فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

4. گزارش جعفر و دستگیری صیقل

پس از گزارش جعفر مبنی بر ای که فرزند خرد سالی در خانه امام حسن عسکری علیه السلام وجود دارد، بار دیگر معتمد بر آشفت و خدمتگزاران خود را فرستاد که صیقل، کنیز امام حسن عسکری علیه السلام را پیدا کنند و از او بخواهند تا طفل را به آن ها نشان دهد. صیقل وجود چنان فرزندی را انکار کرد. او برای آن که وجود مقدس امام عصر علیه السلام را از گزند خطر برهاند، به آنان گفت: من از امام حسن عسکری علیه السلام بار دارم.
آنان تصمیم گرفتند صیقل را در خانه ای زندانی کنند تا فرزندش را به دنیا بیاورد، تا پس از ولادت او را بکشند. ناگاه با مرگ عبد الله بن یحیی وزیر خلیفه مواجه شدند. از طرفی، صاحب الزنج در بصره خروج کرد و اوضاع مملکت برآشفت. صیقل از این موقعیت استفاده کرد و به خانه خود باز گشت (58)

4. اعزام نیرو برای کشتن امام زمان علیه السلام

رشیق می گوید: معتضد، خلیفه عباسی مرا همراه دو نفر دیگر احضار کرد و به ما دستور داد تا هر یک، دو اسب با خود برداریم و به سرعت، به سامرا برویم. او نشانی خانه امام حسن عسکری علیه السلام را به ما داد و گفت: وقتی که به در خانه می رسید، غلام سیاهی آن جا نشسته است. داخل خانه شوید و هر که را در آن دیدید، سر او را برای من بیاورید.
رشیق می گوید: به دنبال دستور او، راهی شهر سامرا شدیم. چون به خانه امام حسن عسکری علیه السلام رسیدیم، غلام سیاهی در دهلیز خانه شدیم، از تمیز بودن آن بسیار در شگفت ماندیم و به روی خود، پرده ای را آویزان دیدیم که هرگز شبیه و مانندش تاکنون ندیده بودیم، پرده را کنار زدیم. حجره بزرگی در نظرمان جلوه کرد. دریایی آبی در میان حجره نمایان بود و در منتهای حجره، حصیری در روی آب گسترده و بر روی آن حصیر، مردی ایستاده و مشغول نماز بود و هیچ توجهی به ما نمی کرد.
احمد بن عبد الله به قصد انجام ماموریت، پا در حجره گذاشت که در آب فرو رفت و پس از دست و پا زدن زیاد، دست دراز کرد و ما او را از آب بیرون کشیدیم که ناگاه از هوش رفت و پس از ساعتی به هوش آمد.
همسفر ما تصمیم گرفت پیش رود، که حالش همانند احمد بن عبد الله شد. به ناچار، زبان عذر خواهی را گشوده، گفتم: از خدا و از تو ای مقرب درگاه خدا! معذرت می خواهم، به خدا سوگند نمی دانستیم که نزد چه کسی می آییم و اکنون توبه می کنیم.
او به سخنان ما توجهی ننمود و مشغول خواندن نماز شد. چون چنین دیدیم، به طرف معتضد برگشتیم. معتضد به نگهبانان سپرده بود که هر وقت ما برگشتیم از ورودمان جلوگیری نکنند. نیمه شب بود که نزد معتضد رفتیم و ماجرا را گفتیم او از ما پرسید، آیا پیش از آن که به این جا برسید به فرد دیگری در این باره صحبت کرده اید؟
گفتیم: نه
معتضد گفت: اگر کسی از این ماجرا باخبر شود، همه را خواهم کشت.
از این رو، ما از ترس کشته شدن، تا او زنده بود، جرات نداشتیم این ماجرا را نقل کنیم. (59)
امام صادق علیه السلام به گروهی که به ملاقات رفته بودند، چنین فرمودن بنی امیه و بنی عباس وقتی که فهمیدند زوال ملکشان به دست توانای قائم ما خواهد بودت با ما دشمنی نمودند و شمشیرهای خود را برای کشتن ما به کار بردند.(60)

9. آیا در زمان غیبت می توان حضرت مهدی (عج) را دید؟

آری...امام زمان (عج) روی همین کره خاکی زندگی می کند و در بین همین مردم است. مردم او را می بیند، اما او را نمی شناسند
تنها پارسایان می توانند امام زمان (عج) را بشناسند. گاه نیز حضرت مهدی (عج) خود را به کسی که او را دیده است، معرفی می کند.
علی بن مهزیار، اسماعیل هرقلی، محمد بن عیسی بحرینی، مقدس اردبیلی، علامه بحرالعلوم و ده ها نفر از پارسایان، به صراحت گفته اند که به خدمت امام زمان (عج) رسیده اند. آنان مطالبی نیز از آن حضرت نقل کرده اند. (61) اگر فرضا در بخشی از این ملاقات ها تردید کنیم، در همه آن ها که نمی توان تردید کرد.
امام زمان (عج) در پایان غیبت صغری، نامه ای به آخرین نایب خود، علی بن محمد سمری، نوشت و او را از سپری شدن روزهای آخر عمرش با خبر ساخت و به وی دستور داد که هرگز فردی را پس از خود به عنوان نایب تعیین نکند؛ زیرا غیبت کبری شروع خواهد شد. در بخشی از آن نامه آمده است:
و سیاتی من شیعتی من یدعی المشاهده الا فمن ادعی المشاهده قبل خروج السفیانی و الصحه فهو کذاب مفتر(62)؛ و به زودی برخی از شیعیان من می آیند که ادعای مشاهده مرا می نمایند. آگاه باشید! هرکه پیش از خروج سفیانی و رسیدن به صیحه آسمانی، ادعای مشاهده نماید، دروغگو و افترا زننده است.
علامه مجلسی می نویسد: شاید مراد امام زمان (عج) این باشد که نمی تواند به عنوان نایب خاص، آن حضرت را ملاقات کند.(63)
شاید حضرت مهدی (عج) با این نامه می خواست جلوی توطئه دشمنان را بگیرد که بعدها افرادی بازی خورده به بهانه این که خدمت امام زمان (عج) رسیده اند و آن حضرت دستورهای به آنان داده و معارفی برای آنان گفته است، احکام خدا را نابود کنند.
بخش سوم راز طول عُمْر
بر اساس روایات صحیح، امام عصر (عج) در سال 255 ه. ق. متولد شد. بنابر این، اکنون(64) 1166 سال از عمر شریف و پر برکت آن حضرت می گذارد. عمر طولانی ایشان موجب شده که سوالاتی در ذهن برخی به وجود بیاید که آیا چنین عمر طولانی ای ممکن است؟ و آیا در بین پیامبران و سایر مردم سابقه دارد یا نه؟
این بخش به سوالات فوق پاسخ می دهد