فهرست کتاب


سجاده عشق (داستانهای برگزیده از صحیفه سجادیه)

یحیی نوری‏

4 - درود بر کسانی که به پیامبران ایمان آورند

قل اطیعوا الله و اطیعوا الرسول(13).
ای رسول ما بگو که فرمان خدا و رسول را اطاعت کنید.
اللهم و اتباع الرسل و مصدقوهم من اهل الارض بالغیب عند معارضه المعاندین لهم بالتکذیب و الاشتیاق الی المرسلین بحقایق الایمان....فاذکرهم منک بعغفره و رضوان (14).
بار خدایا و پیروان پیغمبران و ایمان آورندگان به ایشان از اهل زمین که از روی غیب و پنهانی در دل ایمان آوردند. نه فقط به زبان در آن هنگام که دشمنان به جهت معارضه در مقام تکذیب آنان بر آمدند، ولی مومنان به سبب حقایق ایمانیه، مشتاقانه به انبیاء روی آوردند...
خداوندا! تمام آنان را از جانب خود به آمرزش و رضایت مخصوص گردان.
اللهم و صل علی التابعین من یومنا هذا الی یوم الدین و علی ازواجهم و علی ذریاتهم و علی من اطاعک منهم(15).
بار خدایا از امروز تا روز قیامت بر تابعین و زنان و فرزندانشان و بر هر کدام از ایشان که تو را اطاعت نموده، درود فرست.

ایمان به پیغمبر

پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و اله) فرمود: ای جابر! آنان جانشین و اوصیاء من و امام مسلمین می باشند که اول آنها امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع) است و سپس نام ائمه را یکایک فرمود تا به پنجمین امام، حضرت باقر (علیه السلام) رسید و فرمود: در تورات هم معروف به باقر است و او را درک خواهی کرد.
وقتی ملاقات نمودی سلام مرا به وی برسان، آنگاه یکایک ائمه را نام بردند تا به امام دوازدهم رسید. سپس فرمود: هم نام و هم کنیه من است و حجت خدا در زمین و جانشین حق است بر بندگان و...
لیکن در پایان حدیث جابر گوید بر امام چهارم حضرت زین العابدین (علیه السلام ) شرفیاب شدم و سرگرم صحبت بودیم ناگهان طفلی وارد شد. نظرم را به خود جلب فرمود و بدنم لرزید. گفتم به خدای کعبه قسم که این طفل دارای شمائل پیغمبر (علیه السلام ) است. جلو رفتم و پرسیدم نامت چیست؟ فرمود: محمد. عرض کردم فرزند چه کسی ؟ فرمود: علی بن الحسین. گفتم جانم فدایت باد پس شمائید باقرالعلوم؟ فرمود: آری. پیام پیغمبر (ص) را برسان! سپس سلام حضرت را رساندم.
امام باقر (علیه السلام) فرمود: مادام که آسمان و زمین بر جا می باشد بر پیامبر (ص) و بر تو ای جابر سلام باد(16).

5 - دعای آن حضرت درباره خود و نزدیکانش

و المومنون و المومنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و یقیمون الصلوة و یوتون الزکوة و یطیعون الله و رسوله...
مردان و زنان با ایمان، یار و یاور یکدیگرند. امر به معروف و نهی از منکر می کنند، نماز را بپا می دارند، و زکات را می پرازند. و خدا و رسولش را اطاعت می کنند(17).
و یا من لا تفنی خزائن رحمه، صل علی محمد علی محمد و اله و اجعل لنا نصیبا فی رحمتک(18).
وای آن که گنجینه های رحمت (احسان و بخشش) او نابود نمی گردد، بر محمد و آل محمد درود فرست، و برای ما از رحمت خود بهره ای قرار ده.
و یا من تظهر عنده بواطن الاخبار، صل علی محمد و اله، و لا تفضیحنا لدیک(19).
وای آن که خبرهای نهانی در نزد او آشکار است. بر محمد و آلش درود فرست و ما را نزد خود رسوا مکن.