فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

3- آیا اعتقاد به مهدویت اختصاص به شیعه دارد؟

پاسخ

همان گونه که در مقدمه گذشت، اعتقاد به ظهور مصلح جهانی، اعتقادی است قرآنی و بدین جهت، همه مسلمانان، اعم از شیعه و سنی، معتقدند که منجی جهان در فرجام تاریخ، ظهور خواهد کرد اعتقاد به ظهور مصلح گیتی جزو اندیشه های اساسی مسلمانان به شمار می رود.
شیعیان بنابر روایات بسیاری که از پیامبر صلی الله علیه و آله و امامان علیه السلام نقل شده است، مهدی علیه السلام را دوازدهمین پیشوای خود می دانند. آن ها معتقدند که از سلاله پاک فاطمه زهرا علیها السلام و نهمین فرزند امام حسین علیه السلام است. به جهت این باور عمیق است که شیعه در راه حفظ و بزرگداشت این اصل تلاش های فراوانی کرده است.
دانشمندان شیعه در طول تاریخ، به مرزبانی این باور پاک برخاستند و از جنبه های گوناگون علمی، روایی، تفسیری و کلامی، به تحلیل آن پرداختند و کتاب های بسیار ارزشمندی نوشتند. این تلاش ها پیش از آن که امام مهدی علیه السلام متولد شود، آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.
فرهیختگان سنی نیز از دیرباز، توجه خاصی به این مسئله داشته اند و در کتابهای خود فصلی را به آن اختصاص داده و روایات نبوی را همراه اسناد و مدارک آن، ذکر کرده اند.
اهل تسنن حدود400 روایت از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در باره مهدی موعود (عج) نقل کرده اند. روایاتی که شیعه و سنی از پیامبر صلی الله علیه و آله و سایر معصومین علیه السلام نقل کرده اند حدود 6000 حدیث است.(14)
نام های تعدادی از کتاب های علمای سنی که بخشی از مباحث خود را به مهدویت اختصاص داده اند چنین است: مسند احمد، ج سوم ص 36؛ مسند ابویعلی، ج 2 ص 274؛ سنن ترمذی، ج 4، ص 505؛ سنن ابو داود، ج 4، ص 107 و سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368.
نیز حاکم نیشابوری در المستدرک علی الصحیحین، ج 4، ص 557؛ ابن الصباغ مالکی در الفصول المهمه، ص 273؛ قندوزی حنفی در ینابیع الموده، ص 241؛ شبلنجی در نورالابصار، ص 186؛ ابن الصبان مصری در اسعاف الراغبین، ص 140؛ نگری در دستور العلماء، ج 3، ص 291؛ ابن خلکان در تاریخ خود، ج 2، ص 451؛ ابن الاثیر در نهایه، ج 1، ص 174؛ محمد بن طلحه در مطالب السوال، در باب 12؛ سبط ابن الجوزی در تذکره الخواص، ص 378؛ سید احمد زینی دحلال در فتوحات، ص 322؛ ابن حجر هیثمی در الصواعق المحرقه، ص 205 و طبری در ذخائر العقبی، ص 136 و صدها تن از نویسندگان اهل سنت به ویژگی های حضرت مهدی علیه السلام و چگونگی ظهور آن حضرت پرداخته اند.(15)
برخی از علمای اهل تسنن کتاب های مستقلی در باره حصرت مهدی علیه السلام نوشته اند که به نام برخی از کتاب ها بسنده می کنیم:
1. البرهان، نوشته علامه متقی هندی؛
2. تحدیق النظر، نوشته محمد بن عبد العزیز؛
3. تلخیص البیان، نوشته ابن کمال باشا؛
4. العرف الوردی، نوشته جلال الدین سیوطی؛
5. العطر الوردی، نوشته محمد بن محمد حسینی؛
6. عقد الدرر، نوشته یوسف یحیی شافعی؛
7. علامات المهدی، نوشته جلال الدین سیوطی؛
8. فرائد فوائد الفکر، نوشته مرعی بن یوسف حنبلی؛
9. القول المختصر، نوشته شهاب الدین حلوانی؛
10. القول المختصر، نوشته احمد بن علی هیثمی؛
11. المشرب الوردی، نوشته ملاسطان حنفی؛
12. مناقب المهدی، نوشته ابونعیم اصفهانی؛
13. نعت المهدی، نوشته ابونعیم اصفهانی؛
14. البیان، نوشته محمد بن یوسف گنجی شافعی؛
بدین سان، روشن شد که باور داشت قیام مردی از سلاله فاطمه علیه السلام در آخر الزمان و نابودی ستم به دست توانای او، تنها خاص شیعه نیست، بلکه باوری است عمومی که همه مسلمانان به آن اعتراف دارند، حتی یک باور و اعتقاد جهانی و عمومی است که در میان همه مذاهب و مکتب های جهان بوده و تاکنون نیز باقی است. همه مکتب های بشری، ظهور مصلح بزرگ در آخر الزمان را به پیروان خود بشارت داده اند، حتی مکتب های الحادی رسیدن به جامعه بی طبقه که در آن آثاری از نابرابری اجتماعی و جود نداشته باشد، را نوید داده اند.
با این همه، اصالت و والایی این اندیشه، آن گونه که در اسلام، به ویژه در مذهب شیعه، شرح و تبیین شده و فلسفه آن بیان گشته، در هیچ مکتبی انجام نشده است .

آیا نامی از امام مهدی (عج) در صحاح سته آمده است