فهرست کتاب


دیدار با ابرار سید بحرالعلوم دریای بی ساحل

نورالدین علی لو

استادان در نجف

1- محمد تقی دورقی نجفی: این عالم محقق و مدقق نیز یکی از چهره های برجسته زمان و جامع علوم عقلی و نقلی و از علمای مشهور عراق بود. سید مهدی مدتی در محضر این دانشمند درس خواند، این روحانی عالیقدر، در سال 1186 هجری قمری درگذشت.(25)
2- مهدی فتونی نباطی عاملی (معروف به محمد مهدی نجفی) این استاد گرانمایه در نباطیه (لبنان) متولد شده، و بعد از بزرگ شدن بخاطر ظلم و جوری که احمد پاشای سفاک بر شیعیان جبل عامل در لبنان روا می داشت و به عراق هجرت نمود و شهر نجف اشرف را به عنوان وطن دائم خود برگزید. بعد از مدتی از علما و دانشمندان بزرگ به شمار آمد و از استوانه های علمی بنام گردید که از کانون تدریس او چهره هایی همچون سید مهدی طباطبائی برخاستند. این مرد محقق در سال 1183 ه ق از دنیا رخت بر بست(26)

اقامت در نجف

سید بزرگوار بحر العلوم در سال 1069 ه ق. به نجف اشرف و حوزه بزرگ دانشهای اسلامی مشرف شد و مدت زمانی را به فراگیری علوم پرداخت، سپس به کربلا بازگشت و در خلال این سالها پیش آقا میرزا ابولقاسم مدرس، درس حکمت و فلسفه آموخت، و آن حکیم نیز در نزد وی درس اصول و فقه را فرا گرفت و در آخر سال 1069 ه ق بار دیگر به نجف اشرف رفت و آن شهر به عنوان وطن همیشگی خود برگزید و بعد از تحصیلات و سعی و کوشش فراوان، عالمی فقیه و دانشوری اصولی و فرزانه بزرگ گردید(27).
دانش و تقوای بحر العلوم در روزگار استادان او (یعنی وحید بهبهانی و شیخ یوسف بحرانی) که مردم آنها را مرجع و پناه خود می دانستند و با وجود آنها که اساس و پایه های محافل علمی زمان خود بودند، زبانزد همه اقشار بود، و تمامی مردم به بلندی مقام او اعتراف می کردند و محفل درس و بحث وی همیشه از وجود شاگردان علاقه مند پر بود و آنان مانند پروانه بر دور او حلقه می زدند.
وحید بهبهانی، در اواخر عمر مردم را در مسائل و فتواهای احتیاطی به سوی سید راهنمایی می کرد(28) و او را مجتهدی جامع الشرائط می دانست

سفر به خراسان

هدایت و مرجعیت امت در سن سی سالگی به عهده سید گذاشته شد و همزمان (در ماه ذی القعده 1186 ه ق) از سوی بعضی از علمای اعلام و بزرگوار ایران و مراجع عظام آن وقت به ایران دعوت شد. سید در آن سال به قصد زیارت مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام) و برای دیدار با علمای بزرگ ایران از نجف اشرف خارج شد و در وقت حرکت همه طبقات مردم برای بدرقه وی به کوچه و خیابان ریختند و با اشکهای حسرتبار خود، سید را از دروازه شهر بدرقه نمودند و او راهی مشهد مقدس شد و در راه سفر به خراسان توقف کوتاهی در کرمانشاه نمود در مسیر راه فضلای زیادی از محضر او بهره مند شدند. چون به آستان مقدس امام هشتم (علیه السلام) نزدیک شد، اهالی خراسان و علمای شهر استقبال پر شکوهی از وی به عمل آوردند و قدمش را مبارک شمردند و بعد از ورود به مشهد با تمامی طبقات علمی، دینی، سیاسی و اقشار مختلف مردم دیدار کرد. مدت اقامت وی را در خراسان، بعضی 6سال و بعضی 7سال ذکر کرده اند(29).