نماز ابرار

نویسنده : محمد صحتی سر درودی

مقدمه

عشق، خصم کمی و کاستی است - عشق در اصل همان راستی است
در روزگار ما و در جهان که به قول شاعر نامدار سید محمد حسین شهریار: همه شور و همه شر است از نماز حکایت کردن، نشید نجات سرودن و نغمه نور نواختن است.
همانطور که از جدایی ها شکایت کردن، روزگار وصل را باز جستن نماز است و این دفتر، مجموعه برگزیده ای است از داستانهایی که به نوعی با نماز نسبت دارند و پرده هایی از آن پرواز را می نمایند.
از آنجا که سلسله ابرار را بیشتر از هر کار و بیشتر از هر کردار، پرواز با پرستش بوده و تکامل تنها با راز و نیاز تحقق می یافت در دیار ابرار هیچ دیداری با ابرار را خالی از دیدار با دلدار و ملاقات با حضرت محبوب نمی توان یافت.
تاریخ تشیع، کتابهای تراجم و رجال، روایت راویان نور و رفتار ابرار همه و همه حکایتگر این است که:
عشق عالمان قبیله ابرار جز عبادت نیست و شراب طهورشان جز در سبوی وضو نمی گنجد. آنان، کمال را با تکبیر، آغاز و با تسبیحات حضرت زهرا(س) تعقیب می کنند و تکمیل این تکامل را تنها هنگامی می توان تابش از عمر تلاش و تکاپوی در محراب جهاد و اجتهاد، علم را با عبادت و عشق را با کربلا ختم می سازد.
آنها که آسمان آبرو را در آستین دارند آفتاب آشتی میان خالق و خلق اند.
آنان از عرش می ستانند و بر فرش می نشانند هر صبح و هر سحر، سلام بر صالحان و درود بر دلداران ورد زبانشان است. در تنهایی و در خلوت خلوص هم مردم مسلمان را فراموش نمی سازد و در غروب هر روز - پس از روزی سراسر سعی و تلاش - باز با خود این معنی را ترنم می کنند:

تو برای وصل کردن آمدی - نی برای فصل کردن آمدی

اکنون که داستانهایی را در دایره دل ریخته و حدیثی از احرار را حکایت می کنیم، به نظر رسید که بهتر است این دفتر را در پنج وصل - نه فصل - تنظیم کنیم .
وصل اول - از عرش عشق دایره ای است با دوازده داستان عاشقانه
وصل دوم -حدیث وحدت و حیات)، حاوی دوازده حکایت حکیمانه.
وصل سوم - نینوای نجات و نور، دارای دوازده داستان آموزنده و تربیتی.
وصل چهارم -با قافله قنوت، این ردیف هم کهکشانی است باد وازده ماه از آسمان آیینه ها.
وصل پنجم -عبادت، عروس عاشورا شامل دوازده حدیث حماسی و روایت کربلایی است.
فشرده سخن اینکه با همین پنج مطلع، قصیده قربت را سرودیم. حال برای تبرک و تیمن، ترجمه گونه ای از کلام مولا علی علیه والسلام را حسن ختام این مقدمه برگزیدم، باشد که این کشکول نیز بی نام مولا علیه والسلام نباشد و با سخنی از امیر بیان، این دفتر نیز لطف کسب کند و معنا یابد:
گروهی خدا را از سر طمع و به بهای بهشت پرستیدند و این، همان است که تاجران در گرو آنند، یک سر دارند و صد سودا.
و گروهی دیگر از سر ترس و هراس از دوزخ، سر به آستان او سائیدند و این هم، همان است که بردگان دربند آنند، جز آیت آتش، آهی در بساط ندارند.
و اما دسته دلدادگان، عبادت را عشق او، و عشق را در عبادت او دیدند و تنها حضرت حبیب (سبحانه و تعالی) را سزاوار پرستش و اهل محبت و سپاس و ستایش یافتند.
آنان، دل را جز در بر آن دلبر و آیینه را جز برای آن دلدار نباختند و این است آن آزادی که آزاد دلان دارند و عبادت و عشق هم این است و جز این نیست.(1)
فاش می گویم و از گفته خود دلشادم - بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم
حافظ
والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین
محمد صحتی سر درودی
قم 1/9/74

طلیعه

نماز یعنی پرواز، پرواز تا بی نهایت - نماز یعنی نور، نور نا محدود و خاموش نشدنی
نماز یعنی عشق ، عشق پاک و راستین
و نماز ابرار یعنی راز و نیاز نیکان و نور اندیشان با حضرت دوست (سبحانه و تعالی) و حدیث این همه را به حکایت نشستن همان حدیث آرزومندی و الطاف خداوندی است و داستان دل عارفان علوی و عالمان شیعی با نماز، همان داستان عاشق با عاشق و عارف با عارفان است و به عبارت دیگری می توان گفت: قصه نماز نیکان، همان داستان دل است و دلدادگی.
و دفتری که پیش روی شماست مجموعه ای است گردآوری شد ده از زندگانی عالمان زنده دل و همیشه بیدار در حوزه دانش و دین.
و فکر تهیه و تنظیم این داستانهای دلنواز و روح پرور از آنجا پیدا شد که حضرت حجه الا سلام و المسلمین جناب قرائتی دامت برکاته به مسئول پژوهشگده باقر العلوم علیه السلام یعنی استاد بزرگوارمان آقای محمود مهدی پور پیشنهاد کردند که بسیار بجا و خوب است که داستانهای نماز از سلسله کتابهای دیدار با ابرار استخراج و در یک چاپ و منتشر شود و ایشان نیز این کار را به راقم این سطور واگذار کردند و ما نیز تا آنجا که در توان داشتیم کوشیدیم تا خواست این بزرگواران گرامی را به نحو احسن امتثال کرده باشیم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.
حال یادآوری چند نکته را در اینجا ضروری دیده متذکر می شویم:
1- در این دفتر صحبت از نماز است و از آنجا که حدیث نماز همان روایت وصال و حکایت وصل است کلمه فصل را برای تنظیم و تقسیم این مجموعه روا ندیده و به جای فصل، کلمه وصل را بکار بردیم و کتاب را در پنج وصل ترتیب دادیم که از فهرست کتاب پیداست.
2- به جز چند داستان انگشت شمار، بقیه داستانها برای اولین بار است که در مجموعه های داستانی نماز آورده می شود و آن چند داستان هم به خاطر این حذف نشد که به نام و موضوع کتاب حاضر که عبارت است از داستان نماز ابرار(عالمان ربانی) - خلل وارد نشود تا جامع افراد باشد.
امید است مورد لطف حضرت حق قرار گیرد انشاء الله .