فهرست کتاب


ستاره درخشان مدینه

حاج شیخ علی ربانی خلخالی

پیشگفتار

بسم الله الرحمان الرحیم
الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین من الجن و الانس من الاولین و الاخرین.
کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) (آن عبد صالح خدا که، در حمایت از امام عصر خویش، عدلی برایش در تاریخ بشریت پیدا نمی توان کرد) پس از طبع مورد استقبال پرشور دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) قرار گرفت و این استقبال، ما را دلگرم کرد که نگارش درباره آن بزرگمرد را ادامه دهیم. تا کنون دو جلد از آن کتاب چاپ شده و در حال حاضر مشغول تالیف جلد سوم می باشیم. در خلال طبع مجلدات اول و دوم، عده ای خواستار آن شدند که کتابی جداگانه نیز به عنوان مادر چهار شهید کربلا یعنی حضرت ام البنین (علیها السلام) نوشته شود و در اختیار علاقمندان آن حضرت قرار گیرد. اگر چه وصف فضایل فضایل و شرح زندگانی غمبار او به بیان نمی گنجد و این قصه را الم باید، که از قلم هیچ نیاید اما
آب جیحون را اگر نتوان چشید - هم ز قدر تشنگی نتوان برید
لذا این حقیر، با بضاعت اندک، اقدام نموده، در حد توان زندگانی مادر مهتاب را به رشته تحریر در آورده و تقدیم عزیزان می کنم.

مقام ام البنین علیها السلام از دیدگاه اهل بیت علیهم السلام

محبت خالصانه ام البنین (علیها السلام) در حق فرزندان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و فداکاریهای فرزندان او در راه سیدالشهدا (علیه السلام)، در تاریخ بی پاسخ نماند. اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) در احترام و بزرگداشت آنان کوشیدند و از قدردانی نسبت به ایشان چیزی فروگذار نکردند.
رفتن نواده رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم، شریک نهضت حسینی و قلب طپنده قیام امام حسین (علیه السلام) یعنی زینب کبری (علیها السلام ) نزد ام البنین (علیها السلام) و تسلیت گفتن شهادت فرزندان برومندش به وی، نشان دهنده منزلت والای ام البنین (علیها السلام) نزد اهل بیت (علیه السلام) است

ام البنین علیها السلام واسطه فیض الهی

این بانوی بزرگوار نزد مسلمانان جایگاهی ویژه دارد، و بسیاری از آنان معتقدند او را نزد خداوند منزلتی والاست و اگر دردمندی او را در درگاه حضرت باری تعالی شفیع و واسطه قرار دهد، غم و اندوهش بر طرف خواهد شد. لذا به هنگام سختیها و درماندگیها، این مادر فداکار را شفیع خود قرار می دهند. البته بسیار هم طبیعی است که ام البنین (علیها السلام) نزد پروردگار مقرب باشد، زیرا وی فرزندان و پاره های جگر خود را خالصانه در راه خدا و استواری دین حق تقدیم داشته است.(1) در خلال کراماتی که در بخش پانزدهم کتاب حاضر آمده، با جلوه هایی از مقام والای ام البنین (علیها السلام ) در عالم معنا آشنا خواهیم شد.