فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

3.قیام پس از مردن نام او

صقر بن ابی دلف می گوید: از ابو جعفر محمد بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شنیدم که می فرمود: امام پس از من، فرزندم؛ علی است. امر او امر من و گفتار او گفتار من و طاعت او من می باشد.
امام پس از او، فرزندش؛ حسن است که امر او، پدرش و گفتار او، گفتار پدرش و طاعت او، طاعت پدرش می باشند. سپس سکوت کرد. عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! چه کسی پس از حسن، امام خواهد بود؟ امام جواد علیه السلام به شدت گریست، سپس فرمود: ان بعد الحسن ابنه القائم بالحق المنتظر.
بقلت له: یابن رسوله الله ولم سمی القائم؟
قال: لانه یقوم بعد موت ذکره و ارتداد اکثر القائلین بامامته؛ پس از حسن، فرزند او؛ قائم به حق امام منتظر است.
عرض کردم: یابن رسول الله! چرا به وی قائم گفته می شود؟
فرمود: چون قیام می کند، پس از آن که نام وی مرده باشد و بیش ترین معتقدان به امامشان مرتد شده باشند(168).
ابو حمزه ثمالی می گوید: به امام ابوجعفر محمد بن علی باقر علیه السلام گفتم:
فرمود: چرا
گفتم: پس چرا حضرت قائم، قائم نامیده است؟
آن حضرت در پاسخ فرمود: هنگامی که جدم. حسین علیه السلام به شهادت رسید، فرشتگان در درگاه خداوند به گریه و ضجه و ناله افتادند و گفتند:
خدایا! در باره کسی که برگزیده تو و فرزند برگزیده ات را به قتل رسانده است، سکوت می کنی؟
ندا رسید: ای فرشتگانم! آرام باشید! قسم به عزت و جلالم! از آن ها انتقام خواهد گرفت؛ اگر چه مدتی از این جرم و جنایت گذشته باشد!
سپس حجاب ها را را نسبت به فرزندان امام حسین علیه السلام از برابرشان کنار زد که فرشتگان با دیدن امامان از نسل امام حسین علیه السلام، بسیار شاد و گشتند و در میان آن ها یک نفر ایستاده و در حال نماز بود.
ندا رسید: من به وسیله این قائم از آن ها انتقام می گیرم.(169) در روایات دیگر به تعبیرات دیگری برخورد می کنیم که تقریبا شبیه به یک دیگر می باشند، مثل: قائم بامرالله(170)،قائم به قسط(171)،قائم به حق(172).

26 - چه نشانه هایی از پیامبران در امام مهدی (علیه السلام) وجود دارد؟

در بسیاری از روایات، نشانه های پیامبران در امام مهدی علیه السلام سخن گفته شده است. قائم آل محمد علیه السلام وارث پیامبر صلی الله علیه و آله و علی است و علی علیه السلام وارث هزار سنت از سنت های پیامبران گذشته می باشد(173). در نتیجه، نشانه هایی از تمام پیامبران در امام عصر علیه السلام موجود می باشد.
نشانه هایی که از پیامبران در امام مهدی علیه السلام وجود دارد، عبارتند از:

1. عمر طولانی آدم (علیه السلام) و نوح (علیه السلام)

حضرت آدم علیه السلام 1000 سال(174) و حضرت نوح علیه السلام 2500 سال عمر کرد(175).
امام زین العابدین (علیه السلام) فرمود: در قائم ما نشانه ای که آدم علیه السلام) و نوح (علیه السلام) وجود دارد، طول عمر می باشد(176).