فهرست کتاب


روایتی از سرگذشت انسان در هماوردی با ابلیس (ترجمه خطبه قاصعه)

, گروه ترجمه بنیاد نهج البلاغه

فریاد توحید

66 - فَقُلْتُ أَنَا لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ إِنِّی أَوَّلُ مُؤْمِنٍ بِکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ أَوَّلُ مَنْ أَقَرَّ بِأَنَّ الشَّجَرَةَ فَعَلَتْ مَا فَعَلَتْ بِأَمْرِ اللَّهِ تَعَالَی تَصْدِیقاً بِنُبُوَّتِکَ وَ إِجْلَالًا لِکَلِمَتِکَ فَقَالَ الْقَوْمُ کُلُّهُمْ بَلْ ساحِرٌ کَذَّابٌ عَجِیبُ السِّحْرِ خَفِیفٌ فِیهِ وَ هَلْ یُصَدِّقُکَ فِی أَمْرِکَ إِلَّا مِثْلُ هَذَا یَعْنُونَنِی

من پس از مشاهده این همه اعجاز فریاد بر آوردم: لا اله الا الله، ای رسول خدا من نخستین گرونده به تو هستم و نخستین کسی که اقرار دارد این درخت آنچه را که به امر خدا در تصدیق پیامبر و بزرگداشت سخن تو بود، انجام دادم. آن جمع همه با هم گفتند: نه، او جادوگری سخت درغگوست، جادوگری شگرف و تردست و چابک و گفتند: مگر چنین کودکی ترا در کارت تصدیق کند (مقصودشان من بودم).

علی (ع) پاک و از تبار پاکان

67 - وَ إِنِّی لَمِنْ قَوْمٍ لَا تَأْخُذُهُمْ فِی اللَّهِ لَوْمَةُ لَائِمٍ سِیمَاهُمْ سِیمَا الصِّدِّیقِینَ وَ کَلَامُهُمْ کَلَامُ الْأَبْرَارِ عُمَّارُ اللَّیْلِ وَ مَنَارُ النَّهَارِ مُتَمَسِّکُونَ بِحَبْلِ الْقُرْآنِ یُحْیُونَ سُنَنَ اللَّهِ وَ سُنَنَ رَسُولِهِ لَا یَسْتَکْبِرُونَ وَ لَا یَعْلُونَ وَ لَا یَغُلُّونَ وَ لَا یُفْسِدُونَ قُلُوبُهُمْ فِی الْجِنَانِ وَ أَجْسَادُهُمْ فِی الْعَمَلِ

من از تبار کسانی هستم که در راه خدا سرزنش هیچ سرزنشگری در آنها در نمی گیرد، چهره هایشان چهره راستگویان است و سخنانشان سخن نیکان، شب زنده داران و روز پیشوایان، به رشته محکم قرآن با همه وجود چنگ انداخته اند، سنت های خدا و پیامبرش را زنده می کنند، نه کبر می ورزند و نه برتری می جویند، و نه فریبکاری و تباهی می نمایند، دلهاشان به بهشت، و بدنهاشان وقف کار خیر است.

...................) Anotates (.................
1) قاصعه یعنی تحقیرکننده، زیرا شیطان در این خطبه تحقیر شده است، نیز بمعنای زایل کننده هم آمده است، بدینجهت که زایل کننده روحیه تکبر است.
2) این گزینش به خاطر حقیقت عظمت و عزت الهی است .
3) قرآن کریم: سوره (ص) آیه 74-71.
4) این شیوه تمامی شیاطین و متکبران است که زشتیهای خویش را با استدلال های بیهوده توجیه نموده و دیگران را مقصر می دانند. و تو یا اقتدا به آدم کن که پس از لغزش گفت: ربناظلمنا انفسنا و اگر ازمذهب ابلیس بهتر می آید، تو دانی. تفسیر شیخ ابوالفتوح رازی ج 7 ص 61.
5) زندگی ظاهری سطح بالا در اینان، انگیزه خود برتر بینی شده، نعمت خدا را بد تفسیر می کنند و بر خلاف واقع می بینند.
6) منظور (خر قوص بن زهیر) از روسای خوارج است که در جنگ نهروان کشته شد.
7) معاویه.
8) ابوجهل در جنگ بدر.
9) ابوسفیان در جنگ خندق.