فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

8- چرا امام حسن عسکری (عج) فرزندش را از مردم پنهان کرد

خلفای عباسی، به ویژه معتز و مهتدی و معتمد، از میلاد فرزندی که بنیان ستم را ویران خواهد کرد، بر حکومت خود بیمناک و هراسان بودند. آنان به شدت امام حسن عسکری را زیر نظر قرار داده بودند. از این رو، همان کاری را کردند که فرعون برای جلوگیری از تولد موسی علیه السلام انجام داد. آنان مزدوران خود را می گمارند تا خانه های بنی هاشم، به ویژه خانه امام حسن عسکری علیه السلام را زیر نظر داشته باشند.
خلفای عباسی تلاش فراوان نمودند تا امام حسن عسکری علیه السلام را به قتل برسانند. خلفای عباسی بارها سعی کردند حضرت مهدی را پیدا کنند و به قتل برسانند. اینک به چند نمونه از این اقدامات اشاره می کنیم:

1. تلاش برای کشتن امام حسن عسکری علیه السلام

هنگامی که حضرت حجت علیه السلام متولد گردید، امام عسکری علیه السلام فرمود: ستمکاران پنداشتند مرا می کشند و نسل امامت را قطع می کنند. آن ها قدرت خداوند را چگونه یافته اند؟!(56)

2. تفتیش خانه امام

هنوز لحظاتی از رحلت امام حسن عسکری علیه السلام نگذشته بود که خانه آن حضرت از طرف معتمد عباسی به محاصره در آمد. ماموران حکومت به بازرسی دقیق خانه امام حسن عسکری علیه السلام پرداختند. سپس به جست جوی فرزندش پرداختند. آنان زنان قابله را احضار نمودند تا کنیزان باردار را بیابند. قابله ای گفت: فلان کنیز باردار است. کنیز را در اتاقی باز داشت کردند و نگهبانان مسلح و جمعی از زنان را مامور کردند تا هنگام زایمان آن کنیز، مراقب او باشند.(57)