فهرست کتاب


دیدار با ابرار سید بحرالعلوم دریای بی ساحل

نورالدین علی لو

درگذشت پدر

بریدن از دنیا برای دوستداران آن، بس سخت و تلخ است و دل کندن از آن برای عاشقانش مشکل می باشد، ولی آنان که دنیا را، گذرگاه و موقت می دانند با آغوش باز و با چهره خندان و شاداب به استقبال مرگ می روند و خواهان رسیدن به مقام بالای مقامات با خداوند منان هستند زیرا برای دیدار خدا راهی جز مرگ نیست پدر بحرالعلوم با لب های ذکر گوی در سال 1204 هجری قمری جان به جان آفرین تسلیم کرد(14) و از عالم فانی به عالم آخرت سفر کرد و دوستداران خود را اندوهگین ساخت، سید مهدی با جنازه پدر خداحافظی کرد و برای آخرین بار او را در آغوش کشید، و بعد از مراسم غسل، او را کفن کرد و خود بر بدن پاک پدر نماز گزارد، و او را در جوار حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) به خاک سپرد
او بزودی بر قبر پدر ضریحی از چوب مخصوص بنا کرد و بعد از مدتی استاد خود (یعنی وحید بهبهانی) را نیز در داخل همان ضریح دفن کرد. ضریح الان نیز به نام آن دو بزرگوار و معروف و مشهور به سیدین العظیمین(15) می باشد. رحمت خدا بر روح هر دو باد.

بخش نخست

در محضر وحید بهبهانی

2- دومین استاد برجسته وی، محمد باقر بهبهانی، معروف به استاد کل می باشد که مقام وی از نظر علم و فضیلت و تقوا بر کسی پوشیده نیست، سید مهدی درس اصول فقه را نزد وی فرا گرفت زندگینامه نگاران از این مرد بزرگ به نام وحید عصر و مؤسس اصول و فروع و علم رجال یاد کرده اند(16). وی در شهر عالم پرور اصفهان در سال 1118 هجری قمری، پابه عرصه وجود نهاد. مدتی را در بهبهان ساکن بود پس از آن به کربلا رفته و در کنار مزار منادی عشق و ایثار و پیشوای سوم شیعیان جهان به تحصیل مشغول شد، این مرد پارسا در کربلا از نظر مادی چنان در تنگنای زندگی قرار گرفته بود که تصمیم بازگشت به وطن گرفت، شبی از شبها امام حسین (علیه السلام) را در خواب دید که او خطاب فرمود: من راضی نیستم از جوار و کنار من و شهر من بیرون روی، وحید در پی این رؤیا از سفر به ایران منصرف شد، و تصمیم گرفت در کنار مرقد سالار شهیدان بماند(17).