فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

نزول حضرت عیسی (علیه السلام) برای یاری حضرت مهدی (عج)

معمر بن راشد از امام صادق (علیه السلام) از پیامبر (ص) نقل می کنند که فرمود: مهدی از نسل من است، وقتی خروج کند عیسی بن مریم برای یاریش فرود می آید، او را پیش رو قرار داده و پشت سرش اقتدا می کند. (319)
ابوبصیر می گوید: امام صادق (علیه السلام) فرمود: آن چه از سنتهای الهی در مورد غیبتهای آنان جریان پیدا کرده است درباره قائم ما اهل بیت نیز جاری می شود... سپس خداوند عزوجل او را ظاهر می کند و شرق و غرب عالم را!دست او فتح می نماید، عیسی بن مریم روح الله نازل می شود و پشت سر او نماز می خواند... (320)
جابر بن عبدالله انصاری از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: ... مهدی از نسل من است، بین رکن و مقام ظهور می کند، پیراهن ابراهیم و ردای اسماعیل را به تن و کفش شیث نبی (علیه السلام) را به پا دارد و دلیل این مطلب، فرمایش پیامبر است که فرمود: عیسی بن مریم، از آسمان فرود می آید و همراه مهدی (عج) است، وقتی ظهور کرد او را بشناسید. (321)
در روایت مرفوعه جعفر بن محمد از امام باقر (علیه السلام) آمده است: ای چشم!زمانی خواهد آمد که مردم از خدا و توحید، شناختی نداشته باشند، تا این که عیسی بن مریم از آسمان فرود آید و خداوند به دست او دجال را بکشد، مردی از اهل بیت من پیشاپیش مردم نماز گزارد، آن موقع عیسی پشت سر ما نماز می خواند و اگر چه او پیامبر است اما ما از او برتر(322) هستیم.
شهر بن حوشب می گوید: حجاج بن یوسف (لعنة الله علیه) به من گفت: آیه ای در قرآن هست که مرا عاجز کرده است. گفتم: ای امیر!آن کدام آیه است؟ حجاج گفت: (و ان من اهل الکتاب الا لیومنن به قبل موته) (323) هیچ یک از اهل کتاب باقی نمی ماند مگر این که قبل از مرگ به او ایمان می آورد. به خدا قسم من دستور می دهم که یهودی و نصرانی را بکشند، وقتی آنها گردن زده می شوند با دقت به آنها می نگرم نمی بینم لبهایشان تکان بخورد- و شهادتین بگویند- تا این که خاموش می شوند. گفتم: خدا امیر را سلام بدارد، تاویل این آیه این طور نیست. حجاج گفت: تاویل آیه چیست؟ گفتم: عیسی (علیه السلام) قبل از روز قیامت به دنیا فرود می آید و هیچ یک از یهودیان و مسیحیان باقی نمی ماند مگر این که قبل از مرگش به او ایمان می آورد، و پشت سر حضرت مهدی (عج) نماز می خواند. حجاج گفت: وای بر تو! از کجا چنین تاویلی آوردی؟ گفتم: محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب (علیه السلام) این را به من فرمود. حجاج گفت: به خدا قسم از سرچشمه ای زلال، آن را گرفته ای. (324)
عباراتی که گواه آن است که عیسی (علیه السلام) پشت سر مهدی (عج) نماز می خواند، در روایات زیاد است، و شاید- البته خدا می داند- علت اصرار و تاکید امامان معصوم (علیه السلام) بر این مطلب، این باشد که چون پیروان عیسی (علیه السلام) که جمعیت زیادی از اهل زمین را هم تشکیل می دهند، گمان می کنند که عیسی (علیه السلام)، آخرین پیامبر است و نمرده است، ظهور خواهد کرد و زمین را از فساد پاک خواهد نمود و اوست که بشر را از فسا و تباهی و ظلم و آلودگیهای دیگر نجات خواهد داد، و این بیانات به منظور نفی این خیال و باطل نمودن آن است، چنان که در روایات به این مطلب اشاره شده است.
دقت در زوایای این روایات نشان می دهد که مقصود روایات، همان چیزی است که ما بیان نمودیم نه این که مقصود آنها، بیان اصل رجعت حضرت عیسی (علیه السلام) باشد.
اما نزول و فرود آمدن حضرت عیسی (علیه السلام) به یکی از دو معنی است:
الف) اگر مقصود از آیه (بل رفعه الله الیه) (325) خداوند او را به سوی خود برکشید. این باشد که خداوند او را به آسمانها بالا برد، در نزول و فرودش اشکالی نیست و همان معنای اصلی نزول و فرود آمدن را خواه داشت.
ب) اگر مقصود از آیه، وفات آن حضرت و قبض روحش باشد، نزول یعنی بازگشت روح مبارکش به بدن و حضورش در کنار قائم (عج) (326)خواهد بود.

تخلف ناپذیر بودن رجعت بعد از ظهور حضرت مهدی (عج)

امیرالمومنین (علیه السلام) خطاب به کمیل می فرماید: ... ای کمیل!گذشتگان شما بی تردید به این عالم باز می گردند و آیندگان شما بدون شک- در کنار مهدی (عج)- بر دشمنان پیروز خواهند شد. (327)
زراره می گوید: از امام صادق (علیه السلام) درباره امور مهمی مثل رجعت و شبیه آن سوال کردم. حضرت فرمود: آن چه سوال می کنی هنوز وقتش نرسیده است و خداوند تعالی فرموده است:
بل کذبوا بمالم یحیطوا بعلمه و لما یاتهم تاویله (328)(329)
بلکه آن چه را به آن دانشی ندارند دروغ شمردند و هنوز باطن آن برای آنها روشن نشده است.
ابوبصیر می گوید: امام باقر (علیه السلام) به من فرمود: آیا مردم عراق رجعت را انکار می کنند؟ عرض کردم: آری، فرمود: آیا قرآن نمی خوانند که می فرماید: (ریوم نحشر من کل امة فوجاً)(330)(331)؛ روزی که از هر امتی گروهی را محشور نمائیم .
ابوبصیر و محمد بن مسلم، در تفسیر آیه
و حرام علی کل قریة اهلکناها انهم لایرجعون (332)
و بر هر قریه ای که آنها را نابود ساختیم رجعت حرام است و آنها رجعت نمی کنند. از امام صادق و امام باقر (علیه السلام) نقل می کنند که فرمودند: هر قریه ای که خداوند مردمش را با عذاب نابود سازد، مردم آن قریه در رجعت بر نمی گردند، و این آیه محکمترین دلیل بر رجعت است، زیرا هیچ مسلمانی بازگشت و رجعت همه مردم را در قیامت انکار نمی کند، چه آنها که هلاک شده باشند و چه آنها که هلاک نشده باشند، بنابراین (لایرجعون) یعنی در رجعت بر نمی گردند اما در قیامت بر می گردند تا این که وارد جهنم شوند. (333)
حسن بن جهم می گوید: مامون به امام رضا (علیه السلام) گفت: ای ابالحسن درباره رجعت چه می فرمائید؟ امام (علیه السلام) فرمود: رجعت حق است، در ادیان گذشته هم بوده و قرآن از آن یاد کرده است... (334)
احمد بن عقبه از پدرش نقل می کند- از امام صادق (علیه السلام) سوال شد که آیا رجعت حق است؟ امام (علیه السلام) فرمود: آری... (335)
احمد بن ابی عبدالله برقی از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: هر کس به هفت چیز اعتراف کند مومن است و از جمله آنها ایمان به رجعت را نام برد. (336)
فضل بن شاذان از امام رضا (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: هر کس... به رجعت اعتراف کند... او واقعاً مومن و از شیعیان ما اهل بیت است. (337)
امام صادق (علیه السلام) فرمود: ایام الله سه روز است، روز ظهور، روز رجعت و روز قیامت. (338)
و همین نکته، یعنی یکی بودن حقیقت این سه روز و اختلافشان در مراتب و درجات، باعث شده است که امامان معصوم (علیه السلام)، بعضی از آیات را گاه به قیامت، گاهی به رجعت و گاهی به ظهور حضرت مهدی (عج) تفسیر نمایند.
از آن چه ذکر شد- که ما به خاطر رعایت اختصار از نقل آنها خودداری کردیم معلوم شد که این روز- رجعت- امکان دارد و بلکه وقوع آن حتمی است و کسی که آن را انکار می کند، هیچ دلیلی برای انکارش ندارد. (339)
مطلب دیگر این که، آن چه از روایات رجعت بر می آید این است که محل وقوع آن همین جهان طبیعی و مادی است که ما در آن زندگی می کنیم و به عوالم دیگر مربوط نیست.
زنده شدن بندگان برگزیده و بازگشتشان به این دنیا و جنگ با ابزارهای مادی و کشتن دشمنان خدا، یا شهدید شدن آن بندگان برگزیده و مسائلی از این قبیل، چیزهایی است که در همین جهان اتفاق می افتد و در واقع، خداوند سبحان، قبل از این که قیامت واقع شود و تمام مردگان اعم از نیکوکار و بدکردار را زنده نماید، گوشه ای از قدرت بی حد و حساب خود را در این عالم به نمایش می گذارد.

رجعت در زمان ظهور حضرت مهدی (عج)

1- امام صادق (علیه السلام) فرمود: ...رجعت، عمومی نیست بلکه مربوط به عده خاصی است، (340)جز آنها به کافر خالص هستند کسی رجعت نمی کند. (341)
2- فیض بن ابی شیبه می گوید: امام صادق (علیه السلام) در حالی که آیه (و اذ اخذ الله میثاق النبیین) (342) وقتی خدا از پیامبران پیمان گرفت. را تلاوت می کرد فرمود: تا به پیامبر (ص) ایمان آورند و امیر المومنین علی (علیه السلام) را یاری کنند فیض می گوید: عرض کردم: تا این که امیرالمومنین را یاری کنند؟ امام (علیه السلام) فرمود: آری، به خدا قسم، از زمان آدم گرفته تا آخر، خداوند پیامبری را برنمی انگیخته مگر این که همه را به دنیا بر می گرداند تا تحت فرماندهی امیر المومنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) با دشمنان، جنگ کنند.
3- جمیل بن دراج می گوید: در خدمت امام صادق (علیه السلام)، آیه
انا لننصر رسلنا والذین آمنوا فی الحیواة الدنیا و یوم یقوم الاشهاد (343)ما پیامبرانمان و کسانی را که در دنیا ایمان آوردند یاری می کنیم، و روزی که شاهدان قیام کنند. را تلاوت کردم، امام (علیه السلام) فرمود: به خدا قسم، این به رجعت مربوط است، آیا نمی دانی که بیشتر پیامبران در دنیا یاری نشده و کشته شدند و امامان همه یاری نشده و کشته شدند؟ پس، این به رجعت مربوط است. جمیل می گوید: آیه
واستمع یوم یناد المناد من مکان قریب یوم یسمعون الصیحة بالحق، ذلک یوم الخروج (344)
گوش فرا دار روزی که فریادگر، از جایی نزدیک، صدا می کند، روزی که فریاد دعوت به حق را می شنوند، آن روز، روز خروج است. را قرائت کردم. باز امام (علیه السلام) فرمود: آن مربوط به رجعت است. (345)
4- بکیر بن اعین می گوید: کسی که هیچ تردید در او و درستی سخنش ندارم،یعنی امام باقر (علیه السلام) به من فرمودند: پیامبر و علی رجعت(346)
می کنند.
5- جابر بن یزید، درباره آیه (یا ایها المدثر قم فانذر )(347)؛ ای در لباس پیچیده برخیز و بیم ده. از امام باقر (علیه السلام) نقل می کند- فرمود، مقصود آیه، محمد (ص) و قیامش در هنگام رجعت است که مدرم را می ترساند و مقصود از (آنها لاحدی اکلبر نذیراً) یعنی محمد (ص) و (نذیراًللبشر)(348)؛ آن یکی از امور بزرگ است که ترساننده بشر است. به رجعت مربوط است و (انا ارسلناک کافة للناس) (349)؛ ما تو را برای هدایت تمام بشر فرستادیم. آیه به این صورت است: (و ما ارسلناک الا کافة للناس). نیز به رجعت مربوط است. (350)
6- ابو خالد کابلی از امام زین العابدین (علیه السلام) درباره آیه (ان الذی فرض علیک القرآن لرادک الی معاد) (351)؛ آن که قرآن را بر تو نازل و واجب گردانید و تو را به جایگاه برگشت (یعنی رجعت)، بر می گرداند. نقل می کند که فرمود: پیامبر شما به سوی شما بر می گردد. (352)
7- سلام بن مستنیر از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: اسمی بر خود نهادند، که خداوند، جز علی بن ابیطالب (علیه السلام) کسی را به این اسم ننامید (353) و حقیقت آن هنوز روشن نشده است. عرض کردم: فدایت شوم!حقیقت آن چه موقع معلوم می شود؟ امام (علیه السلام) فرمود: وقتی موقع آن برسد، خداوند، پیامبران و مومنان را در رکابش گرد می آورد تا او را یاری کنند، و خدا فرموده است: (اذا اخذ الله میثاق النبیین لما اتیتکم من کتاب و حکمة) تا آن جا که می فرماید: (انا معکم من الشاهدین )(354) آن هنگام که خداوند درباره کتاب و حکمتی که به شما داده شده، از پیامبران پیمان بگیرد... و من با شما، از شاهدان خواهم بود. در آن روز، پیامبر، پرچم را به علی بن ابیطالب (علیه السلام) می سپارد و او امیر تمام مخلوقات خواهد بود، همه مخلوقات زیر پرچم او هستند و او امیر آنهاست، پس این حقیقت آیه خواهد بود. (355)
8- یونس بن طبیان از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: کسی که قبل از قیامت به حساب مردم می رسد حسین بن علی (علیه السلام) است، اما روز قیامت، هنگامه برانگیخته شدن به سوی بهشت و جهنم است. (356)
9- محمد بن سلیمان دیلمی از پدرش نقل می کند که گفت: از امام صادق (علیه السلام) در مورد آیه (وجعلکم انبیاء و جعلکم ملوکاً) (357) شما را پیامبران و پادشاهان قرار داد. سوال کردم، امام (علیه السلام) فرمود: پیامبران، رسول الله، ابراهیم ، اسماعیل و فرزندانش هستند و ملوک و پادشاهان، ما هستیم، عرض کردم: کدام ملک و پادشاهی به شما داده شده است؟ فرمود: ملک بهشت و ملک رجعت. (358)
10- صالح بن میثم از امام باقر (علیه السلام) درباره آیه:
و له اسلم من فی السموات و الارض طوعاً و کرهاً (359)
آن که در آسمانها و زمین است، خواه ناخواه تسلیم امر اوست. نقل می کند که فرمود: آن مربوط به وقتی است که علی (علیه السلام) بفرماید: من از تمام مردم به آیه واقسموا بالله جهد ایمانهم لایبعث الله من یموت بلی وعداً علیه حقاً اکثر الناس لا یومنون...کاذبین (360)
کسانی که به خداوند، سوگند شدید خوردند که خداوند، آن کسی را که می میرد بر نمی انگیزد، بلکه چنین نیست و این وعده حقی است که خداوند مقرر فرموده است ولی بیشتر مردم ایمان نمی آورند. (361)
11- در کتاب من الایحضره الفقیه آمده است: امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس 1- به رجعت ما ایمان نداشته باشد و 2- عقد موقت و صیغه و متعه ما را حلال نشمارد از ما نیست. (362)
12- هروی از امام رضا از پدرانش از امیرالمومنین (علیه السلام) از پیامبر (ص) نقل میکند که خداوند سبحان در شب معراج، در تجلیل از جانشینان پیامبر (ص) به پیامبرش فرمود: ...زمین را به وسیله آخرین آنها از دشمنانم پاک می کنم. تا آنجا که فرمود: حکومتش را دوام بخشم و تا روز قیامت در میان اولیائم دست به دست بگردانم. (363)
13- موسی بن عبدالله نخعی از قول امام هادی (علیه السلام)، در زیارت جامعه نقل می کند: ... و- خداوند- مار از کسانی که از آثار و گامهای شما پیروی می کنند و راه شما را طی می نمایند و به هدایت شما، راه می یابند و در گروه شما محشور می شوند و در رجعت شما، به دنیا بر می گردند و در دولت شما به سلطنت می رسند و با سلامت شما بزرگی می یابند و در روزگار قدرت شما، قدرت می یابند و فردا چشمشان به دیدن شما روشن می شود قرار دهد. (364)
14- صفوان بن مهران جمال در زیارت اربعین از امام صادق (علیه السلام) چنین نقل می کند: گواهی می دهم که به شما ایمان دارم و به رجعت و بازگشت شما یقین دارم و به احکام دین و عواقب امورم ملتزم هستم. (365)
15- در دعای عرفه امام سجاد (علیه السلام) می خوانیم: پروردگارا بر اولیاء آنها که به مقامشان معترفند... و ایام (رجعت) آنها را انتظار می کشند و به سوی آنها چشم دوخته اند درود فرست. (366)
16- در زیارت امام حسین (علیه السلام) که از امام صادق (علیه السلام) نقل شده آمده است: تو خون به ناحق ریخته در زمین هستی، خونی که جز به دست اولیاء تو، خونخواهی نخواهد شد. (367)
17- از همان بزرگوار نقل شده است: ... به دست شما خونخواهی هر مومنی انجام می شود. (368)
18- از همان بزرگوار نقل شده است: خداوند و شما را گواه می گیرم که به شما ایمان و به رجعت شما یقین دارم. (369)
19- از همان بزرگوار نقل شده است: ... دل من تسلیم شما، امر من تابع شما، و نصرت و یاریم برای شما حاضر و آماده است تا این که خداوند حکم کند و او بهترین حاکم در دین من است، شما را بر می انگیزد، پس من با شما هستم و با دشمنان شما نیستم، من به رجعت شما مومن هستم، قدرت خدا و مشیت او را انکار نمی کنم و هرگز گمان نمی کنم که آن چه او اراده می کند نشدنی باشد. (370)
20- از همان بزرگوار نقل شده است... ای خواننده به سوی خدا!گوش به فرمانم. گوش به فرمانم. آماده یاری شما هستم، تا خداوند به دینش حکم کند و شما را برانگیزد.9 (371)
21- در زیارتی که حسین بن روح نایب امام زمان (عج) بیان نموده چنین آمده است ... و رحمت و برکات و درود خدا بر مهدی (عج) باد تا این که به حضور شما باز گردم و در رجعت شما رستگار شوم. (372)
22- در مصباح الزائر آمده است: از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که فرمود: هر کس می خواهد پیامبر (ص) و امامان (علیه السلام) را از دور زیارت کند باید بگوید: ... من از معتقدان به فضل شما و معترف به رجعت شما هستم، هیچ قدرتی برای خدا را، انکار نمی کنم و واقع شدن چیزی جز آن چه بخواهد به گمانم خطور نمی کند. (373)