فهرست کتاب


بامداد بشریت

محمد جواد مروجی طبسی

پیشگفتار

هر مکتب و نظامی برای تبیین اصول و مبانی اعتقادی و آرمانی خود نیازمند تبلیغات است و از این راه، به گسترش حیطه نفوذ خود دست می یابد. در طول تاریخ، موثرترین و پر نفوذترین شیوه های پیام رسانی برخوردار بوده اند.
در دنیای کنونی که همه چیز در اثر پیشرفت تمدن بشری چهره خود را تغییر داده و رشد چشمگیری یافته، تبلیغات از شیوه سنتی خارج و به یک دانش تبدیل شده است.
امروز دانشکده و سازمان هایی بزرگ و پیچیده ای که دارای بودجه های عظیم هستند، در راستای کار آمدی تبلیغات در زمینه های مختلف تجاری، سیاسی و عقیدتی، مشغول فعالیت هستند. اربابان رسانه های تبلیغاتی در جهان با استفاده از پیشرفته ترین ابزار به تبلیغ فرهنگ استعماری خویش و حمله به باورهای کهن مخاطبان خود می پردازند.
اکنون مرزبانان مرزهای عقیدتی برای پاسداری از فرهنگ اسلامی، نیازمند استفاده از ابزارهای نوین اطلاع رسانی و آگاهی از آخرین داده های اطلاعاتی هستند.
در شرایط کنونی که مردم انقلابی ایران با الهام از مکتب رهایی بخش اسلام، جامعه ای نوین بر اساس اندیشه های اسلامی بنا نهاده اند و تلاش گسترده ای را برای احیای ارزش های دینی آغاز کرده اند، شایسته است دانشمندان مسلمان با تمام توان خویش، به پیرایش اندیشه ها بپردازند و اسلام ناب محمدی را معرفی کنند.
سوگمندانه باید بپذیریم که بسیاری از خرافه ها و باورهای غلط هنوز ریشه در ذهن مردم مسلمان دارد. وظیفه دانشمندان است که شبهات را پاسخ بگویند و چهره حقیقی دین را به تصویر بکشند.
کتاب حاضر درباره پیشوای دوازدهم شیعه، مصلح بزرگ جهان، امام مهدی (عج) است. مسئله مهدویت از ناب ترین اندیشه های اسلامی و برگرفته از قرآن است. قرآن مجید در چند آیه، نوید داده است که نیکان و پارسایان بر سراسر جهان حاکم خواهند شد و پیشوای جهان به مستضعفان خواهد رسید.
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه علیه السلام که مفسران قرآن و بازگو کنندگان حقایق آن هستند، ویژگی های حکومت صالحان و مستضعفان به پیشوایی امام مهدی (عج) که تجسم مدینه فاضله اسلامی است، فرا خوانده اند و انتظار آن را برترین عبادات دانسته اند.
حکومت حضرت مهدی (عج) کاخ های ستم را نابود می سازد و عدالت را بر جهان حاکم می کند. حکومت حضرت مهدی (عج) به پیدایش اندیشه ها از کفر و شرک می پردازد و امنیت و صلح را بر جهان حاکم می سازد.
حصرت مهدی (عج) که مردم را هدایت و رهبری می کند، مظهر عبودیت خدا و نمونه اعلای انسان کامل است. مهدی آل محمد (عج) پیشوایی از تبارک پاک پیامبر صلی الله علیه و آله و از نسل پاکان و صالحان است. پدرانش نسل در نسل، از پیشوایان حق و عدالت بودند و لحظه ای در راه دفاع از حقوق ستیزی، به دست جلادان روزگار به شهادت رسیدند. مهدی موعود (عج) وارث آن خون های پاک و مقدس است. مهدی (عج) می آید تا انتقام خون های به ناحق ریخته را بگیرد.
سال ها پیش، برای بازشناسی این مرد آسمانی، دست به کار شدم و مطالبی را که در طول سالیان دراز از استادان دانشمند و پارسا، به ویژه معلم و مربی و پدر بزرگوارم، مرحوم آیه الله حاج شیخ محمد رضا طبسی، آموخته و در جلسات گوناگون، برای جوانان بازگو کرده بودم، با بازنگری دوباره و افزودن مطالب دیگری به صورت پرسش و پاسخ در آوردم.
امید دارم این تلاش ناچیز در پیشگاه امام عصر (عج) پذیرفته گردد.
حوزه علمیه قم
محمد جواد مروجی طبسی
بخش اول؛ اعتقاد به مهدویت
یکی از باورهای پاک نهاد و مسلم که در کتاب های مقدس و آسمانی بدان اشاره شد، اعتقاد به ظهور مصلحی جهانی است که در سایه حکومت او، تمام مردم جهان به آرامش واقعی می رسند. همه پیروان کتابهای آسمانی در انتظار ظهور مردی هستند که به ستم ها پایان می بخشد و صلح و صفا را در جهان حاکم می سازد.
همه مستضعفان در انتظار ظهور مصلح جهانی هستند. اعتقاد به منجی جهان اختصاص به پیروان ادیان آسمانی ندارد. انسان در فطرت خویش خواهان ظهور مصلحی است که از نیرویی غیبی و الهی بر خور دار باشد و بتواند حکومتی بر پایه عدل بنا نهد. امروزه برخی از فرمانروایان ستمگر تمام تلاششان این است که خود را چنین فردی معرفی نمایند، تا به خیال خود بر آن عقیده فطری مردم جامعه عمل بپوشاند. آنان در این راستا، با لشکر کشی به کشورهای ضعیف و کشتار مردم بی دفاع، خود را مدافع حقوق بشر قلمداد می کنند. در این بخش به چند پرسش مهم درباره اعتقاد به منجی جهان پاسخ داده می شود

1 - آیا در کتابهای آسمانی، به مسئله ظهور منجی جهان اشاره ای شده است، با این کار که این عقیده اختصاص با مسلمانان دارد؟

پاسخ

این عقیده اختصاص به مسلمانان ندارند، بلکه تمام ادیان و کتابهای الهی - و برخی آیین ها - مژده اند که منجی جهان در فرجام تاریخ خواهد رسید و جهان را پر از عدل و داد خواهد ساخت.
در قرآن آمده است: ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون(1) ؛ در زبور، بعد از ذکر نوشتیم: بندگان شایسته ام وارث حکومت زمین خواهند شد.
مفسران قرآن در تفسیر واژه ذکر اختلاف نظر دارند؛ برخی گفته اند: به تمام کتابهای آسمانی که از سوی خداوند بر پیامبران نازل گشته است، ذکر گفته می شود.(2)
برخی دیگر گفته اند: مراد از ذکر، تورات است.(3)
بنابراین، کتابهای آسمانی پژمرده داده اند که سرانجام، صالحان به فرمانراویی جهان خواهند رسید.
استاد حکیمی می نویسند: از روزگاران کهن، داستان ظهور مصلح در آخر الزمان اصلی اساسی بوده است. پیشینیان بشر پیوسته آن ها به یادها می آوردند. اکنون نیز پس از گذاشتن قرن ها در خلال یادگاری های انسان های قدیم، آثاری هست که ما را به گفته بالا رهنمون می کند.(4)
یکی از دانشمندان معاصر می نویسد:
اصولا فتوریسم، یعنی اعتقاد به دوره آخر الزمان و انتظار ظهور منجی، عقیده ای است که در کیش های آسمانی یهودیت، زردشتی و مسیحیت در سه مذهب عمده آن: کاتولیک، پروتستان، و ارتدوکس، و مدعیان نبوت، عموما و دین مقدس اسلام خصوصا به مثابه یک اصل مسلم قبول شده است و درباره آن در مباحث تئولوژیک مذاهب آسمانی، رشته تئولوژی بیبلکان، کاملا شرح و بسط داده است شده است(5).
حکیمی می نویسد: در کتابها و آثار زردشت و زردشتی درباره آخرالزمان و ظهور موعود مطالب بسیاری آمده؛ از جمله در این کتابها: کتاب اوستا، کتاب زند، کتاب جاماسب نامه، کتاب داتستان دینیک، کتاب زراتشت نامه.
و نیز در کتاب های تحریف شده یهودیت و عهد عتیق همانند: کتاب دانیال پیامبر، کتاب حجی پیامبر، کتاب صفنیای پیامبر، هم چنین کتابهای مسیحیت همانند: انجیل متی، انجیل لوقا، انجیل مرقس، انجیل برنابا و مکاشفات یوحنا، ضمن توجه به تحریف شدن آن ها، از منجی موعود سخن به میان آمده است.(6)
بدون تردید، اگر این کتابها تحریف نشده بود، مطالب روشن تر و بیش تری درباره مصلح جهانی در آن ها دیده می شد؛ این در حالی است که اگر در کتابهای آسمانی گذشته، هیچ نام و نشانی از موعود نبود، باز هم می گفتیم خداوند در تمام کتاب ها از مهدی موعود سخن گفته است، زیرا در قرآن مجید تصریح کرده که در کتاب های آسمانی از منجی بشر سخن گفته است.