فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

23 - چرا به امام زمان (عج) منتقم گفته می شود

هر یک از معصومین علیه السلام به یک لقب مشهور شده اند، مثلا حضرت علی علیه السلام به امیر مومنان و امام حسین علیه السلام به سید الشهداء مشهور گشته اند. تمام این لقب ها ریشه در روایات دارد.
امامان معصومین علیه السلام در برخی روایات و دعاها، لقب منتقم را به حضرت مهدی علیه السلام اختصاص داده اند، بلکه این لقب را خداوند به امام عصر علیه السلام داده است. در روایات از امام زمان به عنوان انتقام گیرنده از دشمنان خدا و دشمنان پیامبر و امامان به ویژه منتقم خون امام حسین علیه السلام نام برده است.
از جمله احادیثی که نام معصومین را بر می شمرد، حدیث معراج است. در این حدیث آمده است: وقتی که حضرت محمد صلی الله علیه و آله به دعوت پروردگار، به دیدار ملک و ملکوت و عالم اعلی، ندا رسید: سر خود را بالا بگیر و نگاه کن.
آن حضرت سرش را بلند کرد، نگاهش به نورهای خیره کننده و مقدسی افتاده و به خداوندا! این نورهای مقدس چه کسانی هستند؟
ندا رسید: این ها امامان می باشند و این که - در بین آن ها قرار گرفته و - ایستاده است؛ آن که حلال مرا حلال و حرام را حرام می کند و به وسیله او از دشمنانم انتقام می گیرم(156).
عایشه می گوید: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله در رسول خدا دیدار با فرشته وحی، به من دستور داد هیچ کس نزد او نرود. در این هنگام، حسین علیه السلام نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفت.
جبرئیل پرسید: این کودک کیست؟
پیامبر فرمود: فرزندم، سپس او را گرفت و بر زانوی خود نشانید.
جبرئیل گفت: او کشته خواهد شد.
پیامبر فرمود: چه کسی او را می کشد؟
جبرئیل گفت: امت تو وی را خواهند کشت
پیامبر فرمود: او را می کشند؟
جبرئیل گفت: آری
رسول خدا گریست.
جبرئیل گفت: ای رسول خدا، گریه مکن! خداوند به وسیله قائم شما اهل بیت، از آن ها انتقام خواهد گرفت.
پیامبر فرمود: حبیب من، جبرئیل! قائم ما اهل بیت کیست؟
گفت: او نهمین فرد از نسل حسین است.(157)
امام باقر علیه السلام تفسیر آیه و من قتل مظلوما فقد جعلنا لولیه سلطانا فلا یسرف فی القتل انه کان منصورا(158) ؛ و آن کس که مظلوم کشته شده، برای و لیش سلطه (و حق قصاص) قرار دادیم؛ اما در قتل، اسراف نکند، چون او را مورد حمایت است فرمود: مقصود، حسین بن علی علیه السلام است که مظلوم کشته شد و ما اولیای او هستیم و حضرت قائم علیه السلام از ماست و هرگاه قیام کند، انتقام خون حسین علیه السلام را می گیرد.
پس آن ها می کشد که برخی می گویند: در کشتن و انتقام گرفتن از قاتلان اسراف کرده است،(159) اما قرآن می فرماید: هرگز در کشتن و انتقام گرفتن اسراف نمی کند.
امام صادق علیه السلام نیز در تفسیر آن فرمود: این آیه در باره امام حسین نازل شده است. پس اگر ولی او (امام زمان) تمام اهل زمین را بکشد، هرگز مسرف نخواهد بود(160).

24 - امام زمان (علیه السلام) از چه کسانی انتقام می گیرد؟

از روایات گذشته چنین روشن شد که امام عصر علیه السلام از دشمنان خدا پیامبر و امامان، به ویژه از دشمنان حسین بن علی علیه السلام انتقام می گیرد.
اما چه گونه این انتقام قابل تصور است، که در حالی که قاتلان جدش بیش از هزاران سال از مرگشان گذشته است، است؟
این انتقام به دو صورت ممکن است انجام گیرد:
1 - حضرت مهدی علیه السلام قاتلان امام حسین را زنده می کند و از آن ها انتقام می گیرد.
2 - امام عصر از نوادگان قاتلان امام حسین علیه السلام انتقام می گیرد؛ هر چند ده ها واسطه بین آنان و اجدادشان که قاتلان امام حسین علیه السلام هستند، باشد.
این انتقام به این دلیل است که آنان جنایت های اجداد خود را تایید می کنند. به همین جهت است که آنان نیز مشمول انتقام حضرت حجت قرار خواهند گرفت؛ اگر چه هزاران سال از ماجرای کربلا گذشته باشد.
امام صادق علیه السلام فرمود: به خدا سوگند! حضرت مهدی نوادگان امام حسین را به سبب کارهای گذشته پدرانشان مواخذ می کند و از آنان انتقام می گیرد(161).
هروی از امام رضا علیه السلام پرسید: ای فرزند رسول خدا! چه می گویی در باره این سخن امام صادق علیه السلام که فرمود: اگر قائم آل خروج کند، نوادگان قاتلان سید الشهدا را به سبب اعمال پدرانشان به قتل می رساند؟ امام رضا علیه السلام فرمود: همین است.
هروی گفت: پس فرمایش خداوند که می گوید:و لا تزر وازره وزر اخری(162)؛ هیچ گنهکاری گناه دیگری را بر دوش نمی کشد چه شود؟
آن حضرت فرمود: راست گفت خداوند در تمام گفته هایش! بدان نوادگان قاتلان امام حسین علیه السلام به اعمال پدرانشان راضی بودند و بدین کار افتخار می کنند، و هر که از چیزی راضی باشد مثل آن است که خودش آن عمل را انجام داده است. اگر مردی در مشرق کشته شود و در کشته شود و در مغرب زمین کسی پیدا شود که به کشته شدن او راضی باشد، آن شخص در نزد خداوند شریک قاتل است. پس از این که می بینی حضرت قائم علیه السلام آن ها را می کشد، بدین سبب است که آنان به کارهای پدرانشان راضی می باشند(163).

25 - چرا به امام زمان (عج) قائم آل محمد گفته می شود

یونس بن عبدالرحمن از امام موسی بن جعفر علیه السلام پرسید: آیا تو همان قائم به حق هستی؟
آن حضرت فرمود: آری من قائم به حق هستم، اما آن قائم به حقی که زمین را پر از عدل و داد می کند، پر از آن که پر از ظلم و جور شده است، او پنجمین فرزند از اولاد من است که غیبتش طولانی خواهد شد(164).
عبدالعظیم حسنی به امام جواد علیه السلام گفت: من امیدوارم که تو همان قائم از اهل بیت باشی که زمین را پر از عدل و داد می کند؛ همان گونه که پر از جور و ستم شده است. آن حضرت در پاسخ او فرمود: ای ابوالقاسم! هر یک از ما قائم به امر خدا و هدایت کننده به سوی دین می باشد، اما آن قائمی که خداوند به وسیله او زمین را از اهل کفر پاک می گرداند، همان است که ولادتش بر مردم مخفی شده است و از نظرها غایب خواهد(165).
با عنایت به این که تمام معصومین علیه السلام دارای این صفت هستند، اما این لقب مخصوص امام زمان علیه السلام است و تقریبا در تمام احادیثی که نام ایشان را می برند، این لقب در باره وجود مقدس امام زمان به کار رفته است.
در شرح این لقب سخنانی گفته شده است که به جهت اختصار به چند سخن بسنده می کنیم: