فهرست کتاب


دیدار با ابرار سید بحرالعلوم دریای بی ساحل

نورالدین علی لو

دست در خزانه خدا

نقل شده است در زمان فتحعلی شاه که حجة الاسلام مسجدی را بنا می کرد، روزی فتحعلی شاه قاجار برای بازدید از مسجدی که شفتی درست می کرد به آن محل آمد، فتحعلی شاه به حجة الاسلام گفت : آیا مرا نیز در ساختن این مسجد شریک می کنی؟ این مسجد خیلی بزرگ است و شما قدرت اتمام آن را نداری سید قبول نکرد و در پاسخ شاه گفت: دست من در خزانه خداوند عالم است، و شاه از این سخن گهربار او در سکوتی عمیق فرو رفت(63).
از جمله کارهائی که این فقیه گرانمایه انجام داد، اجرای حدود الهی بود او خود امر به معروف و نهی از منکر می پرداخت و در اجرای قوانین الهی در جامعه اسلامی کوشا بود.
دو مغازه قصابی و نانوایی برای فقرا باز کرده بود تا کسانی که توان خرید نان و گوشت نداشتند نان و گوشت خود را از این محل تأمین کنند.
او در سال 1260ه ق در شهر اصفهان به ملکوتیان پیوست.
روحش شاد و یادش گرامی باد

5- سید یعقوب کوه کمری

این مرد در سال (1176ه ق) چشم به جهان گشود و پس از مدتی در درس مخزن علم و دریای علوم سید بحرالعلوم شرکت کرد، او در میان شاگردان سید بحرالعلوم به کند فهمی و دیر گرفتن معروف بود، بطوری که از درس و بحث سید بحرالعلوم چیزی نمی فهمید در یکی از شب ها جد بزرگوارش مولا علی (علیه السلام) را در خواب دید و آن حضرت از کمی حافظه و درک نکردن درس شکایت کرد مولی علی (علیه السلام) به وی فرمود: بگو بسم الله الرحمن الرحیم سید یعقوب کوه کمره ای تکرار کرد وقتی از خواب بیدار شد پی برد آنچه باید بداند می داند سید یعقوب در درس سید بحرالعلوم حاضر شد و پشت سر هم به استاد اشکال کرد سید بحرالعلوم رو به او کرد و گفت: همان کس که بسم الله را به تو یاد داده به من تا ولاالضالین را آموخته است.
سید یعقوب سکوت کرد سید ادامه داد: فعلا وظیفه تو این است که به (شهرخوی)(64) که مرکز صوفیان شده است بر وی و مردم و آنجا را از افکار آنان نجات دهی این سید معظم به دستور استاد خود متوجه (شهرخوی) گردید، مدتی را مشغول درس و بحث و سایر امور دیگر مردم شد، سید یعقوب کوه کمره ای تا سال 1256ه ق. (سال وفات او) در شهرستان خوی ماندگار شد و در آن شهر به خاک سپرده شد برای او مقبره ای ساخته اند که امروز زیارتگاه شیفتگان و دوستداران اهل بیت عصمت و امامت است. در روزهای پنج شنبه و جمعه زوار فراوانی از اطراف آن شهر و شهرهای دیگر برای زیارت آن سید به خوی سفر می کنند و با قربانی کردن گوسفند ارادت و علاقه خود را به اهل بیت (علیه السلام) ابراز می دارند(65).

دیگر شاگردان

6- سید صدرالدین عاملی اصفهانی او در جوانی در مجلس درس سید بحرالعلوم شرکت کرد و از خرمن علم و دانش او خوشه ها چید. در سال 1263ه ق چشم از جهان فرو بست.
7- سید دلدار علی نقوی رضوی نصیر آبادی لکهنوی(66) او در سال 1166ه ق در نصیر آباد هند چشم به جهان گشود. اجداد او اهل سبزوار بودند که بعدها به هند مهاجرت کردند.
سید دلدار علی نقوی در سال 1200ه ق در هند در مبعث پیامبر بزرگ اسلام، اولین نماز جمعه را برای شیعیان هند اقامه کرد این مرد بزرگ در سال 1235ه ق روح بلندش به عالم ملکوت پرواز کرد و در حسینیه ای که خود بنا کرده بود در لکهنو به خاک سپرده شد
8- شیخ محمد ابراهیم کلباسی
این مرد متقی و پرهیزکار در سال 1180ه ق متولد شد و پس از مدتی به مقام والای مرجعیت رسید در نجف از شاگردان بنام بحرالعلوم به شمار می رفت او پس از بهره های فراوانی که از علماء نجف برد به قم مراجعت کرد و پس از کسب فیض از محضر میرزای قمی به اصفهان سفر کرد و مشغول ارشاد و تبلیغ در آن دیار شد
سرانجام در سال 1262ه ق این جهان را وداع گفت و در جنب مسجد حکیم به خاک سپرده شد(67).
10- شیخ عبدالحسین الاعم (تولد 1177ق وفات 1247ق در نجف اشرف)
11- سید علی فرزند سید محمد (تولد 1161ق وفات 1231ق در کربلا)
12- سید قیصر محمد فرزند معصوم رضوی خراسانی (ولادت 1180ق وفات 1255 ق در مشهد مقدس)
13- اسدالله کاظمی (متوفای 1234ق)
14- ابو علی الحائری صاحب منتهی المقال (متولد 1159ق، متوفای 1216ق) نامبرده اولین کسی است که شرح حال بحرالعلوم را در کتاب خود نگاشته است.
15- عبدالله شبر (متوفای 1244ق)
16- محمد تقی اصفهانی، صاحب حاشیه معالم (در گذشته 1248ق)
17- سید مجاهد، صاحب کتاب المناهل (متوفای 1242ق)
18- محسن اعرجی (متوفای 1227ق)
9- محمد مهدی نراقی (متوفای 1209ق)
20- سید صادق فحام (متوفای 1204ق) این مرد استاد بحرالعلوم در ادبیات بود.
21- میرزا محمد عبدالصانع نیشابوری اخباری.
22- شیخ حسین نجف.
شاگردان سید بحرالعلوم بیش از اینها می باشند که ما بطور اختصار به نام چند تن از آنها اشاره کردیم.