فهرست کتاب


نشانه های ظهور امام عصر (عج) در روایات معصومین (علیه السلام )

علیرضا فقیهی , علی عبدالهی

فتنه های آن دوران

1. معقل بن یسار از رسول الله صلی الله علیه و اله روایت کرده است که ایشان فرمودند: بعد از من به زودی زمان جور فرا می رسد زمانی جور طلوع نمی کند مگر این که زمانی از عدل خواهد مرد... به نحوی که مردی که در آن زمان متولد می شوند غیر از ظلم و ستم چیزی را نشناخته و به غیر از جور و ستم عمل نخواهند کرد.(318)
2. و دیدی که در آن زمان در هر سال بدعت و شری تازه پیدا می شود بیش از آنچه که قبل از آن بوده است.(319)
3. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: بعد از خود از بابت سه چیز از امت خود هراسانم:
1. گمراهی بعد از معرفت؛
2. فتنه های گمراه کننده؛
3. شهوت شکم و شهوت فرج(320).
4. امیر المومنین (علیه السلام ) فرمودند: بهترین مردم در زمان فتنه کسی است که در خانه خود مخفی باشد و با کسی رفت و آمد نداشته باشد.(321)
5. امام محمد باقر (علیه السلام ) فرمودند: به ناچار فتنه ای خواهد آمد که در آن هر دوست و رفیقی سقوط می کند و از چشم می افتد و یا اینکه خطا می کند حتی کسانی که از روی زیرکی یک مو ربا به دو قسمت تقسیم می کنند هم خطا می کنند و از صواب بر کنار می شوند به طوری که جز ما و شیعیان ما کسی باقی نمی ماند، (ینی جز ما شیعیان ما همه در فتنه ها گرفتار می شوند).(322)
6. امام جعفر صادق (علیه السلام ) فرمودند: در آخر الزمان خواهی دید که دل های مردم سخت می شود و اشک چشم های ایشان خشک شده و یاد کردن خداوند بر ایشان سنگین می شود و خواهی دید که مردم به هر طرفی که غلبه با آن است متمایز می شوند.(323)
7. مولایمان امام رضا (علیه السلام ) فرمودند: وقتی که فتنه ها در همه شهرها عمومیت پیدا کرد بر شما باد به ساکن شدن در قم و اطراف و جوانب آن، چرا که بلاء از آن جا برداشته شده است.(324)
8. مولایمان حضرت امام رضا (علیه السلام ) فرمودند: از معمر بن خلاد پرسیدند فتنه چیست؟ معمر بن عرض کرد: فدایت شوم، فتنه در نزد ما فتنه در دین است؛ آن حضرت (علیه السلام ) فرمودند: امتحان می شوند چنانکه طلا را امتحان می کنید و خالص می شوند چنانکه طلا خالص می گردد.(325)
9. امام هادی (علیه السلام ) فرمودند: در آخر الزمان مردمان متحیر و سر گردان می شوند، نه مسلمانند و نه مسیحی - کنایه از شدت مبتلا و بی پروایی اهل آن زمین است -.(326)
10. شیخ طوسی از عمار بن یاسر روایت می کند که وی گفت: دعوت و قیام اهل بیت پیغمبر (علیه السلام ) شما در آخرالزمان خواهد بود، پس تا : هنگام ملازم زمین باشید و خود را از حرکت دادن و ورود در فتنه ها باز دارید.(327)
بدعت ها
1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در توصیف آخرالزمان فرمودند: در آخرالزمان خواهید دید که در هر سال بدعت و شری و تازه پیدا می شود بیشتر از آنچه که بوده است؛(328) و خواهید دید که با شراب، امراض را مداوا می نمایند و برای مریض از آن تعریف می کنند و از شراب، شفا طلب می کنند، و خواهید دید که برای اذان گفتن و نماز خواندن مزد می گیرند.(329)
2. ساعت - ظهور نباشد - نمی رسد - تا آنکه بتها پرسش و منصوب گردد.(330)
3. مولایمان امام حسن عسکری (علیه السلام ) فرمودند: ای ابوهاشم زود است بر مردم زمانی بیاید که در آن صورتهای آنان باز و خندان بوده، اما قلبهای آنان تاریک و گرفته است؛ سنت در بین آنان بدعت بوده و بدعت در میان آنها سنت می باشد؛ مومن میان آنها پست و فاسق در نزد آنان باوقار است؛ فرمانروایان آنان ستمگر و دانشمندان آنها به در خانه ظالمین می روند و ثروتمندان آنها توشه فقرا رامی دزدند - کنایه از اینکه زکات نمی دهند -. خردسالان آنان از سالمندان جلوتر می روند؛ جاهل در نزد آنها چیز فهم و هر صاحب حیله درنظر آنان فقیه می باشد؛ آدم حقیقت دار را از آدم غل و غش دار تمیز نمی دهند، و گوسفند صفت را از گرگ صفت نمی شناسند؛ دانشمندان آنها بدترین خلق خداوند بر روی زمین هستند چرا که به سوی فلسفه و تصوف میل می کنند، به خدا قسم که آنها منحرف از حق می باشند، در محبت مخالفین ما مبالغه، و شیعیان و دوستان ما را گمراه می کنند؛ پس اگر به منصب و مقامی رسیدند، از رشوه خوردن سیر نمی شوند و اگر نرسیدند، خدا را از روی ریا پرستش می کنند. آگاه باش که آنها راهزن مومنین و دعوت کنندگان به سوی کیش و طریقه منکرین، و بدعت گزاران در دین هستند پس اگر کسی آنها را درک کرد، از آنها بترسید و دین خودش را از آنها حفظ کند. آن حضرت دوباره فرموده اند: ای اباهاشم، این مطلب را حدیث کرد پدرم از پدرانش از جعفربن محمد (علیه السلام ) و آن از اسرار ما می باشد، آن را کتمان کن مگر از اهلش.(331)

حوادث، بلایا و بیماریها در آن زمان

1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: اعمال زشت در قومی ظاهر نمی گردد، مگر اینکه در آن قوم، طاعون و بیماریهایی آشکار می گردد که در گذشتگان آنها نبوده است.(332)
2. امیرالمومنین علی (علیه السلام ) فرمودند: در آن سال که امام قائم (علیه السلام ) ظهور می نماید در شام زلزله ای خواهد آمد در آن سال صد هزار نفر هلاک می گردند. خداوند آن را برای کافرین مایه عذاب قرار خواهد داد و آن حادثه بعد از ورود پرچمهای زرد مصر اتفاق می افتد.(333)
3. امام محمد باقر (علیه السلام ) فرمودند: قائم (عج) قیام نمی کند مگر در حال ترسی سخت و زلزله و گرفتاری و بلایی که مردمان را فرا می گیرد و پیش از این وقایع شیوع پیدا می کند.(334)
4. مولایمان موسی بن جعفر (علیه السلام ) فرمودند: بروز بواسیر و مرگهای ناگهانی و جذام از علامتهای نزدیک بودن ساعت - ظهور - خواهند بود.(335)
5. در روایات آمده است که در آخرالزمان باران ها در غیر وقت طبیعی خود می بارد؛ همچنین - در آن زمان - ابرهای خشم کننده به حرکت در آمده و باران های شدید و تند و سیل خیز، بارش خواهند کرد.(336)
بر اساس تحقیقات اخیر دانشمندان، امروزه، میزان بارندگی و و سایر نزولات جوی، در مکانهای زندگی بشری در مقایسه با صد سال گذشته به نسبت یک دهم کاهش یافته است. اما متاسفانه این در حالی است که امروزه میزان حوادث و خسارات ناشی از سیل و بلایای طبیعی، نسبت به صد سال گذشته به میزان ده برابر افزایش یافته است.

جنگها در آخرالزمان

1 .پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: برای خروج امام قائم (علیه السلام ) ده علامت خواهد بود: اولین آنها ستاره دنباله داری می باشد که به مدار زمین نزدیک است و پشت سر آن هرج و مرج و کشتار خواهد بود.(337)
خبر ظهور ستاره دنباله داری که هر 2000 سال یک بار ظهور می کند در رسانه ها چنین درج گردید:
یک پدیده جالب در آسمان، توجه جهانگردان را به خود جلب کرده است این پدیده ظهور یک ستاره بسیار درخشان در آسمان می باشد که 2000 سال پیش هنگام ظهور حضرت مسیح (علیه السلام ) نیز در آسمان دیده شده بود. این ستاره در واقع ترکیب نور دو ستاره مشتری و زهره است، که به گفته ستاره شناسان هر 2000 سال یک بار در امتداد هم قرار می گیرند و یک ستاره پرنور و درخشان را تشکیل می دهند(338).
2. از - علامت - نزدیک شدن ساعت ظهور، هلاک شدن عرب -ها - خواهد بود.(339)
3. حذیفه بن یمان از رسول خدا صلی الله علیه و اله نقل می کند که فرمودند: از علامات - ظهور - دودی است که مشرق و مغرب را می پوشاند، و چهل روز در زمین باقی می ماند، مومن در اثر آن به چیزی شبیه به زکام مبتلا و گرفتار آن دود خواهد گردید.(340)
4. امیر المومنین (علیه السلام ) فرمودند: - نزدیک به امام زمان ظهور امام قائم (عج) - دو نوع مرگ دارد: یکی مرگ سرخ و دیگری مرگ سفید و ملخ هایی که به رنگ خون بوده و گاه و بی گاه آشکار می شوند. و اما مرگ سرخ یعنی شمشیر و مرگ سفید همان طاعون می باشد.(341)
5. امام محمد باقر (علیه السلام ) فرمودند: اهل شرق و غرب با هم اختلاف پیدا می کنند، همچنین اهل قبله نیز با هم اختلاف پیدا می کنند و مردم با وحشت و ترس طاقت فرسایی روبرو خواهند و در همان حال به سر برده تا زمانی که منادی از آسمان ندا سر دهد پس آن زمان که بانگ زد پس کوچ کنید! کوچ.(342)
6. عبد الله سنان از امام باقر (علیه السلام ) روایت می کنید که فرمودند: مردم را چنان مرگ و کشتاری فرا که به حرم - مکه - پناه می جویند.(343)
7. امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: اندکی پیش از قیام امام قائم (علیه السلام ) در چند شب آتش بزرگی از جانب مغرب در آسمان سر می کشد.(344)
8. امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: ناگزیر قبل از قیام امام قائم مردم از گرسنگی رنج می برند و در اکثر کشتار، ترس و وحشتی سخت، آنان را فرا می گیرد.(345)
9. قبل از آمدن امام قائم (عج) دو نوع مرگ می باشد: مرگ سرخ و مرگ سفید؛ تا اینکه از هر هفت نفر آنها پنج نفرشان از بین می روند. مرگ سرخ شمشیر و مرگ سفید طاعون می باشد.(346)
10. ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام ) نقل می کند که فرمودند: این امر - ظهور امام قائم (علیه السلام ) - نخواهد بود تا اینکه دو سوم مردم از بین بروند. سوال کردیم وقتی دو سوم مردم از بین رفتند پس چه کسی باقی می ماند؟ آن حضرت (علیه السلام ) فرمودند: آیا دوست ندارید جزو یک سوم باقی مانده باشید؟(347)
11. مفضل بن عمر می گوید: در حضور امام صادق (علیه السلام ) از امام قائم (عج) یاد شد. به آن حضرت عرض کردم: من امیدوارم که کار و امر او - مهدی (علیه السلام ) - به آسانی صورت پذیرد پس، از آن حضرت شنیدم که فرمودند: آن امر واقع نخواهد شده تا آنکه - شداید و مشکلات به پایه ای برسد - که خون بسته شده، عرق را - از خویشتن - بزدایید.(348)
12. امام رضا (علیه السلام ) فرمودند: در پیشاپیش این امر - ظهور امام قائم (عج) - قتلی دائمی خواهد بود که سستی نخواهد داشت.(349)