فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

6. خالی شدن صلب کافران از مومنان

امام مهدی علیه السلام با دشمنان خدا هیچ گونه سازشی نخواهد کرد، بلکه همه آن ها را به قتل خواهد رساند. از این رو، اراده خدا بر این است که غیبت آن حضرت طول بکشد تا تمام مومنانی که می باید متولد شوند، به دنیا بیایند.
از امام صادق علیه السلام پرسیدند: چرا حضرت علی با مخالفان اول خود جنگ نکرد؟
آن حضرت فرمود: به جهت یک آیه در کتاب خدا که می فرماید:
لو تزیلوا لعذبنا الذین کفروا منهم عذابا الیما؛ اگر مومنان و کافران (در مکه) از هم جدا می شدند، کافران را عذاب دردناکی می کردیم.
راوی می گوید: عرض کردم: مقصود از تزایل چیست؟
آن حضرت فرمود: ودیعه های مومنانی است که در اصلاب کفار بوده اند. امام قائم هم چنین می کند. او ظهور نمی کند تا این که تمام ودیعه های خداوند در صلب ها بیرون بیایند. پس هر گاه تمام آن ودیعه ها خارج شدند، آن حضرت ظهور می کند، بر دشمنان خدا مسلط می گردد و همه آن ها را به قتل می رسانند(100).

14 - انتظار فرج چیست

به استناد روایات، یکی از وظایف مسلم مردم در دوران غیبت کبری، انتظار فرج است؛ انتظار برای تحقق آن حکومت موعود الهی.
علامه محمد باقر مجلسی بخشی از کتاب بحار الانوار را به همین وظیفه اختصاص داده و 70 روایات از معصومین علیه السلام را در این باره ذکر کرده است.
در روایات آمده است: انتظار فرج برترین اعمال و بهترین عبادت مومن است، منتظرین بهترین مردم زمان هستند، منتظران همانند کسانی هستند که در راه خدا شمشیر زده و در خون خود غلطیده اند، منتظران همانند کسانی هستند که در کنار امام زمان علیه السلام به شهادت رسیده اند، به منتظران اجر هزار شهید همانند شهدای بدر داده می شود، منتظران از برخی شهدای بدر و احد بهترند و خداوند راه روزی را بر ایشان باز می نماید و آنان را در زمره اولیای الهی قرار خواهد داد که هیچ ترس و وحشتی در آن ها نیست(101).
انتظار چیست؟ چرا انتظار این همه مورد سفارش اهل بیت علیه السلام قرار گرفته است؟ چرا این مساله هماره مورد تهاجم حملات نا جوانمردانه دشمنان اسلام و معارف ناب محمدی قرار گرفته است؛ به طوری که گاهی آن را نتیجه و زاییده فکر عده ای ترسو و بی منطق دانسته و گاهی به توحید و تفسیر آن به میل خود پرداخته اند. برخی با برداشت غلط از مفهوم انتظار، گمان می کنند که باید به هر وسیله ممکن به ظهور امام عصر سرعت بخشید، گر چه به ترویج کفر و بی دینی و فساد و فحشاء در بین مردم باشد. برخی نیز بر این باورند که در برابر انحرافات و مفاسد باید بی تفاوت بود تا فساد همه جا را بگیرد و در نتیجه، امام زمان (عج) ظهور کند. دامن زدن به برداشت های غلط از مفهوم انتظار، گناهی نابخشودنی است.
امام صادق علیه السلام به ابو بصیر فرمود: هر شخصی که در حال انتظار بمیرد، شهید خواهد بود؛ اگر چه در رختخواب هم مرده باشد(102).
چگونه می توان پذیرفت که فردی به ترویج فساد کمک کند و اجر شهید را ببرد؟! چگونه ممکن است فردی نسبت به منکرات بی تفاوت باشد، و اجر شهید را ببرد؟! چگونه انسان بی تفاوت و کسی که فساد و ستم را گسترش می دهد، می تواند مصداق کسی باشد که در کنار حضرت حجت (عج) در راه خدا شمشیر زده و در کنارش به شهادت رسیده است؟!(103)
اگر انتظار فرج عامل محرکی برای تجدید نظر در فردی و اجتماعی نبود، هرگز چنین روایاتی درباره اش صادر نمی گردید.
استاد ناصر مکارم شیرازی برای روشن شدن مفهوم انتظار و آثار سازنده آن می فرماید:
ارتشی که در انتظار جهاد آزادی بخش به سر می برد، حتما به حالت آماده باش کامل در می آید. سلاحی که برای چنین میدان نبردی شایسته است به دست می آورد، سلاح های موجود را اصلاح می کند، سنگرهای لازم را می سازد آمادگی رزمی نفرات خود را بالا می برد روحیه افراد خود را تقویت می کند و شعله عشق و شوق را برای چنان مبارزه ای در دل خود فرد سربازانش زنده نگه می دارد. ارتشی که دارای چنین آمادگی نیست، هرگز در انتظار به سر نمی برد و اگر بگوید، دروغ می گوید(104).
حقیقت انتظار از دو عنصر نفی و اثبات ترکیب یافته است، نفی یعنی از بین بردن نابسامانی های موجود و عواملی که موجب اختلاف و پاشیدگی می باشد، و اثبات یعنی جانشین کردن عوامل رشد و ترقی جای آن ها باید خود را اصلاح کنیم و اندیشه هایمان را از کخ نظری، حسادت، کینه و صدها عیب دیگر برهانیم؛ چون اگر این عیب ها در ما باشد، چگونه می توانیم منتظر تحولی باشیم که اساس آن مبارزه با همه آن عیب هاست و سر انجام دامان ما را خواهد گرفت.
علاوه بر اصلاح جامعه هم باشیم. باید اصلاح جامعه را جدی بگیریم تا مشمول آیه مبارکه الا الذین و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر(105) شویم.
بخش پنجم نشانه های ظهور
وجود مدعیان مهدویت در عصر معصومین و پس از آن ضرورت پیشگویی بیان علائم و نشانه های ظهور مهدی آل محمد علیه السلام را از طرف معصومین علیه السلام صد چندان کردت چون اگر این نشانه ها بیان نمی شد، ما هر روز شاهد مدعیان مهدویت بودیم. مدعیان مهدویت باعث گمراهی بسیاری از مسلمانان شدند. بیان نشانه های ظهور حضرت مهدی (عج) سبب شد تا از شمار مدعیان مهدویت کاسته شود.
نشانه های ظهور کدامند؟ آیا تاکنون آن ها به وقوع پیوسته است؟ در این بخش به این پرسش ها پاسخ داده خواهد شد.

15 - آیا اوضاع جهان پیش از ظهور پیش بینی شده است

در احادیث فراوانی، پیشگویی های بسیاری در باره اوضاع جهان پیش از ظهور امام زمان (عج) شده است. تمام آن ها حاکی از آن است که دنیا پیش از ظهور حضرت امام زمان (عج) به کانون وحشت و بدبختی مبدل خواهد شد و مردم دچار سر در گمی، حیرت و گرفتاری هایی می شوند که هرگز از آن ها رهایی نمی یابند. جهان پیش از ظهور آن حضرت، دچار جنگ های بسیار و ویران کننده خواهد شد، به گونه ای که همه ملت ها با یک دیگر درگیر می شوند؛ بنابر روایات، در این جنگ ها از هر 7 نفر، 5 نفرشان کشته می شود؛ یهودیان و مسیحیان باهم به دشمنی بر می خیزند و در نابودی یک دیگر از هیچ تلاشی دست بر نمی دارند؛ طغیان تمام شهرها و کشورها را فرا می گیرد؛ شورش های پی در پی بر موج وحشت می افزاید؛ بیش تر دانشمندان و پاسداران دین در اثر امر به معروف و نهی از منکر، به قتل می رسند؛ شرق و غرب با هم می جنگند(106) و عرب و عجم با یک دیگر اختلاف پیدا می کنند(107).
از سوی دیگر، تاثیر این اختلاف و جنگ های خانمان سوز، چیزی جز قحطی و بیچارگی و فقر و بدبختی نخواهد داشت. حمله ملخ ها به مزارع، رعد و برق و طوفان موجب ویرانی شهرها و روستاها می شود. بیماری های بدون درمان همانند(108) و دیگر بیماری های ناشناخته هر روز عده ای را به کام مرگ می فرستد. مردم فرسنگ ها از معارف اسلامی و فرهنگ اهل بیت فاصله خواهند گرفت.
بیا بر روایات، بازار دین رونق خود را از دست می دهد؛ مردم نماز را به دست فراموشی خواهند سپرد؛ در امانت خیانت می کنند، دروغ را حلال خواهند شمرد، ربا خواری دامن بیش تر مردم را فرا می گیرد، رشوه خواری زیاد می شود، مردم دین را به دنیا خواهند فروخت؛ مردم به ستم کردن افتخار می کنند. پیش از ظهور حضرت مهدی (عج) حاکمان، فاجر؛ وزیران، ظالمان؛ سرشناسان، خائن و قاریان قرآن، فاسق هستند... دروغگو را تصدیق می کنند و خائن را امین می شمردند. زنان خود را شبیه مردان خود را شبیه زنان می کنند(109)