدی ها نیست و در این سنین نیازمند آموزش است. اگر میل و اراده اش به چیزی تعلق گیرد، پدر و مادر به خاطر همان رأفت و مهربانی و اهتمامی که به تهیه همه نیازهای او دارند، بدون این که تامل کنند، نیاز او برآورده می کنند؛ این رویه، یک روش غلط تربیتی است، زیرا گاهی تامین این خواسته ها باعث می شود که کودک، موجودی از خودراضی تربیت شود. چنین فردی در بزرگسالی و در آستانه ورود به اجتماع با مشکلات و موانع زیادی روبه رو شده، شکست های غیرقابل باوری را تجربه می کند که آثار بسیار نامطلوبی در روح و روان او به جای می گذارند.
در روایتی از امام هادی علیه السلام وارد شده است که فرمودند:
مَن رَضِیَ عن نفسه کثُر الساخطونَ علیه(526).
((هر که از خود راضی شد، خشم گیران بر او زیاد خواهند بود)).
افرادی که در اجتماع از خودراضی اند همیشه خواهش های نامعقولی دارند. میل دارند خواهش های آنها برآورده شود و بدیهی است به واسطه این خصیصه زشت با هرکه مواجه شوند، مورد خشم قرار می گیرند. در سخن دیگری، حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند:
شرُّ الاُمور الرِّضَا عن النَّفس(527).
((بدترین امور این است که فرد از نفس خود راضی باشد)).
بر اساس این روایت، بدترین امور حالتی است که شخص، بیش از حد خود را باور کرده و پذیرفته باشد. عاقلانه و ممکن نیست که انسان در زندگی هرچه می خواهد بدون مانع، تحصیل کند.
در روایتی دیگر از امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شده است که می فرمایند:
بالرضا عن النفس تَظهَرُ السَّوءَاتُ و العیوب(528).
((رضایت از خود باعث می شود که عیب ها و بدی های انسان آشکار شود)).
وقتی انسان از خودش راضی باشد می خواهد همه چیز را به دست آورد. گاه در این بین نه حقوق دیگران را رعایت می کند، نه به نوامیس مردم توجه دارد و نه حرمتی برای دیگران قائل است. نه احترام بزرگان را دارد و نه حقّ کوچک تران را رعایت می کند. بنابراین عیوب و بدی های اخلاقی او آشکار می شود.
اگر در شرایط حساسی از سنین کودک، که وی بدون دلیل طغیان می کند، یا در مواجهه با کودک دیگری پرخاشگری پیشه می کند، والدین به تربیت صحیح روی آورند، کودک باور می کند که نباید به حقوق دیگران چشم بدوزد. باور می کند که همه چیز در عالم، برای انسان قابل دسترسی نیست و همه مشکلات، با گریه و پا کوبیدن به زمین حل نمی شود. در فرمایشی از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام آمده است که می فرمایند:
مَن کُلِّفَ بالاَدب قَلَّت مَساویه(529).
((اگر انسانی در موقعی که باید تربیت شود مجبور به آموختن ادب شد، بدیهای او در بزرگسالی کم می شود)).
در کلام دیگری از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شده است که می فرمایند:
مَن قَلَّ أدبه کثُرت مساویة(530).
((انسان هر قدر که بی ادب تر باشد، بدی های او زیادتر می شود)).
پس پدر و مادر در شرایط حساس باید درس بردباری، صبر، متانت و چگونگی مواجه شدن با مشکلات را به کودک بیاموزند و او را برای ورود به اجتماع آماده کنند؛ وگرنه همان خلق و خوی ناپسند کودکانه بر او حاکم می ماند و در بزرگسالی هم میل خواهد داشت همه چیز را بدون زحمت به دست بیاورد. وقتی با مشکلات مواجه شد، به زشتی ها و سیئات اخلاقی روی می آورد؛ زیرا تربیت او بر این اساس بوده که خواسته هایش آسان فراهم شده است و چون در اجتماع آسان به خواسته هایش نمی رسد، به زشتی های اخلاقی روی می آورد و به کارهای پستی همچون تملق، چاپلوسی، دزدی، تهمت، غیبت و... انس می گیرد.
این گونه افراد چون چگونگی برخورد با مشکلات را نیاموخته اند وقتی خود را با مشکلات مواجه می بینند و شکست های متوالی را تجربه می کنند و برای حل مشکل خود تدبیر لازم را ندارند، دچار ضعف نفس شده، دست به خودکشی می زنند. علت اصلی همه این موارد، تربیت ناصحیح والدین در دوران کودکی است. بنابراین، والدین محترم ضمن این که نسبت به کودکانشان، رأفت، محبت و دلسوزی دارند و این علاقه امری فطری و طبیعی است باید به این جوانب هم توجه داشته باشد.
درباره سیره پیامبر گرامی اسلام صلَّی اللَّه علیه و آله و سلم آمده است:
اذا أصبح مسح علی رؤوس ولده(531).
((وقتی پیغمبر صلَّی اللَّه علیه و آله و سلم شب را به صبح می آوردند، - یعنی وارد اجتماع خانواده می شدند - دست نوازش به سر همه فرزندان خود می کشیدند)).
مهرورزی، امر لازمی است، حضرت رسول اکرم صلَّی اللَّه علیه و آله و سلم می فرمایند:
أَحبُّوا الصِّبیان وارحَمُوهم(532).
((کودکانتان را دوست داشته باشید، و با آنها با مهربانی رفتار کنید)).
در روایات بسیاری امر به بوسیدن و نوازش کودک شده است. امام صادق علیه السلام می فرمایند:
أکثروا من قُبلةِ أولادکم فانَّ لکم بکُلّ قُبلةِ درجَة فی الجَنَّةِ(533).
((بچه هایتان را زیاد ببوسید که به ازای هر بوسه ای که بر گونه کودک خود می زنید، خدا یک درجه و مقام در بهشت به انسان می دهد)).
مهرورزی و اظهار ملاطفت با اطفال توصیه شرع مقدس است و با عواطف بشری هم کاملا سازگار، اما افراط در آن باعث می شود که کودک، از خودراضی و به دور از ادب و آداب تربیت شود، که این نکته در بزرگسالی خسارت های زیادی را متوجه او خواهد کرد.