فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

2. در دوران غیبت کبری

در دوران غیبت صغری که حدود 74 سال طول کشید، محل سکونت حضرت مهدی (علیه السلام) مشخص نیست.
به نظر می رسد آن حضرت در عراق سکونت داشت؛ زیرا چهار نایب خاص آن حضرت که با او رابطه مستقیم داشتند، در عراق به ویژه در شهر بغداد می زیستند. و از این کار نامه های مردم را می گرفتند و به حضرت می رساندند و جوابش را دریافت می کردند، می توان حدس زد که حضرت محل سکونت خود را در جایی قرار داده بود که امکان دسترسی نایبان برحقش و تماس با حضرتش آسان باشد.
بدین جهت جز این چهار نفر کسی از محل سکونت آن حضرت اطلاعی نداشت. امام صادق (علیه السلام) می فرماید: برای حضرت قائم و غیبت است، یکی از آن دو کوتاه و دیگری طولانی است. در غیبت نخست کسی جای او را نمی داند مگر شیعیان خاص او.(231)
به نظر می رسد منظور از شیعیان خاص، نواب اربعه باشند.
امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر فرمود: و نعم المنزل طیبه(232). علامه مجلسی فرمود: همین جمله دلالت می کند که آن حضرت، بیش تر در مدینه و اطراف آن می باشد.(233) امام باقر (علیه السلام) به کوه ذی طوی اشاره فرمود.(234)
با این وجود، هیچ کس محل سکونت او را نمی داند.(235) امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسی بر محل سکونت امام زمان آگاهی نمی یابد، نه فرزندان او و نه شخص دیگری؛ جز خدمتکار حضرت مهدی.(236)
امام عصر (علیه السلام) به ابراهیم بن مهزیار فرمودپدرم از من پیمان گرفته که در سرزمین پهناور و دور دست مسکن گزینم تا از نیرنگ های گمراهای متمردان امت تازه به دوران رسیده و گمراه، نهان و مصون باشم. این پیمان مرا بر فراز تل های بلند و ریگزارها و سرزمین های مورد اطمینان افکنده است(237).
علامه مجلسی، (238)از علی بن فاضل داستان ورودش را به جزیره ای به نام جزیره خضراء نقل کرده است. گرچه علی بن فاضل در این جزیره موفق به دیدار امام زمان نشده است، اما وی از ملاقات هایی که با برخی داشته، چنین استنباط کرده است که این جزیره محل سکونت آن حضرت می باشد.
برخی با استناد به این ماجرا می خواهند بگویند محل سکونت امام زمان در همین جزیره است. برخی دیگر پا را فراتر نهاده، با منطق نمودن اوصاف جزیره خضراء - که اطراف آن را آب های سفیدی گرفته است - بر مثلث برمودا ،عقیده دارند که مثلث برمودا محل سکونت امام زمان (علیه السلام) است. می گویند: کسی نمی تواند به آن محل برسد، زیرا هر چه قدرت های بزرگ تلاش کرده اند به آن برسند، بی نتیجه بوده است.(239)
این نظریه صحیح نیست، چون: اولا، کسی از محل زندگی امام عصر اطلاع دقیقی ندارد؛
ثانیا، اصل ماجرای علی بن فاضل به دلیل تناقضاتی که در آن مشاهده می شود، مورد خدشه است و از اصل درستی برخوردار نمی باشد، تا چه رسد به انطباق برمودا بر آن جزیره مورد ادعا.(240)
به استناد برخی روایات، امام عصر (علیه السلام) در همه جا حضور پیدا می کند و یوسف وار، به طور ناشناس در بین مردم رفت و آمد می کند و بر فرش مردم قدم می گذارد؛ در حالی که مردم او را نمی شناسند(241) ،بنابر این، آن حضرت در همه جا حضور پیدا می کند، اما ما او را نمی شناسیم.
یکی از مکان هایی که بنابر روایت امام صادق (علیه السلام)، حضرت مهدی (علیه السلام) در آن جا حضور پیدا می کند، صحرای عرفات است. امام زمان (علیه السلام) همه ساله در ایام حج، در عرفات حضور پیدا می کند.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: زمانی فرا رسد که مردم، امام خود را نبینند، امام، آن ها در ایام حج آن ها را می بیند، ولی آن ها او را نمی توانند بینند.(242)
بسیاری از علما در کربلا، نجف، کوفه، مدینه، مسجد الحرام و شهر هایی که دارای مکانهای مقدس است، امام عصر (عج) را زیارت کرده اند.

4. در دوران ظهور

در دوران ظهور، امام عصر (علیه السلام) در مسجد سهله که ده ها هزار پیامبر در آن نماز گذرانده اند، اقامت دارد.
امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر فرمود: ای ابا محمد! گویا آمدن حضرت قائم به مسجد سهله را می بینم که همراه زن و فرزندان خود، در آن جا اقامت می کنند. ابوبصیر می گوید: عرض کردم: آیا مسجد سهله منزل او خواهد بود؟ حضرت فرمود: آری و این - مسجد - منزل حضرت ادریس (علیه السلام) است و هیچ پیامبری را خداوند مبعوث نکرده مگر آن که در آن جا نماز خوانده است. هر کس در این مسجد بیتوته کند همانند آن است که در چادر و خیمه رسول خدا اقامت کرده است.(243)

32- چه تحولاتی در زمان امام عصر (علیه السلام) رخ می دهد؟

در روایات بسیاری، معصومین (علیه السلام) از تحولات عظیم در زمان امام عصر (عج) خبر داده اند، از جمله این که امام مهدی (عج) دو کار اساسی انجام می دهد که طلیعه تمام برنامه هایش می باشد:
1 - دولت های باطل را سرنگون می سازد.
امام صادق فرمود:اذا قام القام ذهبت دوله الباطل(244).
2 - جهان را پر از عدل و داد می سازد.
در دولت مهدی موعود دیگر به کسی ظلم نمی شود، بشر استثمار نمی گردد، سطح فکر بشر به عالی ترین درجه می رسد. بیماری، بیکاری، پریشانی و سرگردانی در دولت آن حضرت از بین می رود و تمامی منابع و گنج ها مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.
انسان ها در سراسر گیتی از نعمت رفاه، آسایش امنیت، عدالت، صلح و صفا برخوردار خواهند شد و این ها در سایه اجرای درست و کامل تعالیم حیات بخش اسلام و احکام جاوید و خرد پسند قرآن حاصل می گردد.
آزادی، آسایش، خوشی، لذت، اتحاد، اتفاق، برادری، و برابری که از آغاز خلقت، همه انسان ها در جست و جو آن هستند، در حکومت واحد جهانی آخرین برگزیده خدا پدید می آید.(245)
حضرت مهدی (عج) اسلام ناب محمدی را در جامعه پیاده می کند. اینک به بخشی از فعالیت های آن حضرت در دوران حکومتش می پردازیم:
1. دزدان و غارتگران اموال کعبه را دستگیر و دست بنی شیبه را بدین جهت قطع خواهد کرد.
2. دشمنان امیر مومنان اگر اسلام ناب محمدی را نپذیرند، توسط آن حضرت کشته می شوند.
3. از دشمنان انتقام می گیرد.
4. به تمام قوانین و رسم های جاهلیت پایان می دهد.
5. صلیب را خرد می کند.
6. رفاه، امنیت، عدل و مساوات را به بالاترین حد خود می رساند.
7. سالی دو بار اموالی را بین مردم تقسیم می کند و ماهی دو مرتبه حقوق می دهد.
8. ظلم و جور را از بین می برد.
9. امنیت کامل را برقرار می سازد.
10. به طور مساوی اموال را بین مردم تقسیم می کند.(246)
11. دست خود را بر سر مردم می کشد و عقل های آنان را کامل می گرداند.
12. دانش های مخفی بر بشر را ظاهر می گرداند.
13. آموزش های قرآنی و علوم وابسته به آن را در همه جا فراگیری می سازد.
14. تمام گنج های زمین را بیرون می آورد و به بهره برداری می رساند.
15. مسجدی در نجف می سازد که هزار در دارد.
16. بزرگراه ها را توسعه می دهد.
17. نهر آبی از کنار قبر ابی عبد الله الحسین (علیه السلام) به نجف می برد.
18. دستور می دهد آنان که طواف مستحبی دارند، مطاف و حجرالاسود را به افرادی که طواف واجب دارند بسپرند تا مزاحمی برای انجام اعمالشان نباشد.
امام عصر (علیه السلام) تحولی عظیم و شگرف در جهان به وجود می آورد. امام محمد باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) فرمودند: قائم ما که ظهور می کند، مردم را به امر جدیدی دعوت می کند؛ همان گونه که رسول خدا چنین کرد.(247)