فهرست کتاب


سجاده عشق (داستانهای برگزیده از صحیفه سجادیه)

یحیی نوری‏

19 - دعای آن حضرت برای درخواست باران

و انزلنا من السماء ماء بقدر فاسکناه فی الارض و انا علی ذهاب به لقادرون (74).
و از آسمان آبی به اندازه معین نازل کردیم، و آنرا در زمین (در جایگاه مخصوصی) ساکن نمودیم. و ما بر از بین بردن آن کاملا قادریم.
اللهم اسقنا الغیث، و انشر علینا رحمتک بغیثک المغدق من السحاب المنساق لنبات ارضک المونق فی جمیع الافاق(75).
بار خدایا ما را به باران سیراب گردان، و رحمتت را بباران فراوان از ابری که برای رویانیدن گیاه زیبا در اطراف زمینت روان است بر ما بگستران.
اللهم اسقنا غیثا مغیثا مریعا ممرعا غریضا واسعا غزیرا، ترد به النهیض و تجبر به المهیض(76).
بار خدایا ما را سیراب کن از بارانی که بر طرف کننده خشکسالی، رویاننده گیاه، وسیع و پرمایه و بسیار باشد که بوسیله آن، گیاه روئیده پژمرده را خرم کنی و گیاه شکسته (پژمرده) را درست (سربلند) نمایی.

نماز باران

در سال 1362 قمری کشور ایران در اشغال قوای متفقین بود و گروهی از سربازان انگلیسی و آمریکایی در محله خاک فرج قم اقامت داشتند. مدتی باران نیامده بود و مردم در سختی و مضیقه بی آبی قرار گرفته و آینده وخیمی را پیش بینی می کردند. بنابر درخواست مردم قرار شد آیت الله سید محمد تقی خوانساری نماز استسقاء (طلب باران) بخوانند تا خداوند باران رحمت خود را بر آنها نازل کند.
آن مرحوم با قریب بیست هزار نفر جمعیت شهر قم از روحانی و سایر طبقات مختلف در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان با زبان روزه به طرف مصلی واقع در خاک فرج (نزدیک استقرار سربازان متفقین) حرکت می کنند در این هنگام چند نفر از کارمندان ایرانی که بهایی بوده و در پادگان متفقین نفوذ داشتند از فرصت استفاده نموده و به افسران متفقین گوشزد می کنند که اینک اهل شهر برای غارت و بیرون راندن شما حرکت نموده اند.
افسران هم به سربازان آماده باش می دهند و در حالی که لوله توپها را به طرف جمعیت و مسلسل ها را به دست گرفته بودند مقابل جمعیت می ایستند، ولی بر خلاف انتظار می بینند مردم با کمال نظم در مصلی به نماز ایستادند.
آیت الله خوانساری دو روز پی در پی به نماز استسقاء می روند. روز دوم با اینکه هیچگونه علائمی از نزول باران نبود و حتی عده ای از متفقین و بهائی های ایران به تمسخر پرداخته بودند، ناگهان بعد از نماز توده های ابر در آسمان پیدا و متراکم می شود و هنوز جمعیت به منازل خود نرسیده بودند که باران شدیدی می بارد و سیل خروشان در رودخانه جاری می گردد، و بلافاصله خبر آن از سوی خبرنگاران خارجی و سربازان متفقین به خارج مخابره و در رادیو و جراید آنها منتشر می شود، و بهائی های منافق شبانه پا به فرار می گذارند!(77)

20 - دعای آن حضرت برای درخواست اخلاق پسندیده

فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک.(78)
رحمت خدا ترا با خلق مهربان و خشخوی گردانید و اگر تندخوی و سخت دل بودی مردم از گرد تو پراکنده می شدند.
اللهم اسلک بی الطریقة المثلی، و اجعلنی علی ملتک اموت و احیی(79).
خدایا بهترین راه را پیش پایم بگذار و مرا بر آیین خوددار (دین حق ولایت و دوستی ائمه معصومین) و چنان گردان که بر دین تو (اسلام) بمیرم و (در قبر و قیامت) زنده گردم.
اللهم صل علی محمد و اله و ارزقنی صحة فی عبادة و فزاعا فی زهادة و علما فی استعمال و ورعا فی اجمال(80).
بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست و روزی من کن تندرستی در عبادت و آسایش در زهد و دوری از دنیا و علم با عمل و پرهیزکاری از روی میانه روی ( نه به اندازه ای که به وسواس بد اندیشی و بدگمانی کشد.)