فهرست کتاب


خورشید مغرب غیبت، انتظار،تکلیف

محمد رضا حکیمی‏‏‏‏‏‏‏

3- شیخ عبدالله شبراوی:

یازدهم، از ائمه، حسن عسکری است. وی در مدینه، در هشتم ماه ربیع الاول(3)، به سال 232، تولد یافت. و روز جمعه، هشتم ماه ربیع الاول، به سال 260، در گذشت، در سن 28 سالگی. و همین افتخار این امام را بس که او پدر امام مهدی منتظر است... مهدی، در سامرا، در شب نیمه شعبان، به سال 255، 5 سال پیش از درگذشت پدر خود، زاده شد. پدرش او را از هنگام ولادت، از نظرها پنهان می داشت، و به دلیل مشکلاتی که بود و نگرانیی که خلفای عباسی داشت، فرزند خویش را نظرها نهان می کرد. زیرا عباسیان، در طلب خاندان پیامبر بر می آمدند، و آنان را به حبس و قتل و اعدام محکوم می کردند، چون معتقد بودند که به وسیله آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم، سلطنت ظالمان منقرض خواهد شد، یعنی به دست امام مهدی علیه السلام . و این مطلب را از احادیثی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رسیده بود، دانسته بودند.(4)

4- شیخ عبد الوهاب شعرانی:

مهدی علیه السلام، از اولاد امام حسن عسگری است. در شب نیمه شعبان سال 255 متولد شده است. و او زنده است تا اینکه با عیسی بن مریم ملاقات کند.(5)

5- شیخ سلیمان قندوزی:

خبر معلوم و مسلم، در نزد موثقان، این است که ولادت قائم علیه السلام، در شب نیمه شعبان واقع شده است، به سال 255، در شهر سامرا.(6)