فهرست کتاب


در انتظار نور

گردآوری محمد رضا متقی‏‏

نماز حضرت صاحب الزمان (علیه السلام)

- دو رکعت است، در هر رکعت سوره حمد را تااِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیَّاکَ نَسْتَعینُ می خوانی و چون به این آیه رسیدی، آن را صد مرتبه می گویی، بعد از آن سوره را تمام می کنی و قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ را یک مرتبه می خوانی و چون از نماز فارغ شدی این دعا را می خوانی:
متن دعا:اَللَّهُمَ عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ ضاقَتِ الأَرْضُ بِما وَسِعَتَ السَّمآءُ وَ اِلَیْکَ یا رَّبِ الْمُشْتَکی وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلَ فِی الشِّدَةِ وَ الرَّخآءِ اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الَّذینَ اَمَرْتَنا بِطاعَتِهِمْ وَ عَجِّلِ اَللَّهُمَّ فَرَجَهُمْ بِقآئِمِهِمْ وَ اَظْهِرْ اِعْزازَهُ یا مُحَمَّدُ یا عَلیُّ یا عَلیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیایَ یا مُحَمَّدُ یا عَلیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اُنْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرایَ یا مُحَمَّدُ یا عَلیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِحْفَظانی فَاِنَّکُما حافِظایَ یا مَوْلایَ یا صاحِبَ الزَّمانِ یا مُوْلایَ یا صاحِبَ الزَّمانِ یا مُوْلایَ یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی الأَمانَ الأَمانَ الأَمانَ.
ترجمه: خدایا بلا و گرفتاری بزرگ شد و درد پنهان آشکار گشت و پرده از روی کار برداشته شد و زمین تا فراخیش تا آسمان بر ما تنگ شد . شکوه ما ای پروردگار به سوی توست و اعتماد در سختی و آسانی بر تو است . خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد آنانی که ما را به پیروی ایشان مأمور کردی و شتاب کن خدایا، در فرج ایشان به وسیله قائمشان و عزتش را آشکار کن ای محمد و ای علی،ای علی و ای محمد، مرا کفایت کنید که کفایت کننده ام شمائید،ای محمد و ای علی،ای علی و ای محمد، مرا یاری کنید که یاور من شمائید،ای محمد و ای علی،ای علی و ای محمد، نگهداریم کنید که نگهدارم شمائید،ای مولای من ای صاحب الزمان،ای مولای من ای صاحب الزمان،ای مولای من ای صاحب الزمان، پناه خواهم پناه خواهم پناه خواهم، دریابم دریابم دریابم، امانم ده امانم ده امانم ده.

نماز حضرت حجت (علیه السلام) در مسجد جمکران

- مسجد جمکران در یک فرسخی شهر طیبه قم می باشد . شیخ مرحوم (محدث نوری) در نجم ثاقب کیفیت بنا این مسجد شریف را به امر امام صاحب الزمان (علیه السلام) در حکایت اول از باب هفتم آن کتاب نقل کرده است . در آن حکایت است که: آن جناب به حسن مثله جمکرانی فرمودند: به مردم بگو تا به این موضع رغبت کنند و آنجا را عزیز دارند و در آنجا چهار رکعت نماز گزارند، دو رکعت نماز تحیت مسجد که در هر رکعتی یک بار حمد و هفت بار قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَد و همچنین ذکر رکوع و سجود را هفت مرتبه بگویند و نماز را تمام کنند سپس دو رکعت نماز امام صاحب الزمان (علیه السلام) بگزاردند به این صورت که وقتی حمد را خواندند و بهاِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیَّاکَ نَستَعینُ رسیدند، آن را صدبار بگویند و بعد از آن حمد را تا آخر بخوانند و در رکعت دوم نیز به همین ترتیب عمل کنند و ذکر رکوع و سجود را هفت مرتبه بگویند و وقتی نماز تمام شد تهلیل (لا اله الا الله) و بعد از آن تسبیح حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) را گویند . وقتی که از تسبیح فارغ شدند سر به سجده نهند و صد بار بر پیغمبر و آلش (علیهم السلام) صلوات بفرستند . بعد از بیان این مطلب امام این الفاظ را فرمودند: فَمَنْ صَلیَّهُما فَکَاَنَّما صَلّی فِی الْبَیْتِ الْعِتیقِ، یعنی هر که این دو رکعت نماز را بگزارد مثل این است که دو رکعت نماز در کعبه گزارده است .

نماز هدیه به حضرت مهدی (علیه السلام)

- این نماز برای ائمه اطهار (علیهم السلام) وارد شده و در هر روز پنجشنبه برای امام عصر(علیه السلام) خوانده می شود: به این صورت که چهار رکعت، یعنی دو نماز دو رکعتی می گزارد و آن را هدیه امام عصر (عجل الله فرجه) می گرداند و بعد از هر دو رکعت نماز این دعاء را می خواند:
متن دعا:اَللَّهُمَّ اَنْتَ السَّلامُ وَ مِنْکَ السَّلامُ وَ اِلَیْکَ یَعُودُ السَّلامُ حَیِّنا رَبَّنا مِنْکَ بِالسَّلامِ اَللَّهُمَ اِنَّ هذِهِ الرَّکَعاتِ هَدِیَّةٌ مِنَّا اِلی وَلِیِّکَ الْحُجَةِ ابْنِ الْحَسَنِ الْعَسْکَریِ (عَلَیهِ الَّسلام) فَصَلِّ عَلی مُحَمَدً وَ آلِهِ وَ بَلِّغْهُ اِیَّاها وَ اَعْطِنی اَفْضَلَ اَمَلی وَ رَجآئی فیکَ وَ فی رَسُولِکَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ فیهِ.
ترجمه:خدایا تویی سلام تو و از توست سلام (و سلامتی) و به سوی تو باز گردد، سلام تحیت فرست پروردگارا بر ما به سلام. خدایا این چند رکعت هدیه ای است از ما با سوی ولی تو حجة بن الحسن عسکری (علیه السلام)، پس درود فرست بر محمد و آلش و اینها را به او برسان و عطا کن به من بهترین امید و آرزویم را درباره خود و درباره پیامبرت که درود تو بر او و آلش و درباره او.
- پس هر دعایی که می خواهد بنماید و به جای فلان، اسم آن امام (علیه السلام) را بگوید که نماز برای او به جا آورده است .