آئین زندگی

نویسنده : مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ جواد تهرانی

اصلاح نیّت

مهمترین پایه اصلاح افراد جامعه، اصلاح نیت است(1)؛ اگر کارهای آدمی تنها برای رضای خدا و امتثال فرمان و دستور او و لااقل به منظور تحصیل ثواب اخروی و نجات از عذاب و مکافات الهی باشد به صلاح و سعادت دنیا و آخرت او و خیر جامعه تمام خواهد شد و اگر به منظور شؤون و منافع دنیا از ریاست و جاه و مقام و شهرت و مال و منال... دنیوی باشد؛ نتیجه عالی و صحیح بر آنها مترتّب نمی گردد و به سعادت و خیر دائمی بشر تمام نمی شود. آری شریفترین و عالیترین هدف برای فعالیت های مردم هر اجتماعی تحصیل رضای پروردگار جهان است که در سایه آن، تأمین سعادت جاودانی و نجات از عذاب ابدی، میسر است.
اجتماعی که دارای چنین هدف عالی باشد هرگز در آن هیچگونه تجاوز و تعدّی و فسق و فجور راه نخواهد یافت. در قرآن کریم و احادیث به تصحیح و اخلاص نیت بسیار اهمیت داده شده است.
قرآن کریم :
(1) آگاه باشید که دین خالص (از هر شرک و ریاء) برای خداست.
الا لله الدین الخالص.
(زمر،3)
(2) و امر نشدند جز به این که پرستش کنند خدا را در حالی که دین را برای او خالص گردانند و از غیر دین حق، روی بگردانند و نماز را اقامه نمایند و زکوة دهند و این است دین (ملت شریعت) درست و راست.
وما امروا الا لیعبدوا الله مخلصین له الدین حنفاء ویقیموا الصلوة ویؤتوا الزکاة وذلک دین القیمة.
(بینه، 5)
(3) پس کسی که به لقاء پروردگارش امید دارد باید کار شایسته کند و در پرستش پروردگار احدی را شریک نسازد.
فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملاً صالحاً ولایشرک بعبادة ربه احداً.
(کهف، 110)
(4) و از مردمان، کسی هست که جان خود را به طلب رضای خدا می فروشد و خدا به (چنین) بندگان رؤوف و مهربان است.
ومن الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله والله رؤف بالعباد.
(بقره، 207)
(5) و مثل آنان که اموالشان را در طلب رضای خدا و برای استواری نفوسشان (بر ایمان و طاعت پروردگار) انفاق می کنند؛ مثل بوستانی است بر مکان بلندی، که بدان باران درشت برسد؛ پس دو چندان ثمر بدهد و اگر به آن باران درشت نرسد، پس باران ریز (بر آن کفاف دهد) و خدا به آنچه می کنید (از روی اخلاص یا ریاء) بینا است.
ومثل الذین ینفقون أموالهم ابتغاء مرضات الله وتثبیتاً من أنفسهم کمثل جنة بربوة اصابها وابل فاتت اکلها ضعفین فان لم یصبها وابل فطل والله بما تعملون بصیر.
(بقره، 265)
(6) و آنچه از خیر و نیکی انفاق می کنید به نفع خودتان است و شما جز برای طلب رضای خدا انفاق نمی کنید (نباید بکنید) و آنچه از خیر و نیکی انفاق می کنید (پاداش آن) تماماً به شما داده می شود و به شما ستم نمی شود.
وما تنفقوا من خیر فلانفسکم وما تنفقون الا ابتغاء وجه الله وما تنفقوا من خیر یوف الیکم وانتم لا تظلمون.
(بقره، 272)
(7) هیچ خیر و فایده ای در بسیاری از سخنان سری و راز گفتن مردم نیست، مگر (راز گفتن) کسی که به صدقه ای یا به کار نیکی یا به اصلاحی میان مردم امر نماید؛ و هر که به طلب رضای خدا چنین کند پس (ما که خداوندگاریم) به زودی اجر عظیم به او عطا خواهیم نمود.
لاخیر فی کثیر من نجویهم الا من أمر بصدقة أو معروف او اصلاح بین الناس ومن یفعل ذلک ابتغاء مرضات الله فسوف نؤتیه اجراً عظیماً.
(نساء، 114)
(8) کسی که (به عمل و کار خود) کِشت (و ثواب) آخرت را اراده می کند؛ در کشت وی می افزاییم (و یکی را دست کم ده برابر ثواب می دهیم). و کسی که (به اعمالش) کشت (و نفع) دنیا را اراده می کند از آن (به مقداری که به مقتضای حکمت بخواهیم) می دهیمش؛ ولی در آخرت برای او هیچ بهره ای نیست.
من کان یرید حرث الاخرة نزدله فی حرثه ومن کان یرید حرث الدنیا نؤته منها وما له فی الاخرة من نصیب.
(شوری، 20)
(9) کسانی که (به اعمالشان) فقط زندگانی دنیا و زینت آن را اراده می نمایند ما (مزد) اعمال آنان را در دنیا کاملاً می دهیم و هیچ از مزدشان در دنیا کم نمی شود؛ (ولی) هم اینان هستند که در آخرت برای آنان جز آتش دوزخ نصیبی نیست و آنچه را که آنان در دنیا به جا آوردند و می کردند همه در آخرت ضایع و باطل می گردد.
من کان یرید الحیوة الدنیا وزینتها نوف الیهم اعمالهم فیها وهم فیها لا یبخسون اولئک الذین لیس لهم فی الاخرة الا النار وحبط ما صنعوا فیها وباطل ما کانوا یعملون.
(هود، 15 و 16)
(10) کسانی که (به اعمالشان) دنیای زودگذر را اراده می کنند، برای هر کدام آنچه را که بخواهیم (از متاع دنیا) تعجیل می کنیم و در همین دنیا می دهیم (اما به هنگام رستخیز) دوزخ را جایگاه او قرار می دهیم که با نکوهش و مردودی و راندگی (از رحمت پروردگار) وارد آن گردد، و کسانی که (به اعمالشان) آخرت را اراده کنند و با داشتن ایمان، کوشش خود را برای (ثواب) آخرت صرف نمایند؛ پس سعی آنان مشکور (و مأجور) خواهد بود.
من کان یرید العاجلة عجلنا فیها مانشآء لمن نرید ثم جعلنا له جهنم یصلیها مذموماً مدحوراً ومن اراد الاخرة وسعی لها سعیها وهو مؤمن فاولئک کان سعیهم مشکوراً.
(بنی اسرائیل، 18 و 19)
روایات :
(1) امام صادق (علیه السلام)): همانا خداوند در روز قیامت مردم را بر نیاتشان محشور می فرماید.
ان الله یحشر الناس علی نیاتهم یوم القیمة.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 8)
(2) درباره قول خداوند عزوجل: هر کس به لقاء پروردگارش امیدوار باشد باید عمل شایسته نماید و در بندگی پروردگارش احدی را شریک قرار ندهد. از امام صادق (علیه السلام) روایت است: شخصی که چیزی از عمل ثواب را به جا می آورد نه به طلب رضای خدا، بلکه به منظور خودنمایی و خودستایی که میل دارد به گوش مردم برسد، پس اوست که در عبارت پروردگارش مشرک شده است.
فی قول الله عزوجل: فمن کان یرجوا القاء ربه فلیعمل عملاً صالحاً ولایشرک بعبادة ربه احداً. قال (علیه السلام):الرجل یعمل شیئاً من الثواب لایطلب به وجه الله انما یطلب تزکیة النفس یشتهی ان یسمع به الناس فهذا الذی اشرک بعبادة ربه.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 12)
(3) رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): مسلماً اعمال بسته به نیات است و برای هر شخص از عملش آنچه را که نیت نموده است عاید می شود؛ پس کسی که جهاد کند به طلب اجر پروردگار، همانا اجر او بر پروردگار عزوجل خواهد بود و هر کس جهاد کند به اراده متاع دنیا یا برای عقالی (خراج و زکوتی) برای او جز همان را که قصد او بوده است، نیست.
انما الاعمال بالنیات ولکل امرء مانوی فمن غزی ابتغاء ما عندالله فقد وقع اجره علی الله عزوجل ومن غزی یرید عرض الدنیا اونوی عقالاً لم یکن له الا مانوی.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 8)
(4) رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): هر کس به قصد جلب توجه مردم، دانش بجوید، بوی بهشت را نخواهد یافت.
من طلب علماً لیضرب (لیصرف خ) به وجوه الناس الیه لم یجد ریح الجنة.
(وافی، جزء رابع عشر، ص 52)
(5) امام صادق (علیه السلام): کسی که حدیث را برای منفعت دنیا بخواهد، در آخرت برای او هیچ نصیبی نخواهد بود. و کسی که برای خیر آخرت بخواهد؛ خداوند خیر دنیا و آخرت به او عطا خواهد فرمود.
من اراد الحدیث لمنفعة الدنیا لم یکن له فی الاخرة من نصیب ومن اراد به خیر الاخرة اعطاه الله خیر الدنیا والاخرة.
(تفسیر صافی در سوره شوری)
(6) امام صادق (علیه السلام): هر ریایی شرک است، کسی که برای مردم عمل کند، اجر و ثواب او بر مردم است و کسی که برای خدا کار کند، ثواب او بر خدا خواهد بود.
کل ریاء شرک انه من عمل للناس کان ثوابه علی الناس ومن عمل لله کان ثوابه علی الله.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 11)
(7) امام صادق (علیه السلام): خداوند متعال فرمود: من بی نیازترین بی نیازان از شریک هستم پس هر که در عملی، دیگری را شریک من قرار دهد آن عمل را از او قبول نمی کنم و فقط عملی را که تنها برای من باشد می پذیرم.
قال الله تعالی: انا اغنی الاغنیاء عن الشریک فمن اشرک معی غیری فی عمل لم اقبله الا ما کان لی خالصاً.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 12)
(8) امیرالمومنین (علیه السلام): خلاص و نجات (از عذاب الهی) فقط به اخلاص ممکن می شود.
بالاخلاص یکون الخلاص.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 10)
(9) امام باقر (علیه السلام): اگر بنده ای عملی به جا آورد که بدان رضای خدا و سرای آخرت را طلب کند، ولی در آن رضای احدی از مردم را نیز داخل کند مشرک است (به شرک ریایی).
لو ان عبداً عمل عملاً یطلب به وجه الله والدار الاخرة وادخل فیه رضا احد من الناس کان مشرکاً.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 11)
(10) رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): راستی برای هر امر حقی حقیقی است، و بنده خدا به حقیقت اخلاص نمی رسد، مگر این که دوست نداشته باشد که بر هیچ عملی ستوده شود.
ان لکل حق حقیقة وما بلغ عبد حقیقة الاخلاص حتی لایحب ان یحمد علی شی ء من عمل (لله، فی خبر ابن فهدٍ).
(مستدرک الوسائل، ج 1، ص 10 از تفسیر ابی الفتوح الرازی واز عدةالداعی، تألیف احمد بن محمدبن فهد)
(11) امام صادق (علیه السلام): عمل خالص آنست که نخواهی احدی تو را بر آن بستاید مگر خداوند عزوجل.
والعمل الخالص، الذی لا ترید ان یحمدک علیه احد الا الله عزوجل.
(وافی، جزء سوّم در باب اخلاص؛ به نقل از کافی)

شرک ریائی

ریا حرام و موجب بطلان عبادت و یک قسم شرک است که با آن آدمی عبادت خدا را برای وانمودن به خلق به جا می آورد.
هر عبادتی را اگر شخص به داعی امتثال امر الهی برای تحصیل رضای او یا برای شکرگزاری از نعمتهای او، یا حصول قرب به او، یا به محبت او، یا دست کم برای نجات از عذاب الهی، یا تحصیل ثواب او به جای آورد صحیح است؛ ولی اگر برای تحصیل رضای غیر خداوند یا تحصیل شؤون و منافع دنیا از ریاست و جاه و مقام شهرت و باشد، باطل خواهد بود.(2)
روایات :
(1) در تفسیر علی بن ابراهیم قمی در آخر سوره کهف در ذیل آیه: فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملاً صالحاً ولایشرک بعبادة ربه احداً از امام باقر (علیه السلام) روایت می کند که آن حضرت فرمود: تفسیر این آیه از رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) سؤال شد، فرمود: کسی که برای نشان دادن به مردم و ریاکاری نماز بخواند یا زکوة دهد یا روزه بگیرد یا حج نماید، مشرک است (باری) هر کس عملی از آنچه که خداوند بدان امر نموده برای نشان دادن به مردم و ریاکاری به جا آورد؛ مشرک است و خداوند عزوجل عمل ریاکار را قبول نمی فرماید.
فی تفسیر القمی فی ذیل آیة فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملاً صالحاً ولایشرک بعبادة ربه احداً. عن الباقر (علیه السلام): سئل رسول الله عن تفسیر هذه الایة فقال (صلی الله علیه و آله و سلم) من صلی مرائاة الناس فهو مشرک ومن زکی مرائاة الناس فهو مشرک ومن صام مرائاة الناس فهو مشرک ومن حج مرائاة الناس فهو مشرک ومن عمل عملاً مما أمره الله مرائاة الناس فهو مشرک ولایقبل الله عزوجل عمل مراء
(2) از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سؤال شد که: فردای قیامت نجات در چیست؟ فرمود: نجات در این است که با خدا خدعه نکنید که خدا به شما خدعه خواهد کرد؛ پس هر کس با خدا خدعه کند خدا به او خدعه خواهد نمود و از او ایمان را خلع می کند و اگر بفهمد، (در حقیقت) نفس خود را خدعه نموده است.
سؤال شد: چگونه شخص با خدا خدعه می کند؟ فرمود: گفته خدا را به جا می آورد، ولی غیر خدا را اراده می کند. و فرمود: بپرهیزید از خدا در ریاء که ریاء شرک به خداست و ریاکار روز قیامت به چهار اسم خوانده می شود: ای بدکار، ای کافر، ای حیله گر، ای زیانکار. (و به او گفته می شود) عمل تو نابود و اجر تو باطل شد؛ امروز برای تو خلاصی نیست و مزدت را از آنکه عمل را برای او انجام دادی بخواه.
عن جعفر بن محمد عن آبائه: ان رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) سئل: فیما النجاة غداً. فقال (صلی الله علیه و آله و سلم): انما النجاة فی ان لاتخادعوا الله فیخدعکم فانه من یخادع الله یخدعه ویخلع منه الایمان، ونفسه یخدع لویشعر. قیل له: فکیف یخادع الله؟ قال (صلی الله علیه و آله و سلم): یعمل بما امره الله ثم یرید به غیره فاتقوا الله فی الریاء فانه الشرک بالله ان المرائی یدعی یوم القیمة باربعة اسماء یا فاجر یا کافر یا غادر یا خاسر حبط عملک وبطل اجرک فلا خلاص لک الیوم فالتمس اجرک ممن کنت تعمل له.
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 11)

شرک طاعتی

مناسب است در اینجا از بعض اقسام شرک ذکری شود که یکی از آنها شرک در طاعت است و مراد از آن اینست که شخص به اطاعت و تحصیل رضای غیر خداوند را انجام دهد.
قرآن کریم :
(1) بیشتر مردم به خدا ایمان نمی آورند؛ مگر این که مشرک هم هستند. (یعنی در بیشتر مردم، ایمان و شرک هر دو هست؛ مانند این که با ایمان به خدا و رسول، به اطاعت از شیطان معصیت خداوند می کنند؛ پس در طاعت مشرک می شوند.)
وما یومن اکثرهم بالله الا وهم مشرکون.
(یوسف، 106)
(2) (مردمانی)، سوای خداوند، خدایانی (که به اطاعت از آنان معصیت خدای واقعی را می نمایند) پذیرفتند تا این که آن خدایان برای ایشان مایه عزت باشند، نه چنان است به زودی به بندگی (و اطاعت) خدایان خود کافر می گردند و با ایشان دشمن می شوند.
واتخذوا من دون الله آلهة لیکونوا لهم عزاً کلا سیکفرون بعبادتهم ویکونون علیهم ضداً.
(مریم، 81 و 82)
(3) (اهل کتاب) علماء و زُهّاد خود را (با اطاعت از آنان در معصیت خدا) اربابی برای خود (به جای خدا) قرار دادند.
اتخذوا احبار هم ورهبانهم ارباباً من دون الله.
(توبه، 31)
(4) آیا دیده ای آنکه هوای خود را خدای خود قرار داد؟! (یعنی به اطاعت از هوای نفس، مخالفت و معصیت خدا نمود.)
ارایت من اتخذ الهه هویه.
(فرقان، 43)
(5) بگو ای اهل کتاب بیایید به سوی کلمه و حقیقتی که بین ما و بین شما مشترک است؛ این که نپرستیم جز خدا را و هیچ چیزی را برای او شریک قرار ندهیم و بعض ما، بعض دیگرمان را (به اطاعت آنان در معصیت خدا) پروردگار خود به جای خدا قرار ندهیم، پس اگر روبگردانند از قبول این دعوت، به ایشان بگویید شاهد باشید که ما حقاً تسلیم امر خداییم.
قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا وبینکم الا نعبد الا الله ولانشرک به شیئاً ولایتخذ بعضنا بعضاً ارباباً من دون الله فان تولوا فقولوا اشهدوا بانا مسلمون.
(آل عمران، 64)
(6) ای فرزندان آدم آیا با شما عهد نکردم که شیطان را (به وسیله اطاعتش) عبادت نکنید که او باری شما دشمن آشکاری است، و این که مرا عبادت (و فرمانبرداری) کنید، که این است راه راست.
الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لاتعبدوا الشیطان انه لکم عدو مبین وان اعبدونی هذا صراط مستقیم.
(یس، 60 و 61)
روایات :
(1) از امام صادق (علیه السلام) در تفسیر وما یومن اکثرهم بالله الا وهم مشرکون روایت شده که: (مراد) شرک طاعت است نه شرک عبادت؛ یعنی به جای خدا از هوی و شیطان پیروی می کنند.
عن الصادق (علیه السلام) فی آیة وما یومن اکثرهم بالله الا وهم مشرکون قال (علیه السلام): شرک طاعة ولیس شرک عبادة.
(تفسیر صافی، به نقل از کافی)
(2) و نیز از امام صادق (علیه السلام) درباره این آیه شریفه روایت شده که فرمود: شخص از روی نادانی اطاعت شیطان می کند پس مشرک (به شرک طاعت) می شود.
عن الصادق (علیه السلام) فی هذه الایة قال (علیه السلام): یطیع الشیطان من حیث لایعلم فیشرک.
(تفسیر صافی، به نقل از کافی)
(3) و از امام باقر (علیه السلام) درباره همین آیه روایت شده که مراد: شرک اطاعت است نه شرک عبادت؛ معاصی را که مردم مرتکب می شوند، شرک طاعت است که در ارتکاب آنها اطاعت شیطان می کنند؛ پس در اطاعت برای غیر خدا، مشرک به خدا می شوند (به شرک طاعت) و (و مراد از آیه شریفه)، شرک عبادت نیست که عبادت و پرستش غیر خدا بنمایند.
وعن الباقر (علیه السلام): شرک طاعة ولیس شرک عبادة والمعاصی التی یرتکبون فهی شرک طاعة اطاعوا فیها الشیطان فاشرکوا بالله فی الطاعة لغیره ولیس باشراک عبادة ان یعبدوا غیرالله.
(تفسیر صافی، به نقل از قمی و عیاشی)
(4) از حضرت رضا (علیه السلام) در نامه اش به مأمون است: نیکی به پدر و مادر واجب است، گر چه آن دو مشرک باشند؛ ولی در معصیت خالق، اطاعتی نسبت به پدر و مادر و غیر پدر و مادر نیست؛ پس در معصیت خالق هیچ طاعتی برای هیچ مخلوقی (جایز) نیست.
عن الرضا (علیه السلام) فی کتابه الی المامون، قال (علیه السلام): وبر الوالدین واجب وان کانا مشرکین ولا طاعة لهما فی معصیة الخالق ولا لغیر هما فانه لاطاعة لمخلوق فی معصیة الخالق.
(وسائل الشیعه، ج 2 ص 494)
(5) درباره قول خداوند عزوجل: واتخذوا من دون الله آلهة لیکونوا لهم عزاً کلا سیکفرون بعبادتهم ویکونون علیهم ضداً از امام صادق (علیه السلام) روایت شده: (مراد در این آیه کریمه از) عبادت، سجود و رکوع نیست؛ بلکه فقط طاعت مردمان است. هر کس در معصیت خالق، اطاعت مخلوق نماید، مخلوق را عبادت نموده است.
عن ابیعبد الله (علیه السلام) فی قوله عزّوجلّ: واتخذوا من دون الله آلهة لیکونوا لهم عزاً کلا سیکفرون بعبادتهم ویکونون علیهم ضداً قال (علیه السلام): لیس العبادة هی السجود والرکوع انما هی طاعة الرجال، من اطاع المخلوق فی معصیة الخالق فقد عبده.
(وسائل الشیعه، ج 2، ص 494)
(6) از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت است که فرمودند: در معصیت خالق هیچ طاعتی برای هیچ مخلوقی (جایز) نیست.
عن رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): لاطاعة لمخلوق فی معصیة الخالق
(وسائل الشیعه، ج 2، ص 493)