فهرست کتاب


دیدار با ابرار سید بحرالعلوم دریای بی ساحل

نورالدین علی لو

عروس و داماد

شبی غذا را آماده کردند، آن بزرگوار فرمود: میل به غذا ندارم، بعد فرمود ظرفی غذا پر کنید، ظرف غذا را برداشت و در کوچه های نجف به راه افتاد، درب منزلی را کوبید که تازه عروس و دامادی گرسنه بودند و شامی نداشتند تا با آن آتش گرسنگی را فرو نشانند، شام را به آنها رسانید، و خود نیز در کنار آنها شام میل فرمود(44)

تعطیل درس

یک بار برای چند روز تدریس را ترک فرمود و طلبه ها شیخ سلماسی را واسطه قرار دادند که به خدمت بحر العلوم برسد و بپرسد چرا درس نمی دهد؟ شیخ گفت: به خدمت آقا عرضه داشتم، آن جناب گفت: درس نمی گویم. پس از چند روز باز مرا واسطه قرار دادند، تا عرض کنم، باز فرمود: نمی گویم.
پرس و جو کردم و علت تعطیلی درس را جویا شدم فرمود: این جمعیت طلبه ما هرگز نشنیدم که در نصف شب ها تضرع و زاری و مناجات کنند و صدای آنها بلند بشود، با اینکه من غالب شبها در کوچه های نجف راه می روم چنین طلاب و دانش پژوهانی شایسته نیستند برای ایشان درس بگویم.
چون طلاب این سخن را شنیدند متحول شدند و شبها ناله و گریه در محضر الهی پرداختند، وقتی این تحول اخلاقی در طلاب نجف پدیدار شد آن جناب دوباره مشغول تدریس گردید(45).

بخش دوم خاندان بحر العلوم

سید محمد مهدی مهدوی معروف به بحرالعلوم از نسل سید ابراهیم ملقب به طباطبا و از ذریه امام حسن مجتبی (علیه السلام) می باشد و نسبت سادات، طباطبائی به او می رسد یک لقب بحر العلوم به همین مناسبت طباطبائی است. و بحر العلوم لقبی است که در شهر مقدس مشهد به آن لقب شهرت یافت
هم اکنون بحر العلوم از خانواده های معروف و پرآوازه نجف اشرف می باشد. بیشترین افتخار این خاندان معظم از این سید بزرگوار است.
خانه های خاندان بحر العلوم در عراق مورد اطمینان و پناهگاه شیعیان جهان است و این خاندان بزرگ و محترم در طول تاریخ فقهائی نامدار، مجتهدانی گرانمایه و پارسا و دارای فضائل و مزایا و سجایای اخلاقی فراوان به امت اسلام تقدیم داشته است(46).