فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

4. اعزام نیرو برای کشتن امام زمان علیه السلام

رشیق می گوید: معتضد، خلیفه عباسی مرا همراه دو نفر دیگر احضار کرد و به ما دستور داد تا هر یک، دو اسب با خود برداریم و به سرعت، به سامرا برویم. او نشانی خانه امام حسن عسکری علیه السلام را به ما داد و گفت: وقتی که به در خانه می رسید، غلام سیاهی آن جا نشسته است. داخل خانه شوید و هر که را در آن دیدید، سر او را برای من بیاورید.
رشیق می گوید: به دنبال دستور او، راهی شهر سامرا شدیم. چون به خانه امام حسن عسکری علیه السلام رسیدیم، غلام سیاهی در دهلیز خانه شدیم، از تمیز بودن آن بسیار در شگفت ماندیم و به روی خود، پرده ای را آویزان دیدیم که هرگز شبیه و مانندش تاکنون ندیده بودیم، پرده را کنار زدیم. حجره بزرگی در نظرمان جلوه کرد. دریایی آبی در میان حجره نمایان بود و در منتهای حجره، حصیری در روی آب گسترده و بر روی آن حصیر، مردی ایستاده و مشغول نماز بود و هیچ توجهی به ما نمی کرد.
احمد بن عبد الله به قصد انجام ماموریت، پا در حجره گذاشت که در آب فرو رفت و پس از دست و پا زدن زیاد، دست دراز کرد و ما او را از آب بیرون کشیدیم که ناگاه از هوش رفت و پس از ساعتی به هوش آمد.
همسفر ما تصمیم گرفت پیش رود، که حالش همانند احمد بن عبد الله شد. به ناچار، زبان عذر خواهی را گشوده، گفتم: از خدا و از تو ای مقرب درگاه خدا! معذرت می خواهم، به خدا سوگند نمی دانستیم که نزد چه کسی می آییم و اکنون توبه می کنیم.
او به سخنان ما توجهی ننمود و مشغول خواندن نماز شد. چون چنین دیدیم، به طرف معتضد برگشتیم. معتضد به نگهبانان سپرده بود که هر وقت ما برگشتیم از ورودمان جلوگیری نکنند. نیمه شب بود که نزد معتضد رفتیم و ماجرا را گفتیم او از ما پرسید، آیا پیش از آن که به این جا برسید به فرد دیگری در این باره صحبت کرده اید؟
گفتیم: نه
معتضد گفت: اگر کسی از این ماجرا باخبر شود، همه را خواهم کشت.
از این رو، ما از ترس کشته شدن، تا او زنده بود، جرات نداشتیم این ماجرا را نقل کنیم. (59)
امام صادق علیه السلام به گروهی که به ملاقات رفته بودند، چنین فرمودن بنی امیه و بنی عباس وقتی که فهمیدند زوال ملکشان به دست توانای قائم ما خواهد بودت با ما دشمنی نمودند و شمشیرهای خود را برای کشتن ما به کار بردند.(60)

9. آیا در زمان غیبت می توان حضرت مهدی (عج) را دید؟

آری...امام زمان (عج) روی همین کره خاکی زندگی می کند و در بین همین مردم است. مردم او را می بیند، اما او را نمی شناسند
تنها پارسایان می توانند امام زمان (عج) را بشناسند. گاه نیز حضرت مهدی (عج) خود را به کسی که او را دیده است، معرفی می کند.
علی بن مهزیار، اسماعیل هرقلی، محمد بن عیسی بحرینی، مقدس اردبیلی، علامه بحرالعلوم و ده ها نفر از پارسایان، به صراحت گفته اند که به خدمت امام زمان (عج) رسیده اند. آنان مطالبی نیز از آن حضرت نقل کرده اند. (61) اگر فرضا در بخشی از این ملاقات ها تردید کنیم، در همه آن ها که نمی توان تردید کرد.
امام زمان (عج) در پایان غیبت صغری، نامه ای به آخرین نایب خود، علی بن محمد سمری، نوشت و او را از سپری شدن روزهای آخر عمرش با خبر ساخت و به وی دستور داد که هرگز فردی را پس از خود به عنوان نایب تعیین نکند؛ زیرا غیبت کبری شروع خواهد شد. در بخشی از آن نامه آمده است:
و سیاتی من شیعتی من یدعی المشاهده الا فمن ادعی المشاهده قبل خروج السفیانی و الصحه فهو کذاب مفتر(62)؛ و به زودی برخی از شیعیان من می آیند که ادعای مشاهده مرا می نمایند. آگاه باشید! هرکه پیش از خروج سفیانی و رسیدن به صیحه آسمانی، ادعای مشاهده نماید، دروغگو و افترا زننده است.
علامه مجلسی می نویسد: شاید مراد امام زمان (عج) این باشد که نمی تواند به عنوان نایب خاص، آن حضرت را ملاقات کند.(63)
شاید حضرت مهدی (عج) با این نامه می خواست جلوی توطئه دشمنان را بگیرد که بعدها افرادی بازی خورده به بهانه این که خدمت امام زمان (عج) رسیده اند و آن حضرت دستورهای به آنان داده و معارفی برای آنان گفته است، احکام خدا را نابود کنند.
بخش سوم راز طول عُمْر
بر اساس روایات صحیح، امام عصر (عج) در سال 255 ه. ق. متولد شد. بنابر این، اکنون(64) 1166 سال از عمر شریف و پر برکت آن حضرت می گذارد. عمر طولانی ایشان موجب شده که سوالاتی در ذهن برخی به وجود بیاید که آیا چنین عمر طولانی ای ممکن است؟ و آیا در بین پیامبران و سایر مردم سابقه دارد یا نه؟
این بخش به سوالات فوق پاسخ می دهد

10 - مگر ممکن است انسانی این اندازه عمر کند

عمر طولانی محال نیست، غیر عادی است. غیر عادی به حوادثی گفته می شود که وقوعش محال نیست، اما بسیار کم اتفاق می افتد. شفای بیماران صعب العلاج به وسیله دعا و توسل به امام معصوم، یا سقوط یک انسان از نقطه بسیار بلند و آسیب ندیدن وی را نمی توان محال پنداشت طولانی بودن عمر امام زمان (عج) نیز محال نیست، ولی غیر عادی است؛ همان گونه که معجزات پیامبران و کرامات امامان معصوم غیر عادی اند.
علم پزشکی هنوز نتوانسته است راز مرگ را کشف کند و یا عمر طولانی را نفی کند. عقل بشری نمی تواند زمانی برای عمر انسان معین کند امروز دانشمندان غرب به این نکته پی برده اند که بشر ممکن است صدها سال عمر کند. دکتر گیلورد امریکایی می نویسد:
امروز علم پزشکی به کمک علم تغذیه، قیود و حدود عمر را از سر راه بشر برداشته و امروز بر خلاف اجداد و پدران مان، می توانیم امیدوار باشیم که می توانیم عمر طولانی بکنیم.(65)
هم چنین دکتر ژرژ - که یکی از اساتید دانشگاه هال در آلمان است - یک گیاه را که آن در زبان لاتین ساپرولینا مسکتا می نامند و این گیاه بر پشت مگس های آبی می روید و بیش از دو هفته عمر نمی کند، مورد آزمایش قرار داد و آن را در شرایط خاصی پرورش داد تا بالاخره عمر این گیاه را که 2 هفته بیش نبود، به 6 سال رسانید. این آزمایش مانند آن است که ما عمر انسانی را از وضع کنونی به 10920 سال برسانیم. (66)
اکنون به محضر قرآن می رویم و آیاتی از آن را در باره عمر طولانی ذکر می کنیم:
1. خداوند به شیطان فرمود فانک من المنظر ین الی یوم الوقت المعلوم(67)؛ تو از مهلت یافتگانی تا روز وقت معینی.
بنابر این شیطان که پیش از انسان آفریده شد اکنون زنده است
2. قرآن در باره حضرت نوح علیه السلام می فرماید: فلبث فیهم الف سنه الا خمسین عاما(68) ؛ و او در میان آنان 950 سال درنگ کرد.
حضرت نوح علیه السلام 950 سال به ارشاد قوم خود پرداخت. بنابراین، عمر او بیش از این است.
3. قرآن مجید درباره حضرت یونس علیه السلام می فرماید: فلو لا انه کان من المسبحین للبث فی بطنه الی یوم یبعثون (69) ؛ اگر یونس از جمله تسبیح کنندگان نبود، تا روز قیامت در شکم آن ماهی گرفتار می شد.
با توجه به این که زمان روز قیامت برای کسی روشن نیست معلوم می شود که مسئله طول عمر از نظر قرآن پذیرفته شده است.