فهرست کتاب


خورشید مغرب غیبت، انتظار،تکلیف

محمد رضا حکیمی‏‏‏‏‏‏‏

1- علی بن حسین مسعودی:

در سال 260، ابو محمد حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب، علیهم السلام، در زمان خلافت المعتمد عباسی در گذشت. او به هنگام در گذشت، 29 سال داشت. و او پدر مهدی منتظر است.(1)

2- شمس الدین ابن خلکان:

ابوالقاسم محمد بن الحسن العسکری بن علی الهادی بن محمد الجواد، دوازدهمین امام شیعه است. لقب معروف او حجت (الحجه) است. شیعه همواره، منتظر، و قائم و مهدی می داند. او، در روز جمعه، نیمه ماه شعبان سال 255 متولد شد. هنگام در گذشت پدر، عمر او، پنج سال بود. نام مادر او خمط است، و برخی گفته اند: نرجس.(2)

3- شیخ عبدالله شبراوی:

یازدهم، از ائمه، حسن عسکری است. وی در مدینه، در هشتم ماه ربیع الاول(3)، به سال 232، تولد یافت. و روز جمعه، هشتم ماه ربیع الاول، به سال 260، در گذشت، در سن 28 سالگی. و همین افتخار این امام را بس که او پدر امام مهدی منتظر است... مهدی، در سامرا، در شب نیمه شعبان، به سال 255، 5 سال پیش از درگذشت پدر خود، زاده شد. پدرش او را از هنگام ولادت، از نظرها پنهان می داشت، و به دلیل مشکلاتی که بود و نگرانیی که خلفای عباسی داشت، فرزند خویش را نظرها نهان می کرد. زیرا عباسیان، در طلب خاندان پیامبر بر می آمدند، و آنان را به حبس و قتل و اعدام محکوم می کردند، چون معتقد بودند که به وسیله آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم، سلطنت ظالمان منقرض خواهد شد، یعنی به دست امام مهدی علیه السلام . و این مطلب را از احادیثی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رسیده بود، دانسته بودند.(4)