فهرست کتاب


یکصد و سی و پنج نور فاطمه (علیها السلام) در قرآن

علی اکبر صاحبی فرد

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): انما فاطمة بضعة منی یؤذینی ما اذاها(1)
الحمد لله الذی هدانا لهذا وما کنا لنهتدی لو لا ان هدانا الله وصلی الله علی جمیع الانبیاء والمرسلین سیما علی افضهم وخاتمهم وعلی اوصیائه وآله سیما علی بنته وبضعته التی هی منه کما قال (صلی الله علیه و آله و سلم).
بعد از طبع و نشر کتاب مبارک 110 علی (علیه السلام) در قرآن و تشرف به مدینه منوره در فاطمیه اول، در آستانه فاطمه دوم در تابستان 1383 در فکر کار تحقیقی جدیدی بودم که یک باره الهامی الهی ذهنم را به خود مشغول کرد و راه پربرکت و نورانی بررسی و جمع آوری آیات مربوط به حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام اله علیها به رویم باز شده. ارائه ی راه و مطالب و انتخابش را به خود حضرات معصومین (علیهم السلام) واگذار کرده و آنان کریمانه در ظرف دل و سپس بر قلم، آنچه را از معارف نورانی قرآنی که اراده فرمودند، جلوه نمودند وگرنه ما کجا و سخن گفتن از کوثر رسول صلی الله علیهما و آلهما، آن عصمة الله الکبری که ما از شناختن آن بضعه ی رسول و حوراءالانسیه عاجزیم، چه رسد که بخواهیم او را معرفی کنیم و این خدای عزوجل است که با زبان وحی و با تفسیر رسول و اهل بیت (علیهم السلام) او را معرفی می کند.
در این مجموعه سعی شده تا از منظر قرآن، نظاره گر جلوهای بزرگ محور امامت و ولایت باشیم و به امواج زیبای دریای بی کران مرج البحرین یلتقیان بنشینم. امید آن که مورد پذیرش فرزند دلبندش حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا و ارواح من سواه بفداه قرار گیرد و قدمی در گسترش فرهنگ قرآنی و زهرایی و به تعبیر امام راحل عزیز، اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله باشد. و ان شاء الله ذخیره برای یوم لا ینفع مال ولابنون(2) باشد و مصداق کسانی نباشیم که در قیامت می گویند (یا لیتنی اتخذت مع الرسول سبیلا)(3)
به یقین خوانندگان گرامی به لطف حضرت حق با نکات بدیع و زیبایی از قرآن کریم درباره ی این شخصیت بی بدیل خلقت آشنا خواهند شد. ان شاء الله
گرچه در این مجموعه در صدد جمع آوری و تحقیق درباره ی آنچه درباره ی حضرت زهرا سلام الله علیها در منابع قرآنی شیعه و سنی آمده است، می باشم وی روشن است که تمام آنچه درباره ی بی بی دو عالم آمده مجموعه ای بس عظیم خواهد بود و این حقیر قصد ارائه ی یک مجموعه ی موجز را دارم و لذا در هر بخشی به نمونه هایی اشاره کرده تا قابل استفاده برای همگان و راهی فراروی پژوهشگران برای تحقیق و بررسی بیشتر باشد.
این کتاب دارای یک مقدمه و سه فصل است. در فصل اول سوره هایی را که می توان درباره ی حضرت فاطمه زهرا (علیه السلام) دانست مورد بررسی قرر گرفته و در فصل دوم، آیاتی مورد توجه قرار می گیرد که به روشنی بر فضیلت آن حضرت دلالت دارد یا در روایاتی که در ذیل آن آیات رسیده نام مبارک آن گواهی تابناک مورد تصریح واقع شده و در فصل سوم، آیاتی بررسی می شود که آن حضرت (علیها السلام) از برترین مصادیق آنهاست.
در ضمن همراه با ذکر آیات، گاهی نکات که از آیات به ذهن می رسیده و در اثبات مطلب کمک کرده آمده است. همچنین از روایاتی که جنبه تفسیری برای آیات داشته و نقشی در فهم بیشتر آنان داشته استفاده شده است.
روشن است که این نوشتار خالی از نقس نیست. بی تردید نقطه نظرات اصلاحی علماء و فضلاء و قرآن پژوهان و ارادتمندان به ساحت اهل بیت (علیهم السلام) در کم شدن معایب موثر خواهد بود و موجب مزید امتنان است.
الحمدلله اولا و آخراً
جمادی الثانی 1425
مرداد ماه 1383
علی اکبر صاحبی فرد

فصل اول : سوره هایی که می تواند درباره ی حضرت فاطمه ی زهرا (علیها السلام) باشد

11 - 1 - آیات سوره ضحی

بسم الله الرحمن الرحیم
والضحی والیل اذا سجی ما ودعک ربک وما قلی وللأخرة خیر لک من الأولی و لسوف یعطیک ربک فترضی ألم یجدک یتیماً فئاوی ووجدک ظالا فهدی ووجدک عائلا فأغنی فأما الیتیم فلا تقهر واما اسائل فلا تنهر واما بنعمة ربک فحدث
به نام خداوند بخشنده مهربان
سوگند به چاشتگاه (روز) و به شب گاهی که تیرگی افکند فرو نگذاشت تو را پروردگارت و نه خشمگین شد و همانا انجام بهتر است تو را از آغاز و هر آینه به زودی می دهد تو را پروردگارت تا خشنود شوی آیا نیافت تو را یتیمی پس جای داد و یافت تو را راه گم کرده ای پس رهبری کرد و یافت گرانباری (عیالمند) پس بی نیاز کرد اما یتیم را پس خشم نیاور و اما بینوا پس نران (نهیب نزن) و اما به نعمت پروردگار خویش پس زبان گشای.