فهرست کتاب


نشانه های ظهور امام عصر (عج) در روایات معصومین (علیه السلام )

علیرضا فقیهی , علی عبدالهی

وضعیت علم و دانشمندان

1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: زود باشد زمانی بر امت من بیاید که اهل آن زمان علمایشان فرار می کنند، همچنانکه گوسفند از گرگ فرار می کند؛ و خداوند متعال آنان را به سه چیز مبتلا می کند: اول: برکت را از مالشان می برد؛ دوم: بر ایشان پادشاه ستمکاری را مسلط می کند؛ سوم: از دنیا بی ایمان خارج می شوند.(93)
2. در آن زمان علما و فقهایشان خیانت کارانند، آگاه باش که ایشان فاجرهایی هستند که از بدترین خلق خدایند، و کسی که به نزد ایشان بیاید و ایشان فراگیرد و آنها را دوست بدارد و با آنها بنشیند و مشورت کند نیز از بدترین خلق خداوند می باشد، اینان ادعا می کنند که بر دین و سنت روش من هستند، آنها از من بیزاند و من هم از ایشان بیزارم(94)
3. در آخر الزمان در میان علمای امت من دشمنی و کینه توزی و جدال واقع می گردد و این گروه راهنمایان امت من در دنیایشان هستند، قسم به آن خدایی که مرا به حق و راستی بر انگیخت، هر آینه خداوند ایشان را به زمین فرو خواهد برد و کسی که علم را از آنان یاد بگیرد و از آن برای زینب و محبت به دنیا میل و اراده کند، پس خشم و غضب خدا مستوجب او می شود...(95)
4. بر امت من زمانی می آید که علمایشان طمعکار می باشند و در آن میل کردند پس حلال می کنند برای ایشان حرام را، و حرام می کنند برایشان حلال را، و به آنچه که می خواهند فتوی می دهند.(96)
6. در آخرالزمان در منابر امر به تقوی می شود، اما گوینده خودش به آنها عمل نمی کند، و بر منبرها دروغ را طرفه و ظرافت می شمارند.(97)
7. در آخر الزمان باطل را در بین خودشان تدریس می نمایند اما کسی از آنها جلوگیری نمی کند و خوبانشان از اشرارشان می ترسند.(98)
8. ساعت - ظهور - بر پا نمی گردد تا اینکه علم جمع شده و زمان پیر گردد و عمر بشر کم شود و سالها و میوه ها نقصان پذیرد.(99)
شاید منظور از جمع شدن علم محدود شدن آن در بین افراد خاص باشد می دانیم که در علم واقعی همانند زمان ما روایات اهل بیت معصومین (علیه السلام ) می باشد هیچ زمانی در طول تاریخ همانند زمان ما روایات اهل بیت (علیه السلام ) بدین وسعت و گستردگی در دسترس عموم مردم قرار نگرفته است اما همچنین هیچ زمانی در طول تاریخ پیدا نمی شود که مردمانش مانند این زمان با روایات اهل بیت (علیه السلام ) بیگانه بوده باشند.
9. ابوامامه از رسول خدا صلی الله علیه و اله روایت کرده که ایشان فرمودند: علم را دریابید قبل از آنی که از دست برود؛ گفتند چگونه علم از دست می رود در حالی که میان ماست؟ آن حضرت غضب کرده و فرمودند: مادران شما در عزای شما گریه کنند! مگر تورات و انجیل در میان قوم بنی اسرائیل نبود؟ از دست رفتن علم همانا از دست رفتن علما و حاملین آن است و این سخن را سه مرتبه تکرار فرمود.(100)
10. حذیفه از پیامبر صلی الله علیه و اله روایت کرده که فرمودند: زمانی می آید که عقلهای مردم به طوی از بین می رود که صاحب عقلی دیده نخواهد شد.(101)
11. امیر المومنین (علیه السلام ) فرمودند:...همانا علم ما اهل بیت در آینده نزدیک مورد انکار و ابطال مردم قرار می گیرد و روایانش کشته و با خوانندگان آن بدرفتاری خواهد شد.(102)
12. در آن زمان فقهای ایشان هر طور که دلشان بخواهد فتوی می دهند و مردم باطل را در میان خود درس می دهند و درس می گیرند.(103)
13. مولایمان امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: در آن زمان فقیه، فقیه را برای غیر دین فرا می گیرد و هدف اصلی او ریاست است.(104)
14. امام صادق در روایتی که آمده است به مفضل فرمودند: ای مفضل علم خود را بنویس و آن را در میان برادرانت انتشار بده، پس هر گاه زمان مردن تو فرا رسید نوشته های خود را برای پسرانت به میراث بگذار. پس می آید بر مردم زمان فتنه و خونریزی که در آن جز به کتابها و نوشته های خودشان انس نمی گیرند.(105)
15. امام حسن عسکری (علیه السلام ) فرمودند: - در آن زمان - علمایشان شرار خلق خداوند بر زمین هستند به دلیل این که به فلسفه و تصوف میل و علاقه پیدا می کنند. به خدا قسم که اینگونه علما از اهل تحریف و عدول هستند، در دوستی و محبت مخالفین ما مبالغه می کنند و شیعیان و دوستان ما را گمراه می نمایند، اگر به منصبی برسند از رشوه گرفتن سیر نمی گردند؛ و اگر مخذول شوند و دستاشان به جایی نرسد، آنگاه عبادت خدا را بر پا می کنند، بدانید که این که این گونه علما قاطع طریق و دزدان راه مومنین هستند و دعوت کنندگان بسوی ملحدین می باشند. پس هر کس که ایشان را درک کند می بایست که از ایشان حذر نماید تا دین و ایمان خویش را از ایشان حفظ نماید.(106)

وضعیت حاکمان

1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: در آن زمان، حاکمان قرآن را تابع هواهای نفسانی خویش قرار می دهند.(107)
2. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در خطبای به سلمان فارسی راجع به علائم آخر الزمان فرمودند: و دیدی که در آن زمان فرمانروایان، کفار را به نزدیکی و قرب خود فرا می خوانند و اهل خیر را خود دور می کنند و دیدی که حکام در آن زمان رشوه خوار شدند و دیدی که حکومت خرید و فروش شد.(108)
3. حضرت علی (علیه السلام ) فرمودند: در آن زمان روسا ریاست را به کسی می دهند که سزاوار ریاست کردن نیست و در آن زمان ریاست را برای فخر کردن و ظلم کردن به دیگران طلب می نمایند.(109)
4. هشام بن سالم از امام صادق (علیه السلام ) روایت می کند که آن حضرت فرمودند: این امر (ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه) نخواهد رسید تا هیچ صنفی از مردم باقی نماند، مگر اینکه بر مردم حکومت نماید. تا کسی نگوید: اگر حاکم می شدیم به عدالت رفتار می کردیم آنگاه، قائم به حق و عدالت قیام خواهد کرد.(110)
5. امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: در آن زمان سالهای پر اختلافی روی خواهد نمود، و حکومت در آن سالها به سرعت سپری خواهد شد؛ چه بسا که در اول روز شخصی به حکومت می رسد، اما در آخر الزمان روز عاقبت او کشته و پاره شدن خواهد بود.(111)
6. در آن زمان نزدیک ترین مردم به فرمانروایان کسی است که وی را به خاطر دشنام گویی به مال اهل بیت (علیه السلام ) ستایش می نمایند و هر کس که ما را دوست بدارد او را دروغگو خطاب کرده شهادتش را نمی پذیرند.(112)
7. در آن زمان امراء - امیران - زیاد می باشند اما امناء - امینها - کم می شوند و در آن زمان حکومت را به کسانی می دهند که لایق آن نیستند.(113)

نحوه قضاوت

1. مولایمان حضرت علی (علیه السلام ) فرمودند: در آن زمان مردم را بانظر گرفتن ملاحظه نیست و خصوصیت و رفاقت، شهادت می دهند بدون اینکه حق را بشناسند.(114)
2. در روایات آمده است که در آن زمان حدود خداوند تعطیل شده و به هواهای نفسانی خویش در آنها عمل می کنند. همچنین در آن زمان، هیچ حدی از برای خداوند متعال جاری نمی شود و شهادتهای دروغ پذیرفته شده و شهادتهای عادلانه مورد پذیرش واقع نمی شود و برخلاف امر خداوند قضاوت می کنند.(115)
3. امیر مومنین علی (علیه السلام ) فرمودند: در آخر الزمان، قضاوت ایشان رشوه می پذیرند و دادستانهای آنان به چیزی که نمی دانند حکم می دهند و در آن زمان مردم شهادتها را به همدیگر قرض می دهند.(116) (به دروغ برای همدیگر شهادت می دهند.)