فهرست کتاب


همیشه لاغر باشید

دکتر صفدر صانعی

آشنایی با مولف

همه مایلند بیشتر بدانند، دانستن درباره هر چیز آدمی را با آن بیشتر آشنا میسازد این انگیزه مرا به آن داشت که با شرحی چند کوتاه و مختصر درباره زندگی خوانندگان را بیشتر مطلع سازم.در سال 1309 شمسی در یکی از دهکده های آباده شیراز بنام بهمن چشم به دنیا گشودم ، تا سن دبستانی به مدرسه رفتم و کلاس ششم را در جایگاه خود تمام کردم. سپس برای ادامه تحصیلات به شهر اصفهان آمدم اما چون وضع مالی من کیفیت خود تمام نمی کرد مجبور شدم در کارخانه پشمباف قدیم، صدای و سمای عمومی مشغول کار شوم. پس از مدتی در سالن ریسندگی آن کارخانه مشغول کار گردیدیم. چون دارای هوش سرشاری بودم و نیز خط خوبی هم داشتم به کمک ناظران اوقات که مظامت کارخانه را به عهده داشتند به عنوان نویسنده برگزیده شدم در ضمن کار، به تحصیل شبانه با عنوان داوطلب مشغول گردیدم در بیست و سه سال ازدواج کردم که ثمره آن چهار فرزند بود، در این دوران بود که شخصیت خود را یافتم چون وسایل تحصیل مهیا برایم نبود سه سال برای گرفتن دیپلم معطل شدم (رد شدم) در این دوران بعد از دوران نظامت چون علاقه وافری به پزشکی داشتم در درمانگاه آن کارخانه مشغول کار شدم شبانه روز به کارهای مقدماتی پزشکی تا اینکه پانسمان - تزریقات و نسخه پیچی و داروشناسی را فراگرفتم.
این فراگیری اولیه پزشکی مقدماتی را برای کار کردن در خارج کارخانه را برایم مهیا ساخت که نتیجه آن استخدام در دانشگاه بود و مرا به پزشک یاری بیماریهای داخلی و عفونی یکی پس از دیگری، انتخاب نمودند، تحصیلات را در زمان استخدامی ادامه دادم تا سرانجام پس از سه سال پشت کنکور ماندن، آن دوران انتظار نیز به پایان رسید، وارد دانشگاه شدم، تحصیلات پزشکی را تا پایان دوران تخصصی بیماری داخلی ادامه دادم، در زمان تحصیلات دانشگاهی قبل از پزشک شدن (در دوران دانشجویی) ماشین خریدم و یک خانه نیز ساختم و به دیگران هم کمک می دادم (در این موقع دارای شش فرزند شده بودم) تمایلات زیاد دانش پزشکی، مرا به سوی ادامه کار دانشگاهی می کشاند اما مبارزات مذهبی، سیاسی اینجانب، چون خاری در چشم بعضی از مسئولین و رئیس دانشگاه می خزید لذا مرا مجبور کرد که کادر پزشکی رها سازم تا اینکه ظهر انوار زرین انقلاب شکوهمند اسلامی زوایای دلهای غمناک ما را روشن ساخت در این هنگام با جامه اسلامی احیای گیاه درمانی آشنا شدم دارالشفا حضرت جعفرابن محمد الصادق (علیه السلام) وابسته به کمیته امداد پزشکی امام خمینی را در اصفهان افتتاح کردم در نتیجه فعالیت علاقمند اینجانب به خواست خداوند متعال که همیشه در زندگی ام موثر بوده به پژوهش علمی چشم گیری نائل شدم اکنون مدت هیجده سال است که به گیاه درمانی مبادرت می ورزم، در دوران تحصیلاتم دوازده کتاب به نامهای: بهداشت ازدواج از نظر اسلام، تعالیم بهداشتی اسلام، راهی به سوی او، ارمغان کعبه، آرامش روانی و مذهب، محفل نور، نسخه شفا جلد اول، نسخه دوم، راز به سوی او، ارمغان کعبه، آرامش روانی و مذهب، محفل نور، نسخه جلد اول، نسخه شفا جلد دوم، راز طول عمر، همیشه لاغر باشید رژیم تندرستی، همیشه لاغر باشید نسخه دوم این را به رشته تحریر در آوردم که هریک از کتابها، دارای چاپهای متعدد است اکنون نیز باز به کمک خدای رحمان و امدادهای غیبی، نویسندگی و درمان با گیاهان را ادامه می دهم.
باشد که روزی به آرزوی خود که بهی بخشیدن به آلام و تسکین دردها و رنجها بیماران است. رسیده و از شفای خداوندی لبخند بیماران بهبود یافته را مشاهده کنم (ان شاءالله)
تقدیم به: آخرین پیامبران جهان حضرت محمد مصطفی که پیروی از فرمانش موجب بیداری آگاهی و رستگاری در جهان است.
تقدیم به کسانی که میدانند:
به غم خواراکی جز سر انگشت من - نخارد کسی در جهان پشت من زیرا که نه خوشی از غرب دیده شده و نه خرسندی از شرق. به دمیا ثابت شده که کشتن هزاران مردم بی گناه برای تامین منافع شوشان سهل و آسان است
تقدیم به خونی که از پیکر شهید روی زمینی که در حال دور زدن است تا به جهانیان است تا به جهانیان بگوید که: هان ای انسانها بیدار شوید صالح برگیرید که استعمارگر هر روزی با لباس مبدل در گوشه ای از زمین به مقتضای زمان نقشه ای پیاده میکند
تقدیم به کسانی که چاره ای بیاندیشد که چرا، بایستی برای تامین منافع شرق و غرب نفسها در گلو حبس. جان در تن بیحرکت، گوشها کر، چشمها بسته، قدمها ساکت و صداها خاموش باشد. و تقدیم به به تو که با چشم تیزبینت، بیدار و آگاه در سنگر کار و کوششی. دکتر صفدر رصانعی
ان ارید الا لاصلاح ما استطعت و ما توفیقی الا بالله قسمتی از آیه علیه توکلت و الیه انیب 88 سوره هود
هیچ قصدی بجز اصلاح تا آنجا که که از دستم بر آید ندارم و توفیق و پیروزی از طرف خداوند تعالی است بر او توکل کرده بدرگاه او پناه می برم.
پروردگارا، ذره ای از آفرینش از نظر تو پنهان نیست و ترا گواه میگردد که آنچه در نوشتارم تاکنون بوده است جز متابعت از فرمان و پیروی از قرآن و فرمانبرداری از پیامبران و ائمه اطهار تا آنچه در توان داشته نبوده است و همه شاعرد سلولهای بدنم معترفند که فرموده ای ام یحسبون انا لا نسمع سرهم و نجویهم بلی ورسلنا لدیهم یکتبون آیه 79 سوره زحزف
آیا گمان میکنند که سخنان سری و پنهان آنها را که به گوش هم نمی شنویم
بلی می شنویم و رسولان ما فرشتگان ما هماندم آنرا می نویسند
من می دانم که آنچه انجام داده ام نوشته ای، از حضور اقدست طلب عفو نموده و پوزش می طلبم و آنچه از فرمانت کوتاهی و قصور کردم عفو فرما، زیرا چشم امیدم برحمت بی پایانت دوخته است.
پروردگارا تو خود دمید اینکه قصد مقصودم جز بندگی و اطاعت نبوده و نیست، لذا از لغزشهایم در گذر و بر تو توفیق بندگی ام بیافزای.
پروردگار این نوشته را که تقدیم بندگانت می نمانیم نتیجه سالها تجربه ایست که بمن آموخته ای چون از طرف تواست باارزش و گرانبهاست، زیرا هم دوا از تو دهم شفا دهم مریض و هم علی قلمی که آنها را نگاشته است.
در خلال سالهای متمادی که به این کارم واداشتی، هزاران بیمار و بیماری مختلف را دیده ام و با پی گیری شبانه روزی و رهنمودهای قرآن کریم و دستورات پیامبر عظیم الشان (آخرین پیامبرانت) محمد مصطفی (ص) نبی اکرم رحمة و ائمه اطهار، نتیجه کار درمان باگیان بسیار خوب و رضایت بخش بوده است.
نسخه های مندرج در این کتاب تمامی تجربیات با ارزش دانش گیاه درمانی که با توفیقت گشته است.
پروردگارا تو آنها آفریده ای ماده موثر شفابخش تو است که با تو قدرت لا متناهی الویتت، دردهای درمندان را شفا میدهد.
گیاهان شب روز برای بدست آوردن ماده موثر خود، به امر تو در تلاش اند چهره غمگین بیماری را به شادی تبدل کنند
نه تنها ما انسانها، بلکه همه موجودات عالم به آنها نیازمندند، زیرا ماده اصلی حیات که از: پروتئین، چربی،قند و ویتامینها تشکیل شده است از آنها به کمک خورشید تابانت بوجود می آید، این موهبت آسمانی را که در گیاهان قرار داده ای هم در زمان بیماری (بصورت دعوا و هم در دوران سلامتی -بصورت غذا)، مورد احتیاج همه جنبندگان عالم است.
کیست که آنها استفاده نمی کند چیست آنچه که از آنها استفاده نمی کند چیست آنچه که به آنها احتیاج نداشته باشد.
داراشفا، حضرت جعفر بن محمد الصادق (علیه السلام)
دکتر صفدر صانعی

مزاج

temper
چون در این کتاب به هنگام مصرف داروها به مزاج اشاره شده است لازم است به مزاج یا temper اشاره به عمل آید.
قدما معتقدند که در نظام آفرینش اجسام عنصری خالص وجود ندارد و تمام هستی به نسبتهای مختلفی با هم ترکیب شده اند و خواص متفاوتی که در اجسام وجود دارد مربوط به همین اختلااف است تمام تغییرات مثل قد، وزن مو، حجم، طعم اشیا مربوط به ترکیبات مختلفی است که در آنها به کار رفته است این اختلاف ساختمانی مورد بحث مربوط به اسید دزوسکی ریبونوکلئیک
acid desoxy ribonuacliQuedh a.d. n
و دزوکسی ریبونو کلئیک d. n.a ribonuacliQe desoxy
می باشد چنین تعریف کرد که در اثر واکنش متقابل اجزای ریز مواد بوجود می آید. در این واکنش قسمت زیادی از یک یا چند ماده از یک یا چند ماده با قسمت زیادی از یک یا چند ماده دیگر با هم می آمیزند و از این آمیزش کیفیتی بوجود می آید یا حالتی آشکار می شود بنام مزاج.
خط چهار است، زان یکی خون است - که بود گرم وتر بسان هوا
بلغم است آن دگر که آب صفت - سردی و ترشی اش بود پیدا
هست آن دگر چون آتش - گرم و خشک است نام آن صفرا دیگری هست سرد و خشک چو خاک - خوانده اند اهل حکمتش، سودا
هر فردی دارای مزاجی است منحصر به خود که با مزاجهای دیگر فرق دارد این اختلاف دارد این اختلاف مزاج باعث می شود رنگها، قیافه، وزن قد حجم و رفتار و کردار افراد متفاوت باشد ورود و خروج مواد بدن انسان یا حیوان باعث دگرگونی مزاجها می شود، لذا می توان که مزاج مخلوطی از یا ممزوجی از ترکیبات مختلف است
حالت و وضع بدنی هر فرد را مزاج گویند.
پذیرش بیماریها و استعداد افراد با هم متفاوت است و هرکسی نوعی بیماری را بهتر می پذیرد و بعضی در مقابل بیماریها نسبت به دیگران مقاوم تر هستند: با علم به این کیفیت مزاج عبارت است از طرز واکنش شخص در مقابل عوامل بیماری
برای تعریف مزاج موثر بیشتر عمل فیزیولوژی بدن را مورد بحث قرار می دهند، زیرا طرز عمل اعضا و احشاء در تغییر مزاج موثر است نوع شیمیایی اعمال فیزیولوژی بدن بیشتر از اعمال مکانیکی مورد نظر است بنابراین مزاجها از روی اعمال شیمیایی بدن از هم متمایز می شوند.
می توان گفت که مزاج عبارت است از وضع فیزیولوژی هر فرد در حال حاضر، یعنی وضع فیزیولوژی هر فرد در هر زمان مبین حالات مزاجی او است. بررسی حالات فردی از قبیل رنگ رخسار، زبان، چشم توازن (چاقی - لاغری)، رنگ ادرار، ضعف یا گرمی یا داغی پاها و دست ها، لرزش اندامها، رنگ پوست بدن و همه اختلافت سازمانی یک بدن و تجزیه ادرار و خون رادیولژی و غیر و به شناختن مزاجها کمک می کند و جمع شدن و کم شدن بیش از حد ماده، مزاج را به سود خود تغییر می دهد. مثلا مزاج گرم، مزاج سرد، مزاج مرطوب، مزاج خشک.
در اثر زیادی انرژی مزاج را گرم و به علت ضعف و تفرق، مزاج را سرد - و به علت جمع شدن مایعات اضافی در سلولهای بدن، مزاج را مرطوب - و مزاج خشک را مدیون جمع شدن املاح اضافی در بدن می دانند فعل و انفعالات داخل بدن زیر نظر عدد داخلی و اعصاب نباتی انجام می پذیرد هرچه سوخت و ساز بدن بیشتر باشد، حرارت بیشتری تولید می شود و تابولیسم بازال بالا می رود و این حالت بالا رفتن حرارت و انرژی را گرمی می گویند و اگر غدد مترحشه داخلی و اعصاب به عللی دچار سفتی و کم کاری شوند، سوخت و ساز بدن کم می شود یعنی متابولیسم بازال پایین می آید، به این حالت را سردی گویند حد اعتدال کار کردن غدد و اعصاب باعث اعتدال مزاج می شود که به آن مزاج معتدل می گویند.
پیدایش مزاجهای مختلف در حقیقت عکس العمل بدن است در مقابل عوامل خارجی و این عکس العمل بدن در مقابل عوامل خارجی همان مبحث بزرگ حساسیت مصونیت، اناافلاکسی و آلرژی و غیرو است. لذا برای درمان موثر بیماران و معالجه بیماریها باید مزاجها را شناخت برای اطلاع بیشتر درباره مزاجهای به کتابهای نسخه شفا جلد 1 صفحه 22 مراجعه شود.

طب، طبیعت و اسلام

طب در تمام ادوار زندگی با آدمی همراه بوده است و در رنج و سلامتی با وی شریک بوده است بشر از دارو و درمان و در زمان سلامتی برای پیشگیری از موهبت الهی برخوردار بوده است.
سوال زیر مطرح می شود که آیا در زمان حاضر و عصر فضا، درمان باطب گیاهی معقول است و ممکن می باشد؟ بلی چون طب گیاهی مبتنی بر طبیعت است و از گیاهان و مواد طبیعی استفاده می کند می توان گفت که، استفاده از طبیعت امری است معقول و اساسا موجه کسی نمی تواند ادعا کند که چون طب گیاهی از طبیعت استفاده می کند عاطل و باطل است.
از آنجایی که انسان یک موجود طبیعی است و بدنش از مواد طبیعی رشد و نمو کرده است و نیز با طبیعت سنخیت و سازش دارد: تاثیر مواد بر آن طبیعی، معقول منطقی به نظر می رسد هیچ کس در این مورد شک و تردیدی ندارد، با این دلایل و براهین درمان با گیاهان امری نیست که ذاتا و خود به خود مورد اعتراض باشد لذا می توان گفت که در درمان با گیاهان امری است ممکن و از نظر فلسفی وجود هر چیز باعث آن است و تا چیزی لازم نباشد، نخواهد شد.(1)
خوشبختانه دستورات آسمانی دیانت مقدس اسلام درباره بهداشت عمومی از طریق درمان با گیاهان بهداشت روزمره حفظ و پاکیزگی، و نظافت شخصی و اجتماعی و گریز از افراط و تفریط و کم کردن مواد اضافی با روشهای مختلف از جمله درمانی (جدا از فرمان الهی و دستور آسمانی و روزه واجب) و شب زنده داری سرآمد علوم روز بوده و پیشرو هر دانش پیشرفته ای می باشد و قبل از کشف هر بینشی راه استفاده صحیح از دارو. درمان را بوسیله رهبران و پیشوایان مذهبی به انسانها ارزانی داشته است. اینک در این عصر ماشین و کامپیوتر بسی مایه خوشبختی است که اسلام یکی از پیش مقدمان درمان طبیعی و سلامت بخش بوده و با درمان طبیعی بیشتر بیماریها، از طریق امساک در غذا و استفاده از خوراکی های مورد هر بدنی، توجه خاص داشته و مخصوصا درمان با گیاهان را توصیه می نماید.
چنانکه قرآن چنین می فرماید: اولم الی الارض کم فیها منکل زوج کریم آمده به دیده تعجب نمی نگرند که چه گیاهان پرسودی، برایشان آفریده ایم باز چنین می فرماید: والارض مددناها والقینا فیها رواسی و انبتنا فیها من کل زوج بهیج و زمین را نمی نگرند که آنرا گستردیم و در آن کوههای استوار بیاافکندیم و هر نوع گیاه را با حسن و از طراوت از آن برویانیدیم.
و نیز قرآن کریم چنین می فرماید: ... و انزلنا من السماء فانبتنا فیها من کل زوج کریم... و با آن آب نباتات گوناگون و پرفیده برویانیدیم.
در این باره احادیث علمی پرارزشی (بسیار)ارائه شده است که به اندکی از آنها قناعت می کنیم از رسول گرامی محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله) است که فرمودند: فی لیلة اسری بی الی السما مامروت بملامن الملائکه الاقاموا یا محمد مرامتک بالحجامة و خیرماتداویتم به الحجامة و الشونیز و القسط در شبی مکه مرا به آسمان بردند (شب معراج) نگذشتیم بر جماعتی از ملائکه مگر اینکه عرض می کردند (می گفتند) یا محمد (صلی الله علیه وآله) امر فرما امت را به حجامت و بهترین چیزی که ایشان را مداوا می کند سیاه دانه و قسط است.
از نظر علمی سیاه دانه یا nigella sative دارای یک ماده بنام نیژلین nigellineو ماده ای بنام کانسو لیددین cansolidine و دکلوسین declosoine و دلکومین delcomin می باشد و از همه مهمتر این ماده غذائی دارای اثر خنثی کننده هیستامین خودداری می شود (بطور مفصلتری در صفحات آینده درباره آن بحث خواهد شد) و نیز رسول گرامی است که فرمودند: علیکم بالمرزنجوش شموه فانه جید للخشام و الخشام داء ببوئید مرز نجوش را که خشام را که عبارت از گرفتگی و بی حسی بویایی (در سینوزیتهاو مخصوصا سینوزیت چرکین) است از بین برده و از اتروفی سلوهای بویایی جلوگیری می کند. و چرک آن را تخلیه می نماید.
امی ماده غذایی - دارویی در تخلیه سینوستها بزرگترین خدمت را به عالم پزشکی می نماید و در حساسیتهای بینی (رینیت آلرژیک) داروی انتخابی است (عملا مشاهده شده است که استنشاق جوشانده یک گرم از این دارو در دو لیوان آب بر جراحی سینوسهای صورت ترجیح داده می شود)
مرزنجوش از نظر علمی بنام organum magoarne از تیره لبیانه بوده و دارای تانن و یک اسانس (اوژنول 6 درصد - چاویکول چهارنیم درصد که این ها یک ماده ضد میکروبی قوی می باشند) و با بوی مخصوص که 40 درصد از آنرا ترپن ها مخصوصا ترپی نن terpinene وتری پی نل terpinoleو سابین sabin تشکیل داده است، در طبیعت وجود دارد.
اسلام به حنا از نظر خاصی می نگرد و آنرا سید و برترین گیاه می داند، از نظر علمی هم ثابت شده است که حقیقتا سودمندترین گیاهان است و از طب النبی است که می فرماید: الحنا الاسلام یزید فی مومن علمه و یذهب بالصداع و یجدالبصر و یزید فی الدماغ یا حین فی الدنیا و الاخرة
حنا زینت اسلام است و زیادکننده عمل مومن، و برطرف کننده سردرد و مقوی بینایی و نیروی جنسی است و سرور گیاهان است در دنیا و آخرت.
حنا از نظر علمی بنام lasonia inemis از تیره اسه بوده و دارای مواد زیر است. در برگهای آن گلوکزید و ماده رنگی هنوتانیک اسید وجود دارد، ماده رنگی بنام لاوسون مشابه با -2 هیدروکسی آلفانفتون کینون است این ماده شیمیایی خاصییت آنتی بیوتیکی قابل ملاحظهای دارد.
بطور کلی در ترکیب شیمیایی آن مواد زیر تاکنون پیدا شده است: وجود آلکالوئید لکوآنتو سیانیدین leoco anthocyanidineو فلاونوئید، استرهای غیر اشباع یاتری ترینوئید، گلوگکزیدهای قلبی cardiac glycososideکومارین comarineو ساپونین و گزانتون xanthone که به نام لاکسانتن ها laxanthone گزارش شده است از حنا استخراج شده که به دلیل شباهت فرمولی با کلسترول نامیده می شود antihyperchlestro limics و می تواند در زیادی کلسترول بعنوان درمان زیادی کلسترول بکار رود نام شیمیایی این ماده بتاسیتسترول می باشد.
یک استرول و استگماسترول stigmastrol از مشقات نفتالین با ترکیب شیمیایی 2.1 dihydrocy.4 glucosyloxy anthalan از آن بدست آمده که خاصیت فوق العاده که خاصیت فوق العاده ای بر علیه باسیلوس سوبتیلیس subtillis bacillus از خود نشان داده است این ماده بر روی نوعی قارچ بنام sacc charomyces pastorianus ساک کارومی سوس پاستورانس اثر شایان توجهی داشته است طبق تحقیقات kapaili آکوئید لاوسون موجود در حنا، آزاد در گیاه نیست و در اثر هیدرولیز بدست می آید، یکی از ترکیبات واسطه بیوستنزآلکاوئیدلاسون ترکیب طبیعی موسوم به c01 h6 o 3 yuglan و بنام شیمیایی پنج هیدروکسی یک بار و چهار نفتوکینون می باشد 5 htdroxt- 1.4 naphtoQuinon این ماده از گیاه ژوگ لانس بدست می آید و آنتوبیوتیکی است با اثر ضد خونریزی(2)
اسید گالیک و کینون و مانیت موجود در حنا یک عامل ضد میکروبی می باشد اسید آراشیدونیک، اسید پالمیتیک، استئاریک، لینولئیک و موم در آن گزارش شده است
حنا رشد مو را تسریع می کند و لاکسون حنا هم شفا کننده است یک نتیجه ضد میکروبی بصورت شستشوی خارجی زخمها از حنا
حنا ده گرم - برگ زبان گنجشک بیست گرم بارهنگ بیست - برگ توت بیست گرم، همه را در لیتر آب تا نصف شود روزانه از این محلول برای شستشوی زخمها استفاده شود نسخه دیگر حنا پنج گرم - برگ زبان گنجشک ده گرم - سیاوشان پنج گرم - طرز استفاده مثل بالا (باید توجه داشت که حنا یک ماده سمی است)