فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

1.قیام و حمایت از دین

حضرت علی علیه السلام فرمود: مرد عربی پس از مسلمان شدن، از پیامبر پرسید: آیا پس از تو پیامبری هست؟
آن حضرت فرمود: نه، من خاتم پیامبران هستم، اما بدان که پس از من امامانی از نسل من خواهند بود که قائم به قسط می باشند و تعدادشان همان تعداد نقبای بنی اسرائیل می باشند. اولین نفر آن ها علی بن ابی طالب است که امام و خلیفه پس از من و 9 نفر از صلب این است - و در همان حال دست بر سینه ام گذارد- و قائم، نهمین فرد از آن هاست که در آخر الزمان، برای دین قیام می کند، همان گونه که من در نخستین روز برای دین چنین کردم...(166)

2.قیام به وسیله شمشیر

علقمه بن محمد حضر می گوید: از امام صادق خواستم نام امامان را به من بگوید. آن حضرت فرمود: از گذشتگان علی بن ابی طالب، امام حسن، امام حسین، علی بن الحسین ، محمد بن علی، سپس خودم. عرض کردم: باین رسول الله پس از تو کیست؟
فرمود: من به فرزندم، موسی وصیت کردم که او پس از من است.
عرض کردم: و پس از موسی چه کسی خواهد بود؟
فرمود: فرزند او، علی است که رضا لقب گرفته است و پس از او فرزندش؛ محمد، فرزندش؛ علی و پس از علی؛ فرزندش؛ حسن و فرزند حسن؛ مهدی علیه السلام.
سپس افزود: پدرم از پدرش، از جد خود، از علی علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل کرده است که قائم ما هر گاه خروج کرد، 313 نفر به عدد رزمندگان جنگ بدر، گرد او جمع می شوند.
پس زمانی که ظهور او فرا می رسد، شمشیری در غلاف بوده و در مقابلش قرار دارد، فریاد برمی آورد: قم یا ولی الله فا قتل اعداء الله(167)؛ برخیز، ای ولی خدا و دشمنان خدا را به قتل برسان!

3.قیام پس از مردن نام او

صقر بن ابی دلف می گوید: از ابو جعفر محمد بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شنیدم که می فرمود: امام پس از من، فرزندم؛ علی است. امر او امر من و گفتار او گفتار من و طاعت او من می باشد.
امام پس از او، فرزندش؛ حسن است که امر او، پدرش و گفتار او، گفتار پدرش و طاعت او، طاعت پدرش می باشند. سپس سکوت کرد. عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! چه کسی پس از حسن، امام خواهد بود؟ امام جواد علیه السلام به شدت گریست، سپس فرمود: ان بعد الحسن ابنه القائم بالحق المنتظر.
بقلت له: یابن رسوله الله ولم سمی القائم؟
قال: لانه یقوم بعد موت ذکره و ارتداد اکثر القائلین بامامته؛ پس از حسن، فرزند او؛ قائم به حق امام منتظر است.
عرض کردم: یابن رسول الله! چرا به وی قائم گفته می شود؟
فرمود: چون قیام می کند، پس از آن که نام وی مرده باشد و بیش ترین معتقدان به امامشان مرتد شده باشند(168).
ابو حمزه ثمالی می گوید: به امام ابوجعفر محمد بن علی باقر علیه السلام گفتم:
فرمود: چرا
گفتم: پس چرا حضرت قائم، قائم نامیده است؟
آن حضرت در پاسخ فرمود: هنگامی که جدم. حسین علیه السلام به شهادت رسید، فرشتگان در درگاه خداوند به گریه و ضجه و ناله افتادند و گفتند:
خدایا! در باره کسی که برگزیده تو و فرزند برگزیده ات را به قتل رسانده است، سکوت می کنی؟
ندا رسید: ای فرشتگانم! آرام باشید! قسم به عزت و جلالم! از آن ها انتقام خواهد گرفت؛ اگر چه مدتی از این جرم و جنایت گذشته باشد!
سپس حجاب ها را را نسبت به فرزندان امام حسین علیه السلام از برابرشان کنار زد که فرشتگان با دیدن امامان از نسل امام حسین علیه السلام، بسیار شاد و گشتند و در میان آن ها یک نفر ایستاده و در حال نماز بود.
ندا رسید: من به وسیله این قائم از آن ها انتقام می گیرم.(169) در روایات دیگر به تعبیرات دیگری برخورد می کنیم که تقریبا شبیه به یک دیگر می باشند، مثل: قائم بامرالله(170)،قائم به قسط(171)،قائم به حق(172).