فهرست کتاب


سجاده عشق (داستانهای برگزیده از صحیفه سجادیه)

یحیی نوری‏

سه برخورد پیامبر (صلی الله علیه و اله) در شب معراج

پیامبر که در شب معراج به همراه جبرئیل به سوی آسمانها سیر می کردند، در راه پیری را دیدند، از جبرئیل پرسیدند: این کیست؟ جبرئیل عرض کرد: ای محمد به سیر خود ادامه بده.
در ادامه سیر، پیامبر دید در کنار راه شخصی او را به سوی خود دعوت می کند و می گوید: بیا به سوی من ای محمد.
پیامبر به راه ادامه داد، تا اینکه دید جماعتی به پیش آمدند و گفتند: سلام بر تو ای نخستین و ای آخرین (انسان بزرگ).
جبرئیل به پیامبر عرض کرد: جواب سلام آنها را بده. سپس جبرئیل گفت:آن پیر دنیا است، و دلیل آنست که جز وقت اندکی از دنیا نمانده است، اگر به او توجه می کردی، امت تو دنیا را می گزیدند (و آخرت را فراموش می نمودند.) و آن دعوت کننده ابلیس بود، که تو را به سوی خود می خواند.. آن جماعت که سلام کردند، ابراهیم و موسی و عیسی (علیه السلام) بودند(12)

4 - درود بر کسانی که به پیامبران ایمان آورند

قل اطیعوا الله و اطیعوا الرسول(13).
ای رسول ما بگو که فرمان خدا و رسول را اطاعت کنید.
اللهم و اتباع الرسل و مصدقوهم من اهل الارض بالغیب عند معارضه المعاندین لهم بالتکذیب و الاشتیاق الی المرسلین بحقایق الایمان....فاذکرهم منک بعغفره و رضوان (14).
بار خدایا و پیروان پیغمبران و ایمان آورندگان به ایشان از اهل زمین که از روی غیب و پنهانی در دل ایمان آوردند. نه فقط به زبان در آن هنگام که دشمنان به جهت معارضه در مقام تکذیب آنان بر آمدند، ولی مومنان به سبب حقایق ایمانیه، مشتاقانه به انبیاء روی آوردند...
خداوندا! تمام آنان را از جانب خود به آمرزش و رضایت مخصوص گردان.
اللهم و صل علی التابعین من یومنا هذا الی یوم الدین و علی ازواجهم و علی ذریاتهم و علی من اطاعک منهم(15).
بار خدایا از امروز تا روز قیامت بر تابعین و زنان و فرزندانشان و بر هر کدام از ایشان که تو را اطاعت نموده، درود فرست.

ایمان به پیغمبر

پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و اله) فرمود: ای جابر! آنان جانشین و اوصیاء من و امام مسلمین می باشند که اول آنها امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع) است و سپس نام ائمه را یکایک فرمود تا به پنجمین امام، حضرت باقر (علیه السلام) رسید و فرمود: در تورات هم معروف به باقر است و او را درک خواهی کرد.
وقتی ملاقات نمودی سلام مرا به وی برسان، آنگاه یکایک ائمه را نام بردند تا به امام دوازدهم رسید. سپس فرمود: هم نام و هم کنیه من است و حجت خدا در زمین و جانشین حق است بر بندگان و...
لیکن در پایان حدیث جابر گوید بر امام چهارم حضرت زین العابدین (علیه السلام ) شرفیاب شدم و سرگرم صحبت بودیم ناگهان طفلی وارد شد. نظرم را به خود جلب فرمود و بدنم لرزید. گفتم به خدای کعبه قسم که این طفل دارای شمائل پیغمبر (علیه السلام ) است. جلو رفتم و پرسیدم نامت چیست؟ فرمود: محمد. عرض کردم فرزند چه کسی ؟ فرمود: علی بن الحسین. گفتم جانم فدایت باد پس شمائید باقرالعلوم؟ فرمود: آری. پیام پیغمبر (ص) را برسان! سپس سلام حضرت را رساندم.
امام باقر (علیه السلام) فرمود: مادام که آسمان و زمین بر جا می باشد بر پیامبر (ص) و بر تو ای جابر سلام باد(16).