فهرست کتاب


استعاذه (پناهندگی به خدا)

آیت الله دستغیب

باز بودن باب توبه

علاوه بر این، ندا رسید که ای آدم! اگر ابلیس را بر اولاد تو چیره کردیم و تا قیامت مهلتش دادیم، در عوض باب توبه را هم برای اولاد تو باز گذاردیم.
خوب، حالا گول شیطان را خوردی، مانند جدت آدم برگرد و توبه کن، به درگاه الهی تضرع کن تا مثل آدم که پس از توبه مقامش بالاتر رفت و به درجه اصطفا رسید(34)، تو هم به درجه توابین برسی که محبوب خدا گردی(35).

سعه رحمت تا لحظه واپسین

برای همه امتها باب توبه باز بود لیکن شرایط سختی داشت تا پذیرفته گردد؛ اما به برکت وجود مقدس خاتم الأنبیاء محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) به امتش - که امت مرحومه اند - توسعه بیشتری داده شد، چون پیغمبرشان رحمةللعالمین است و از شعبه های رحمت، توسعه باب توبه است.
بنابر خبری که در بحارالأنوار است، پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:
هرکس یک سال پیش از مردنش توبه کند، خدا او را می آمرزد. بعد فرمود: یک سال زیاد است. اگر کسی یک ماه پیش از مردنش توبه کند. سپس فرمود: یک ماه هم زیاد است. کسی که یک روز پیش از مردنش توبه کند، آمرزیده است. بعد فرمود: یک روز هم زیاد است، پیش از آن که مرگ را به چشم ببیند، برزخ را ببیند، عزرائیل را ببیند(36).
خلاصه اگر پیش از لحظه آخر، پشیمان شود، خدا او را می آمرزد.
عمده، حال دل است. دل با خدا باشد و برود. عجب دستگاهی است! آیا رحمت از این دامنه دارتر می شود؟ در برابر وساوس شیاطین ببینید خدا چه رحمتی قرار داده است!.

سخنان حسن بصری و پاسخ امام سجاد (علیه السلام)

مروی است در موسم حج، حسن بصری گفت:
العجب ممن نجی کیف نجی.
شگفت است با این همه دام ابلیس، از کسی که نجات یابد!. جمله ای که این بدبخت گفته بود، خدمت حضرت زین العابدین (علیه السلام) نقل کردند، امام (علیه السلام) فرمود:
العجب ممن هلک کیف هلک مع سعة رحمة الله(37).
شگفت است با این همه رحمت و فضل الهی به آن بدبختی که هلاک شود.
و حال آن که رحمت واسعه حق، همه اشیاء را گرفته است چرا از این رحمت محروم گردد؟!
عمری را در کثافتکاری گذراندیم، حالا هنگام رفتن است.
غالبا پیش از مرگ، از لطف خدا این است که شخص مبتلا می گردد و در بستر می افتد تا آماده ملاقات خداوند گردد. این است که موت فجأه و مرگ ناگهانی برای خیلی ها بلاست. تا کی عقب شیطان را گرفته ای؟! تق تق مرگ بلند است. راستی عجب است از کسی که یک ماه در بستر بیفتد و بیدار نگردد!