فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

4. در دوران ظهور

در دوران ظهور، امام عصر (علیه السلام) در مسجد سهله که ده ها هزار پیامبر در آن نماز گذرانده اند، اقامت دارد.
امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر فرمود: ای ابا محمد! گویا آمدن حضرت قائم به مسجد سهله را می بینم که همراه زن و فرزندان خود، در آن جا اقامت می کنند. ابوبصیر می گوید: عرض کردم: آیا مسجد سهله منزل او خواهد بود؟ حضرت فرمود: آری و این - مسجد - منزل حضرت ادریس (علیه السلام) است و هیچ پیامبری را خداوند مبعوث نکرده مگر آن که در آن جا نماز خوانده است. هر کس در این مسجد بیتوته کند همانند آن است که در چادر و خیمه رسول خدا اقامت کرده است.(243)

32- چه تحولاتی در زمان امام عصر (علیه السلام) رخ می دهد؟

در روایات بسیاری، معصومین (علیه السلام) از تحولات عظیم در زمان امام عصر (عج) خبر داده اند، از جمله این که امام مهدی (عج) دو کار اساسی انجام می دهد که طلیعه تمام برنامه هایش می باشد:
1 - دولت های باطل را سرنگون می سازد.
امام صادق فرمود:اذا قام القام ذهبت دوله الباطل(244).
2 - جهان را پر از عدل و داد می سازد.
در دولت مهدی موعود دیگر به کسی ظلم نمی شود، بشر استثمار نمی گردد، سطح فکر بشر به عالی ترین درجه می رسد. بیماری، بیکاری، پریشانی و سرگردانی در دولت آن حضرت از بین می رود و تمامی منابع و گنج ها مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.
انسان ها در سراسر گیتی از نعمت رفاه، آسایش امنیت، عدالت، صلح و صفا برخوردار خواهند شد و این ها در سایه اجرای درست و کامل تعالیم حیات بخش اسلام و احکام جاوید و خرد پسند قرآن حاصل می گردد.
آزادی، آسایش، خوشی، لذت، اتحاد، اتفاق، برادری، و برابری که از آغاز خلقت، همه انسان ها در جست و جو آن هستند، در حکومت واحد جهانی آخرین برگزیده خدا پدید می آید.(245)
حضرت مهدی (عج) اسلام ناب محمدی را در جامعه پیاده می کند. اینک به بخشی از فعالیت های آن حضرت در دوران حکومتش می پردازیم:
1. دزدان و غارتگران اموال کعبه را دستگیر و دست بنی شیبه را بدین جهت قطع خواهد کرد.
2. دشمنان امیر مومنان اگر اسلام ناب محمدی را نپذیرند، توسط آن حضرت کشته می شوند.
3. از دشمنان انتقام می گیرد.
4. به تمام قوانین و رسم های جاهلیت پایان می دهد.
5. صلیب را خرد می کند.
6. رفاه، امنیت، عدل و مساوات را به بالاترین حد خود می رساند.
7. سالی دو بار اموالی را بین مردم تقسیم می کند و ماهی دو مرتبه حقوق می دهد.
8. ظلم و جور را از بین می برد.
9. امنیت کامل را برقرار می سازد.
10. به طور مساوی اموال را بین مردم تقسیم می کند.(246)
11. دست خود را بر سر مردم می کشد و عقل های آنان را کامل می گرداند.
12. دانش های مخفی بر بشر را ظاهر می گرداند.
13. آموزش های قرآنی و علوم وابسته به آن را در همه جا فراگیری می سازد.
14. تمام گنج های زمین را بیرون می آورد و به بهره برداری می رساند.
15. مسجدی در نجف می سازد که هزار در دارد.
16. بزرگراه ها را توسعه می دهد.
17. نهر آبی از کنار قبر ابی عبد الله الحسین (علیه السلام) به نجف می برد.
18. دستور می دهد آنان که طواف مستحبی دارند، مطاف و حجرالاسود را به افرادی که طواف واجب دارند بسپرند تا مزاحمی برای انجام اعمالشان نباشد.
امام عصر (علیه السلام) تحولی عظیم و شگرف در جهان به وجود می آورد. امام محمد باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) فرمودند: قائم ما که ظهور می کند، مردم را به امر جدیدی دعوت می کند؛ همان گونه که رسول خدا چنین کرد.(247)

33-رجعت چیست و ادله آن کدام است؟

در بسیاری از روایات معصومین (علیه السلام) از زنده شدن گروهی از مردگان هنگام ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) سخن گفته اند.
برخی از مردگان به اذن خداوند، زنده می شوند و مدتی جهت بهره جستن از حکومت امام عصر (علیه السلام)، در سایه حکومت آن حضرت زندگی خواهند کرد.
آیا زنده شدن مردگان ممکن است؟ آیا تاکنون مرده ای زنده شده است؟ علت زنده شدن آن ها چیست؟
زنده شدن مردگان نه تنها عقلا محال نیست، بلکه واقع شده است و قرآن نیز در چند آیه، به این مورد اشاره فرموده است، از جمله:
1. الم تر الی الذین خرجوا من دیار هم و هم الوف و قال لهم الله موتوا ثم احیاهم(248) ؛ آیا نگاه نمی کنید به سرنوشت کسانی که از شهرهایشان خارج گردیدند؛ در حالی که هزاران نفر بودند. پس خداوند به آنان گفت: بمیرید سپس همه را زنده گردانید.
2.او کالذی مر علی قریه و هی خاویه علی عروشها قال انا یحیی هذه الله بعد موتها فاماته الله ماه عام ثم بعثه قال کم لبثت قال لبثت یوما او بعض یوم قال بل لبثت ماه عام فانظر الی طعامک و شرابک لم یتسنه وانظر الی حمارک و لنجعلک آیه للناس وانظر الی العظام کیف ننشزها ثم نکسوها لحما فلما تبین له قال اعلم ان الله علی کل شی ء قدیر(249) ؛ یا همانند کسی که از کنار یک آبادی - ویران شده - عبور کرد، در حالی که دیوارهای آن به روی سقف ها فرو ریخته بود(و اجساد و استخوان های اهل آن در هر سو پراکنده بود. او با خود) گفت: چگونه خدا این ها را پس از مرگ زنده می کند؟ (در این هنگام) خدا او را 100 سال میراند؛ سپس زنده کرد و به او گفت: چقدر درنگ کردی؟ گفت: یک روز یا بخشی از یک روز فرمود: نه بلکه یک صد سال درنگ کردی. نگاه کن به غذا: نوشیدنی خود (که همراه داشتی، با گذشت سال ها) هیچ گونه تغییر نیافته است. (خدایی که چنین مواد فاسد شدنی را در طول این مدت حفظ کرده، بر همه چیز قادر است) ولی به مرکب خود نگاه کن (که چگونه از هم متلاشی شده، این زنده شدن تو پس از مرگ، هم برای اطمینان خاطر توست، و هم) برای این که تو را نشانه ای برای مردم (در مورد معاد) قرار دهیم.(اکنون به استخوان های (ی مرکب سواری خود) نگاه کن که چگونه آن ها را برداشته، به هم پیوند می دهیم و گوشت بر آن می پوشانیم! هنگامی که (این حقایق) بر او آشکار شد، گفت: می دانم خدا بر هر کاری تواناست.
3.و اذا ابراهیم ارنی کیف تحتی الموتی قال اولم تومن قال بلی و لکن لیطمئن قبلی قال فخذ اربعه من الطیر فصرهن الیک ثم اجعل علی کل جبل منهن جزاء ثم ادعهن یاتینک سعیا ان الله عزیز حکیم(250) ؛ و (به خاطر بیاور) هنگامی که ابراهیم گفت: خدایا! به من نشان بده چگونه مردگان را زنده می کنی؟
فرمود: مگر ایمان نیاوردی؟!
گفت: چرا، ولی می خواهم قلبم آرامش یابد.
فرمود: در این صورت، چهار نوع مرغ از مرغان انتخاب کن و آن ها را (پس از ذبح کردن) قطعه قطعه کن، سپس بر هر کوهی قسمتی از آن قرار بده، بعد آن ها را فراخوان، به سرعت به سوی تو می آیند و بدان که خداوند غالب و حکیم است.
مرحوم طبرسی در مجمع البیان، در تفسیر آیه و یوم نحشر من کل امه فوجا ممن یکذب بآیاتنا فهم یوزعون(251) می فرماید بنابر روایات فراوان از ائمه (علیه السلام)، خداوند هنگام ظهور و قیام حضرت مهدی (علیه السلام) گروهی از شیعیان و پیروان را که از دنیا رفته اند، زنده می گرداند تا به ثواب یاری آن حضرت بشتابند و در دولتش اظهار شادمانی و سرو و خوشحالی بنمایند.
هم چنین خداوند عده ای از دشمنان خود را زنده می گرداند تا به وسیله حضرت مهدی (علیه السلام)، از آن ها انتقام گرفته شود... و هیچ عاقلی شک ندارد که این کار مقدور خداوند متعال، و غیر محال است و خداوند شبیه همین را در امت های گذشته انجام داده و قرآن در مورد متعددی در این باره سخن گفته است.(252)
مرحوم صدوق در کتاب اعتقادات خودت در باره اعتقاد به رجعت می فرماید: اعتقاد ما در باره رجعت این است که حق است.(253)
مرحوم سید مرتضی ضمن اجماع امامیه بر زنده شدن و رجعت عده ای از مومنان هنگام ظهور مهدی (علیه السلام)، می نویسد: آن چه را که شیعه امامیه معتقدند، هیچ عاقلی شبهه نمی کند که این کار مقدور خداوند متعال است و جزو محالات شمرده نمی شود.(254)
شیخ مفید می فرماید: خداوند هنگام ظهور و قیام امام مهدی (علیه السلام)، گروهی از مردگان را به صورت های قبلی خودشان زنده می کند و بر می گرداند. پس به یک دسته عزت می بخشد و دسته دیگر را ذلیل و خوار می گرداند... تمام امامیه بر همین نظر هستند مگر عده بسیاری کمی که روایات را تاویل می کنند.(255)
و از زمان شیخ صدوق تاکنون بزرگان شیعه بخش عظیمی از کتاب ها و نوشته های خود را به رجعت اختصاص داده اند که علامه آقا بزرگ طهرانی در کتاب خود،(256) بخشی از آن ها را نامه برده است. از جمله بزرگانی که سالیان درازی وقت خود را صرف دفاع از این عقیده کرده است، مرحوم آیه الله حاج شیخ محمد رضا طبسی (پدر نگارنده) است که حاصل تلاش های وی کتابی در دو جلد به نام الشیعه و الرجعه می باشد.