فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

30-امام عصر (ع) چند سال حکومت می کند

مدت حکومت حضرت مهدی (عج) معلوم نیست؛ زیرا روایاتی که در این باره وجود دارد، با هم اختلاف دارد.
مدت هایی که در روایات، برای حکومت وی مشخص شده عبارت است از:
1 - 40 روز(216).
2 - 7 سال.(217).
3 - 7 یا 8 یا 9 سال(218).
4 - 9 سال(219).
5 - 10 سال(220).
6 - 19 سال(221).
7 - 20 سال(222).
8 - 40 سال(223).
9 - 309 سال(224).
گروهی از دانشمندان بر این باوردند که این احادیث باید توجیه گردند و الا با تعارضی که بین احادیث وجود دارد، همه اعتبار خود را از دست خواهند و فقط روایت 7 سال که در اخبار و روایات اهل بیت آمده است، قابل قبول است.
امام محمد باقر (علیه السلام) در باره دوران حکومت حضرت مهدی (عج) به ابوبصیر فرمود: فلک در گردش خود چنان کند شود که هر سال به 10 سال به طول انجامد.
ابوبصیر پرسید: آیا ممکن است سال ها این اندازه طول بکشد؟
حضرت فرمود: خداوند امر می کند که افلاک حرکت خویش را کاهش دهند.
ابوبصیر پرسید: می گویند اگر نظام افلاک تغییر کند، به هم می ریزد.
آن حضرت فرمود: این گفته زنادقه است. مسلمانان چنین سخنی را نمی گویند. خداوند برای پیامبرش شق القمر نمود و آفتاب را برای یوشع بن نون برگرداند و خبر داده است که روز قیامت برابر است یا 1000 سال.(225)
امام صادق (علیه السلام) نیز فرمود: یملک القائم سبع سنین تکون سبعین سنه من سینکم هذه(226) ؛ حضرت قائم (علیه السلام) 7 سال حکومت می کند که برابر است با 70 سال از سال های شما.
مفید در ارشاد می گوید: روایت شده که مدت حکومت حضرت قائم (علیه السلام) 19 سال است، اما سال هایی که روزها و ماه هایش طولانی است، و این امری است غیبی و دانستنش بر ما پوشیده است و این چنین برای ما روایت شده است. پس ما به یک طرف به یک طرف جزم و قطع نمی کنیم، گر چه روایت 7 سال اظهر است.(227)

31-محل سکونت امام مهدی(ع) کجاست

1.پیش از غیبت

بدون شک، امام عصر در شهر سامرا به دنیا آمد. آن حضرت تا روز شهادت امام عسکری (علیه السلام) چند بار حضرت مهدی (عج) را پیش از شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام)، در خانه پدرش دیده بود و امام عسکری (علیه السلام) در یکی از ملاقات های احمد بن اسحاق با ایشان که در منزل آن حضرت بود، فرزند خود را به او نشان داد.(228)
یعقوب بن منقوش از امام حسن عسکری (علیه السلام) پرسیده بود: مولای من! بعد از شما، چه کسی امامت می رسد؟
آن حضرت فرمود: پرده را کنار بزن (229). او نیز پرده را کنار زد و کودکی از پس پرده بیرون آمد و بر زانوی پدر نشست.
امام حسن عسکری (علیه السلام) در حال احتضار به پشتکار خود به نام عقید، فرمود: وارد اتاق شو، کودکی را در حال سجده می بینی، او را نزد من بیاور.(230)