فهرست کتاب


دیدار با ابرار سید بحرالعلوم دریای بی ساحل

نورالدین علی لو

داستان بند جگر

حجة الاسلام که توان خریدن گوشت را نداشت روزی برای خریدن بند جگر به بازار رفت هنگام بازگشت از بازار از کنار خرابه دید و پی برد، که مدتی است این سگ و بچه هایش غذا نخورده اند این مرد خداگرسنگی خود و خانواده اش را نادیده گرفت و غذا را به سگ داد و دست خالی به منزل بازگشت(62)

دست در خزانه خدا

نقل شده است در زمان فتحعلی شاه که حجة الاسلام مسجدی را بنا می کرد، روزی فتحعلی شاه قاجار برای بازدید از مسجدی که شفتی درست می کرد به آن محل آمد، فتحعلی شاه به حجة الاسلام گفت : آیا مرا نیز در ساختن این مسجد شریک می کنی؟ این مسجد خیلی بزرگ است و شما قدرت اتمام آن را نداری سید قبول نکرد و در پاسخ شاه گفت: دست من در خزانه خداوند عالم است، و شاه از این سخن گهربار او در سکوتی عمیق فرو رفت(63).
از جمله کارهائی که این فقیه گرانمایه انجام داد، اجرای حدود الهی بود او خود امر به معروف و نهی از منکر می پرداخت و در اجرای قوانین الهی در جامعه اسلامی کوشا بود.
دو مغازه قصابی و نانوایی برای فقرا باز کرده بود تا کسانی که توان خرید نان و گوشت نداشتند نان و گوشت خود را از این محل تأمین کنند.
او در سال 1260ه ق در شهر اصفهان به ملکوتیان پیوست.
روحش شاد و یادش گرامی باد

5- سید یعقوب کوه کمری

این مرد در سال (1176ه ق) چشم به جهان گشود و پس از مدتی در درس مخزن علم و دریای علوم سید بحرالعلوم شرکت کرد، او در میان شاگردان سید بحرالعلوم به کند فهمی و دیر گرفتن معروف بود، بطوری که از درس و بحث سید بحرالعلوم چیزی نمی فهمید در یکی از شب ها جد بزرگوارش مولا علی (علیه السلام) را در خواب دید و آن حضرت از کمی حافظه و درک نکردن درس شکایت کرد مولی علی (علیه السلام) به وی فرمود: بگو بسم الله الرحمن الرحیم سید یعقوب کوه کمره ای تکرار کرد وقتی از خواب بیدار شد پی برد آنچه باید بداند می داند سید یعقوب در درس سید بحرالعلوم حاضر شد و پشت سر هم به استاد اشکال کرد سید بحرالعلوم رو به او کرد و گفت: همان کس که بسم الله را به تو یاد داده به من تا ولاالضالین را آموخته است.
سید یعقوب سکوت کرد سید ادامه داد: فعلا وظیفه تو این است که به (شهرخوی)(64) که مرکز صوفیان شده است بر وی و مردم و آنجا را از افکار آنان نجات دهی این سید معظم به دستور استاد خود متوجه (شهرخوی) گردید، مدتی را مشغول درس و بحث و سایر امور دیگر مردم شد، سید یعقوب کوه کمره ای تا سال 1256ه ق. (سال وفات او) در شهرستان خوی ماندگار شد و در آن شهر به خاک سپرده شد برای او مقبره ای ساخته اند که امروز زیارتگاه شیفتگان و دوستداران اهل بیت عصمت و امامت است. در روزهای پنج شنبه و جمعه زوار فراوانی از اطراف آن شهر و شهرهای دیگر برای زیارت آن سید به خوی سفر می کنند و با قربانی کردن گوسفند ارادت و علاقه خود را به اهل بیت (علیه السلام) ابراز می دارند(65).