فهرست کتاب


سجاده عشق (داستانهای برگزیده از صحیفه سجادیه)

یحیی نوری‏

آنجا که بلا، نعمت است.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: مردی رسول اکرم (ص) را دعوت به مهمانی کرد. پیامبر پذیرفت و به خانه او رفت، در خانه او مرغی را دید که روی دیوار تخم گذارد، و سپس آن تخم مرغ غلطید و افتاد روی میخی که در دیوار کوبیده شده بود، و روی آن میخ قرار گرفت، نه به زمین افتاد و نه شکست، پیامبر از این حادثه تعجب کرد!
میزبان گفت: ای رسول خدا(ص) از این تخم مرغ تعجب می کنی؟ سوگند به خدایی که تو را به حق مبعوث کرد، من هرگز بلایی ندیده ام.
رسول اکرم برخاست و غذای او را نخورد و فرمود: کسی که بلایی نبیند خدا به او نیازی (لطف و توجهی) ندارد. و نیز فرمود: خداوند به کسی که از مال و بدنش برای او بهره ای نیست نیازی ندارد. یعنی کسی که زیان مالی و بدنی نبیند خداوند به او توجهی ندارد، زیرا این بلاها علاوه بر اینکه بزرگترین امتحان الهی و موجب رشد انسان هستند، انسان را آبدیده و صبور می سازند، البته در صورتی که انسان مقاومت کند و تسلیم رضای الهی باشد(85).

22 - دعای آن حضرت در سختی و گرفتاری

...و الصابرین فی الباساء و الضراء و حین الباس. اولئک الذین صدقوا و اولئک هم المتقون(86).
کسانی که در برابر محرومیتها و بیماریها و در میدان جنگ، استقامت می کنند، اینان راستگویان و پرهیزکاران هستند.
اللهم لا طاقة لی بالجهد و لا صبر لی علی البلاء و لا قوة لی علی الفقر فلا تحظر علی رزقی و لا تکلنی الی خلقک، بل تفرد بحاجتی و تول کفایتی(87).
بار خدایا مرا بر رنج، توانایی و بر گرفتاری، شکیبایی و بر درویشی قدرت نمی باشد پس روزیم را از من نگیر، و مرا به خلق خویش وانگذار، بلکه بتنهایی ( بی واسطه) خواسته ام را برآور و خود کارگزار من باش.
فبفضلک اللهم فاغننی و بعظمتک فانعشنی و بسعتک فابسط یدی و بما عندک فاکفنی(88).
خدایا پس به احسان و بخشش خود بی نیازم گردان و به بزرگی خویش بلند مرتبه ام فرما، و به تواناگریت دستم را بگشا و به آنچه ( خیر و نیکی دنیا و آخرت) نزد تو است (از دیگران ) بی نیازم نما.

جواب به ستمگر

در ماجرای اسارت امام سجاد (علیه السلام) با بازماندگان شهدای کربلا آمده: هنگامی که آنها را به شام بردند وقتی که یزید، امام سجاد(علیه السلام) را دید این آیه را خواند و بر آن حضرت تطبیق کرد:
و ما اصابکم من مصیبة فبما کسبت ایدیکم و یعفوا عن کثیر(89).
آنچه از مصائب دامنگیر شما می شود بخاطر اعمالی است که انجام داده اید و خداوند بسیاری از آنها را می بخشد.
امام سجاد (علیه السلام) فرمود: آیه ما این است که در مورد ما نازل شده است:
ما اصاب من مصیبة فی الارض و لا فی انفسکم الا فی کتاب من قبل ان نبراها ان ذلک علی الله یسیر لکیلا تاسوا علی ما فاتکم و لا تفرحوا بمااتاکم(90).
هیچ گرفتاری در زمین و در آسمان و در وجود خودتان نرسد مگر اینکه قبلا در لوح محفوظ قبل از آنکه زمین را بیافرینیم نوشته شده و این برای خدای آسان است تا بر آنچه از دست داده اید غمگین نشوید و به آنچه خدا به شما داد شاد نگردید.
ما از کسانی هستیم که از آنچه از ما در گذشته و در مورد دنیا از دست رفته، ناراحت نیستیم، و به آنچه به ما داده شده شاد نمی باشیم(91).