فهرست کتاب


عصر ظهور

علی کورانی عباس جلالی‏

مقدمه مترجم

تاکنون کتاب های بسیاری پیرامون وجود حضرت مهدی (ع) به رشته تحریر در آمده است و در کتب و متون تاریخی، درباره وقایع و پیشامدهای دوران آن حضرت اخبار بسیاری از پیامبر(ص) و امامان (ع) نقل شده است. اما پراکندگی آن روایات و عدم دسترسی به برخی از کتب اصیل تاریخی در این زمینه از یک طرف و عدم بررسی عمیق و تحلیل کامل این حوادث و تطبیق آنها بر پیشامدهای قرون گذشته و بر وقایع جاری و آینده از طرفی دیگر، نتوانسته آنطور که باید ما را با تاریخ ارزشمند دوران آن بزرگوار آشنائی کامل ببخشد.
مؤلف گرانقدر، با پژوهشی ژرف و تحقیقی تاریخی و اندیشمندانه و دور از تعصب های افراطی و پیش داوریهای ناروا، کوشیده است تا سیمائی روشن از حوادث و پیشامدهای آن زمان و دیدگاه های گوناگون دانشمندان بزرگ و نویسندگان مشهور شیعه و اهل سنت را درباره ظهور حضرت مهدی (ع) بگونه ای که از عمق جان برخاسته و قلب و روح و روان انسان مسلمانان را سیراب سازد، ترسیم کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.
موضوعات این کتاب که عمدتا از آیات قرآنی و اخبار فراوان موجود در منابع تاریخی شیعه و سنی، گزینش شده است دورنمائی از آن دوران را بطور واضح تبیین و شبهات آنان را در این زمینه پاسخگوست، برای آشنائی بیشتر با موضوعات ارزنده این کتاب، شما را به مطالعه و قضاوت وا می گذاریم.

مؤلف

نویسنده چیره دست، علامه، استاد علی کورانی، از علمای مبارز و نویسندگان ادیب و خوش ذوق لبنان است از منطقه جبل عامل که علاوه بر سوابق مجاهدت و تلاش چشمگیر در لبنان و عراق و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، نقش فعال و پر ثمر امروز او در ارتباط با قضایای انقلاب اسلامی ایران و عراق و... بر آگاهان پوشیده نیست.
وی از مدتی پیش به ایران آمد و در قم ساکن گشت، در این چند سال، با قلم شیوا و دلنشین خود، آثاری متنوع، مفید، محققانه و ابتکاری تألیف کرده از جمله، کتاب هائی چون: الممهدون للمهدی، طریقه حزب الله، ملائکه الغیب قادمون که با قلم شیوای حجته الاسلام و المسلمین جواد محدثی ترجمه و از طریق معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی بنام (فرشته ای از غرب) منتشر گردید، و عصر الظهور که این کتاب باشد و... می شناسیم.
به هر حال آشنائی با اندیشه و روحیات نویسنده و ابعاد گوناگون آثارش را به مطالعه کتابهای ارزشمندش و کتاب حاضر وا می گذاریم.

انگیزه ترجمه

کتاب حاضر از کتب ارزنده در زمینه تحلیل و بررسی عمیق پیرامون وقایع و حوادث دوران ظهور فرخنده حضرت مهدی (ع) می باشد که با توجه به موضوعات متنوع و نو آن و استقبال کم نظیری که از این کتاب در لبنان و کشورهای عربی و محافل شیعه و سنی پدید آمده بود، من نیز علاقه داشتم که در ترجمه این کتاب به فارسی سهمی داشته باشم.
از طرفی چون مدتی توفیق تلمذ در خدمت مؤلف محترم را داشتم و عنایت خاصی که به حقیر ابراز می کردند، ترجمه این کتاب به من پیشنهاد شد که قبلاً بخشی از آن ترجمه شده بود و نیاز به بازنگری مجدد داشت، گر چه من خود را لایق به سرمنزل رساندن این مهم نمی دیدم، اما بهرحال طبق درخواست مؤلف به ترجمه و بازنگری قسمتی از آن مبادرت نمودم و در این راستا، تشویق و ترغیب جمعی از دوستان و همکاری برادر محترم جناب آقای امین جراح که بخشی از آن را ترجمه کرده بودند و زحمات بی قفه برادر گرامی جناب آقای جواد محدثی در ویرایش این کتاب... پیوست مدد کارم بوده است.
امید است ترجمه این کتاب گامی در جهت تقویت ایمان بندگان شایسته خدا و منتظران ظهور مقدس حضرت بقیه الله ارواحنا فداه و ایجاد انگیزه برای استقامت و پایداری امت، تا قطع کامل دست ستم پیشگان شرق و غرب، از کشورهای اسلامیمان باشد.
...ثواب این ترجمه ناقابل را به روح پاک برادر شهیدم علی... تقدیم می نمایم.
قم: عباس جلالی
خرداد 1368