فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

31-محل سکونت امام مهدی(ع) کجاست

1.پیش از غیبت

بدون شک، امام عصر در شهر سامرا به دنیا آمد. آن حضرت تا روز شهادت امام عسکری (علیه السلام) چند بار حضرت مهدی (عج) را پیش از شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام)، در خانه پدرش دیده بود و امام عسکری (علیه السلام) در یکی از ملاقات های احمد بن اسحاق با ایشان که در منزل آن حضرت بود، فرزند خود را به او نشان داد.(228)
یعقوب بن منقوش از امام حسن عسکری (علیه السلام) پرسیده بود: مولای من! بعد از شما، چه کسی امامت می رسد؟
آن حضرت فرمود: پرده را کنار بزن (229). او نیز پرده را کنار زد و کودکی از پس پرده بیرون آمد و بر زانوی پدر نشست.
امام حسن عسکری (علیه السلام) در حال احتضار به پشتکار خود به نام عقید، فرمود: وارد اتاق شو، کودکی را در حال سجده می بینی، او را نزد من بیاور.(230)

2. در دوران غیبت کبری

در دوران غیبت صغری که حدود 74 سال طول کشید، محل سکونت حضرت مهدی (علیه السلام) مشخص نیست.
به نظر می رسد آن حضرت در عراق سکونت داشت؛ زیرا چهار نایب خاص آن حضرت که با او رابطه مستقیم داشتند، در عراق به ویژه در شهر بغداد می زیستند. و از این کار نامه های مردم را می گرفتند و به حضرت می رساندند و جوابش را دریافت می کردند، می توان حدس زد که حضرت محل سکونت خود را در جایی قرار داده بود که امکان دسترسی نایبان برحقش و تماس با حضرتش آسان باشد.
بدین جهت جز این چهار نفر کسی از محل سکونت آن حضرت اطلاعی نداشت. امام صادق (علیه السلام) می فرماید: برای حضرت قائم و غیبت است، یکی از آن دو کوتاه و دیگری طولانی است. در غیبت نخست کسی جای او را نمی داند مگر شیعیان خاص او.(231)
به نظر می رسد منظور از شیعیان خاص، نواب اربعه باشند.
امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر فرمود: و نعم المنزل طیبه(232). علامه مجلسی فرمود: همین جمله دلالت می کند که آن حضرت، بیش تر در مدینه و اطراف آن می باشد.(233) امام باقر (علیه السلام) به کوه ذی طوی اشاره فرمود.(234)
با این وجود، هیچ کس محل سکونت او را نمی داند.(235) امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسی بر محل سکونت امام زمان آگاهی نمی یابد، نه فرزندان او و نه شخص دیگری؛ جز خدمتکار حضرت مهدی.(236)
امام عصر (علیه السلام) به ابراهیم بن مهزیار فرمودپدرم از من پیمان گرفته که در سرزمین پهناور و دور دست مسکن گزینم تا از نیرنگ های گمراهای متمردان امت تازه به دوران رسیده و گمراه، نهان و مصون باشم. این پیمان مرا بر فراز تل های بلند و ریگزارها و سرزمین های مورد اطمینان افکنده است(237).
علامه مجلسی، (238)از علی بن فاضل داستان ورودش را به جزیره ای به نام جزیره خضراء نقل کرده است. گرچه علی بن فاضل در این جزیره موفق به دیدار امام زمان نشده است، اما وی از ملاقات هایی که با برخی داشته، چنین استنباط کرده است که این جزیره محل سکونت آن حضرت می باشد.
برخی با استناد به این ماجرا می خواهند بگویند محل سکونت امام زمان در همین جزیره است. برخی دیگر پا را فراتر نهاده، با منطق نمودن اوصاف جزیره خضراء - که اطراف آن را آب های سفیدی گرفته است - بر مثلث برمودا ،عقیده دارند که مثلث برمودا محل سکونت امام زمان (علیه السلام) است. می گویند: کسی نمی تواند به آن محل برسد، زیرا هر چه قدرت های بزرگ تلاش کرده اند به آن برسند، بی نتیجه بوده است.(239)
این نظریه صحیح نیست، چون: اولا، کسی از محل زندگی امام عصر اطلاع دقیقی ندارد؛
ثانیا، اصل ماجرای علی بن فاضل به دلیل تناقضاتی که در آن مشاهده می شود، مورد خدشه است و از اصل درستی برخوردار نمی باشد، تا چه رسد به انطباق برمودا بر آن جزیره مورد ادعا.(240)
به استناد برخی روایات، امام عصر (علیه السلام) در همه جا حضور پیدا می کند و یوسف وار، به طور ناشناس در بین مردم رفت و آمد می کند و بر فرش مردم قدم می گذارد؛ در حالی که مردم او را نمی شناسند(241) ،بنابر این، آن حضرت در همه جا حضور پیدا می کند، اما ما او را نمی شناسیم.
یکی از مکان هایی که بنابر روایت امام صادق (علیه السلام)، حضرت مهدی (علیه السلام) در آن جا حضور پیدا می کند، صحرای عرفات است. امام زمان (علیه السلام) همه ساله در ایام حج، در عرفات حضور پیدا می کند.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: زمانی فرا رسد که مردم، امام خود را نبینند، امام، آن ها در ایام حج آن ها را می بیند، ولی آن ها او را نمی توانند بینند.(242)
بسیاری از علما در کربلا، نجف، کوفه، مدینه، مسجد الحرام و شهر هایی که دارای مکانهای مقدس است، امام عصر (عج) را زیارت کرده اند.