فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

2 - برای جلوگیری از بطلان عمل

قبولی اعمال در گرو پذیرفتن ولایت امامان معصوم علیه السلام است. امام باقر علیه السلام به زراره فرمود، اسلام بر 5 چیز بنا نهاده است: نماز، زکات، حج، روزه و ولایت زراره می گوید عرض کرده ام: کدام یک از آن ها برتر است؟
امام فرمود: ولایت، زیرا کلید و حاکم و راهنمای آن هاست. اگر مردی شب تا صبح به نماز و روز خود را به روزه سپری کند و تمام ثروت خود را صدقه نماید، و همه ساله به حج برود، اما ولی خدا را نشناخته باشد تا از او پیروی نماید، و تمام کارهایش به راهنمایی او نباشد، هرگز نزد خداوند اجر و ثوابی ندارد و از اهل ایمان نخواهد بود.(41)

3-برای رسیدن به حیات معنوی

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: ای مردم هر که بخواهد در زندگی همانند من باشد و همانند من بمیرد، ولایت علی علیه السلام را بپذیرد و از امامان پس از او پیروی کند.(42)

4-برای فرار از مرگ جاهلیت

در روایاتی که مورد پذیرش شیعه و اهل سنت است، تصریح شده است که هر که امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت از دنیا می رود. امام محمد باقر علیه السلام نیز فرمود: هرکه بمیرد و امامی نداشته باشد، مرگ او مرگ جاهلیت است و هیچ کس در این جهت معذور نیست تا امام خود را بشناسد. (43)
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: من انکر القائم من ولدی فی زمان غیبته فعات فقد مات جاهلی(44)
بخش دوم میلاد منجی بشریت
خلفای عباسی همانند فرعونیان، برای جلوگیری از ولایت منجی جهان، به تلاش های گسترده ای دست زدند، از جمله این که امام حسن عسکری علیه السلام را به زندان انداختند. آن حضرت بیش ترین روزهای دوران امامت خویش را در زندان خلفای جور عباسی به سر برد. گاهی خلفای بنی عباس دست به اقدام های خطرناکی علیه امام حسن عسکری علیه السلام می زدند، اما حوادثی پیش می آمد که آن ها را از کشتن امام، منصرف می کرد.
تمام تلاش های مذبوحانه آنان بی نتیجه ماند و سرانجام منجی جهان در روز نیمه شعبان سال 255 ه. ق، در شرایط بسیار حساس پا به صحنه گیتی نهاد و دنیا را به نور جمالش روشن ساخت.
نامش، نام مبارک حضرت محمد صلی الله علیه و آله و کنیه اش هم اوست. بقیه الله، حجه الله، مهدی و قائم آل محمد از لقب های منجی جهان است.
امام حسن عسکری علیه السلام برای حفظ جان فرزندش، او را از دید جاسوسان حکومت، پنهان نگه می داشت. گاهی حضرت مهدی (عج) به دستور پدر در جلسات وی حاضر می گشت و لب به سخن می گشود، تا شیعیان بدانند که دوازدهمین امام به دنیا آمده است.
به اعتقاد تمام دانشمندان شیعه و بسیاری از دانشمندان سنی، حضرت مهدی (عج) به دنیا آمده و هم اکنون در پس پرده غیبت است. غیبت آن حضرت با رحلت پدر بزرگوارش در سال 260 ه. ق. آغاز گردید و هم اکنون ادامه دارد.