فهرست کتاب


محراب عشق(در فضیلت نماز جماعت و چهل داستان در اهمیت نماز جماعت )

محمدمهدی علیقلی‏

مقدمه:

نماز، راز عبودیت و بندگی و عروج انسان خاکی به اوج قله معنویت و موجب قرب به آفریدگان جهان و بازدارنده انسان از گناه و آلودگی های روانی است .
نماز، ستون دین ، چراغ قبر و کلید بهشت می باشد .
نماز، به وجود آورنده یک جامعه ایده آل و موجب پالایش زنگارها و آلودگی های جامعه انسانی خواهد بود... و خلاصه نماز همانطور که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند معراج مومن است .
این نماز آنگاه که با جماعت و امامت امامی عادل، درد آشنا برگزار شود
به حق، آفریننده بزرگترین تحولات در جامعه اسلامی خواهد بود. بطوری که چهره وحدت و مساوات را مجسم می کند، فاصله طبقاتی و تبعیض نژادی و...را با صفوف فشرده و وحدت آفرین خود، از بین می برد، و این خود بزرگترین درس انسانی است که می توان از مکتب نماز آموخت .
چنین است که مسلمانان با شنیدن صدای اذان، برای لبیک گوی به دعوت پروردگار راهی مساجد شده و با پیوستن به یکدیگر در صفوفی منظم، در یکی از بهترین و زیباترین اجتماعات انسانی به خدا روی آورده و در سکوتی ملکوتی و بس پرشکوه، به معنای بلند نماز که توسط پیشوایی عادل و پرهیزگار اقامه می شود، می اندیشند .
در این مرحله دیگر خود خواهی از بین رفته است. لذا همه با هم به رکوع و سجود رفته، قیام وقعود می کنند و آنگاه که از این معراج روحانی باز گشته و نماز را به پایان می برند با فشردن دست یکدیگر گوئی پیمان صلح و صفائی بسته و تعهد می کنند تا همانند گذشته یاور دین خدا بوده و یار و پشتیبان یکدیگر در امور زندگی هم باشند .
بدهی است در چنین اجتماعی نفاقها و کینه ها و بد خواهی ها رخت بر می بندد و جای خود را به مهر و صفا، برادری و برابری می دهد .
اینها همه گوشه ای از راز بیکاران اولیای دین مبنی بر شرکت در نماز جماعت است .
اینکه به فضل الهی، و به برکت انقلاب اسلامی ایران، نسل جوان در جامعه اسلامی ما به مسجد و نماز جماعت توجه بیشتر نموده است .جا داشت که کتب بیشتری در این زمینه تألیف گردد .لذا کتاب حاضر که مجموعه ای
آیات و روایاتدر فضیلت، احکام و آداب نماز جماعت به همراه چهل داستان از سیره معصومین علیه السلام و علما و بزرگان دین است به منظور یادآوری و تشویق بیشتر نسل جوان خداجوتهیه و تدوین نمودیم .
بدان امید که به لطف الهی و دعای خیر حضرت بقیه الله الا عظم امام زمان (عج)اثری در دلها بگذارد و مقبول درگاه خداوند بزرگ و اولیاء کرامش قرار گیرد .
آمین یا رب العالمین
محمد مهدی علیقلی
عید غدیر 1416
تهران صندوق پستی 134-13165

نماز جماعت در کلام امام خمینی

1- مساجد بهترین سنگرها و جمعه و جماعات مناسبترین میدان تشکل و بیان مصالح مسلمین می باشند.(1)
2- اگر در نماز کوتاهی بشود و هر کس بگوید خوب من خودم تنهایی می روم داخل خانه ام می خوانم، نماز را با جماعت بخوانید اجتماع باید
با شد .(2)
3- نماز جماعت را انسان خیال می کند خوب یک عبادتی است که باهم جمع می شوند یک نمازی رامی خوانند لکن در این نماز جماعت ها مسایل سیاسی باید طرح بشود .(3)
4-نماز جماعت، اجتماع مردم در یک محلی، این برای است که اینها مطلع بشود از حال مملکت خودشان، مطلع بشوند از حال برادری های خودشان، گرفتاری هاشان را اطلاع پیدا بکنند و رفع بکنند.(4)

نماز جماعت در کلام مقام معظم رهبری

1- مساجد و نماز خانه ها، پاکیزه و مرتب و رغبت انگیز باشد نماز در وقت فضیلت و به جماعت گزارده شود.(5)
2-مردم مساجد را با حضور در نمازهای جماعت که شیوه نماز گزاران است رونق بخشند (6)
3-آبادی مساجد و افزایش نمازهای جماعت، به معنای بروز برکات نماز در سطح همکاری و همدلی اجتماعی است (7)
4- آنجا که پای فعالیت و نشاط دسته جمعی افراد جامعه به میان می آید، نماز همچون گرمترین و پرشورترین عبادت دسته جمعی، نقش بزرگی را بر عهده می گیرد. (8)
اول:در فضیلت، احکام و آداب نماز جماعت
فضیلت نماز جماعت از دیدگاه قرآن
اقیموا الصلوه و اتوا الزکوه و ارکعوامع الراکعین. (9)
و نماز را بپا دارید و زکات را بپردازید و همراه رکوع کنندگان رکوع نماید.(نماز را با جماعت بخوانید).
در این آیه شریفه، خداوند ابتدا دستور بر پایی نماز را می دهد و به دنبال آن، دستور به همراهی با جماعت دیده می شود. و این همراه نماز گزاران می رساند که نماز بهترین نوعش جماعت است. آیه شریفه اهمیت و فضیلت نماز جماعت را بیان می نماید، و دلیل قرآنی برای اقامه نمازهای فریضه یومیه به جماعت است.
روایت شده است که: روزی جبرئیل بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله
نازل شد و عرضه کرد: یا رسول الله صلی الله علیه و آله خداوند سلامت رسانده هدیه ای برایت فرستاد که به هیچ پیامبری عطا نکرده است
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود آن هدیه چیستجبرئیل عرض کرد: یا رسول الله آن پنج فریضه (نماز) است. که اگر به وقتش انجام دهی بسیار حسنه دارد و جن و انس نمی توانند ثواب آن را بنویسند اگر آن پنج فریضه را با جماعت به جای آوری بسیار بسیار حسنه دارد و اگر تکبیر اول نماز جماعت را درک کنی از 70 حج و عمره غیره فریضه ثوابش بیشتر است.