فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

چگونگی نشر اسلام از شهر قم به تمام جهان:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
و تخلوا کوفة من المومنین و تعرض عنه العلم کما تعرض الحیة فی جعدها ثم یظهر العلم فی بلدة یقال لها قم منها یفیض العلم الی سایر البلاد حتی لایبقی مستضعف فی الدین فی المشرق و المغرب و ذالک عند قرب ظهور قائمنا مهدی (عج) (203)
کوفه از مومنین خالی می شود، همانند ماری که در سوراخ خود مخفی گردد، علم و دانش هم از کوفه خواهد رفت، و در شهری بنام قم ظاهر می شود، و آنجا معدن علم و دانش است، و از آن جا علم و دانش به تمام شهرها پخش می شود، و مستضعف در دین باقی نخواهد ماند.
که این در زمان نزدیک به ظهور واقع خواهد شد. و خداوند شهر قم و اهلش را حجت بر تمام زمین قرار داده. و بعد از آن مهدی (عج) ظهور می کند.
عده ای که منکر حضرت مهدی (عج) هستند، می گویند: مهدی (عج) در سالها پیش قیام کرده! در جواب باید گفت: کدام مهدی می تواند قیام کند، حال آن که حتماً باید تمام شرایط در او باشد.
1- نامش (م ح م د)و کینه اش ابوالقاسم باشد.
2- مادرش نرجس و از بنی هاشم باشد، و از حضرت زهرا (س) و از اولاد امام حسین (علیه السلام) باشد.
3- تنها فرزند امام حسن عسگری (علیه السلام) و متولد شهر سامرا باشد.
4- در مکه قیام کرد باشد.
5- در تشکیل دولت فقط یک دولت را فرماندهی کند و آن دولت پیامبر اکرم (ص) است، به اجتماع قاطع علماء و اهل فن هنوز کسی که این علائم و صفات در او باشد، هنوز در طول تاریخ قیام نکرده.
امام باقر (علیه السلام) می فرماید: مهدی (عج) قیام خواهد نمود، با شمشیر و هرگز شکست نمی خورد، و از این جهت قیامش شبیه قیام رسول اکرم (ص) است، که با سلاح و اسلحه قیام کردند.
(قیام و خروج با شمشیر منظور جنگ کردن است) و احتمال استفاده از سلاح روز قوی تر است. و قوی تر از آن این است که حضرت با استفاده از ولایت تکوینی خود دخل و تصرف و معجزه ای نماید تا اسلحه های مدرن روز از کار بیفتد.

علائم غیر حتمی ظهور مهدی (عج) و حوادثی که در نزدیکی ظهور رخ خواهد داد.

1- بزنطی می گوید: امام رضا (علیه السلام) فرمود: قبل از این امر (فرج) قتل بیوح واقع خواهد شد. عرض کردم: بیوح چیست؟
فرمود: پیوسته و بدون فاصله. (204)
2- امام باقر (علیه السلام) فرمود: قبل از این امر دو نشانه واقع خواهد شد: گرفتگی ماه در روز پنجم و گرفتگی خورشید در روز پانزدهم، و از زمان هبوط (خلقیت) آدم تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است و در آن روز است که حساب منجمین بهم می ریزد. (205)
3- سلیمان بن خالد می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمود: قبل از قیام قائم دو نوع مرگ واقع می شود: مرگ سرخ و مرگ سفید، به طوری که از هر هفت نفر پنج نفر می میرند، اما مرگ سرخ، مرگ با شمشیر است و مرگ سفید، امراض است. (206)
4- امام صادق (علیه السلام) فرمود: قبل از قیام قائم (عج) خورشید در پنجم ماه رمضان می گیرد. (207)
5- جابر می گوید: به امام باقر (علیه السلام) عرض کردم: این امر (فرج) چه موقع خواهد بود؟ فرمود: چه موقع خواهد بود؟ ای جابر؟ آن هنگامی است که بین حیره و کوفه کشتار زیاد شود. (208)
6- مفضل بن عمر می گوید: از امام صادق (علیه السلام) در مورد آیه (ولنذیقنهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر) (209) قبل از عذاب بزرگتر، از عذاب کوچکتر به آنها خواهیم چشانید. سوال کردم. فرمود: عذاب کوچکتر، گرانی است و عذاب بزرگتر، خروج مهدی (عج) با شمشیر است. (210)
7- از امام صادق (علیه السلام) سوال شد که هنگام خروج قائم (عج) چه موقع است؟ فرمود، وقتی که حکومت در دست بیضه کشیده شدگان، و زنان بیفتد (211) علامتهای دیگری را نام برد تا این که فرمود: آن موقع وقت خروج قائم ما اهل بیت است. (212)
8- امام صادق (علیه السلام) از پدران بزرگوارش نقل می فرماید: حضرت علی (علیه السلام) فرمود: وقتی آتش در حجاز بیفتد و سیل در نجف جاری شود منتظر ظهور قائمتان باشید. (213)
9- محمد بن مسلم می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم فرمود: قبل از قیام قائم برای مومنان نشانه هایی از طرف خدای تعالی آشکار خواهد شد. گفتم: فدایت شوم!آن نشانه ها چیستند؟ فرمود:
ولنبلونکم بشی من الخوف والجوع و نقص من الاموال و الانفس والثمرات و بشر الصابرین (214)
و قطعاً شما را به نوعی از ترس و گرسنگی و زیان مالی و جانی و کمبود محصول می آزماییم پس صابران را نوید بده. و فرمود: (ولنبلونکم بشی من الخوف)، ترس از ناحیه بنی فلان در آخر سلطنتشان است، (والجوع) آزمایش را گرسنگی، به گرانی و بالا بودن قیمتهاست، و (نقص... الانفس)، دلالت بر مگر سریع و آشکار است، و (بشر الصابرین) بشارت صابران به تعجیل در خروج قائم ماست، سپس فرمود: ای محمد این تاویل آیه است و خداوند می فرماید: (و ما یعلم تاویله الا الله و الراسخون فی العلم) (215) حقیقت نهانی آن را جز خدا و آنان که دانش در سینه هایشان آرام یافته است کسی نمی داند. (216)
10-ابوبصیر درباره آیه
ان نشاننزل علیهم من السماء آیة فظلت اعناقهم لها خاضعین (217)
اگر بخواهیم از آسمان نشانه ای بر آنان فرو فرستیم که شرمگینانه بر آن گردن نهند. از امام باقر (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: خداوند به زودی این کار را درباره آنان انجام خواهد داد. ابوبصیر می گوید: عرض کردم آنان چه کسانی هستند؟ فرمود: بنی امیه و پیروان آنها، گفتم: آن نشانه چیست؟ فرمود: توقف خورشید بین ظهر تا عصر و آشکار شدن چهره و نیم تنه مردی در قرص خورشید که به نام و نشانش شناخته می شود، و این کار در زمان سفیانی انجام خواهد شد که در آن موقع، نابودی او و قومش فرا رسیده است. (218)
11- امام صادق (علیه السلام) فرمود: قبل از قیام قائم (عج) به واسطه آتشی که در آسمان پیدا می شود، سرخی هوا را فرامی گیرد، گرفتگی ماه در بغداد و بصره، خونهایی که ریخته می شود، ویرانی منازل و ساکنانش و ترسی که به دل مردم عراق می افتد که آرام و قرار ندارند، مردم از گناه باز داشته می شوند. (219)
12- امام باقر (علیه السلام) فرمود: قائم ظهور نمی کند تا این که در شام، فتنه و آشوبی دامن مردم را بگیرد که راه نجاتی از آن نیابند و کشتار بین حیره و کوفه واقع شود، کشته های آنها مثل هم هستند (220) و منادی از آسمان ندایی در دهد. (221)
13- امام صادق (علیه السلام) فرمود: این امر واقع نخواهد شد تا این که هر گروهی از مردم، به حکومت بر مردم دست یابند و طوری نباشد که گروهی بگویند: اگر ما حکومت داشتیم به عدالت رفتار می کردیم. آن وقت است که قائم به حق و عدل قیام می کند. (222)
نشانه هایی که برای ظهور حضرت قائم (عج) ذکر شده است بر دو نوع است: حتمی و غیر حتمی.
هر چند تعبیر نشانه های غیر حتمی در روایت نیامده است، اما از آن جا که بعضی از نشانه ها، در روایات، به نشانه های حتمی موسوم شده اند، نشانه های دیگر را نشانه های غیر حتمی نامیده اند. آن چه در این جا ذکر کردیم و آن چه در حوادث مربوط به قرآن و سنت و مسلمانان و طرفداران باطل نقل شد بیانگر نشانه های غیر حتمی هستند.
در این زمینه، روایات دیگری نظیر، روایت عمار یاسر (223)، روایت عامر بن وائله (224)، روایت جابر جعفی (225)روایت بشیر (226)و روایت معاویه بن سعید (227)، و نیز بیانی از کتاب ارشاد مفید در مورد نشانه های قبل از قیام قائم (عج)، که شیخ حر عاملی در اثبات الهداة آن را نقل کرده، (228) وجود دارد که به خاطر جلوگیری از به درازا کشیدن مطلب از نقل آنها خودداری نمودیم.
در این روایات نکته قابل توجهی وجود دارد و آن این-: گرفتگی ماه در پنجم، و گرفتگی خورشید در پانزدهم و طلوع خورشید از مغرب (229)- که در امور حتمی آمده است- و توقف خورشید، در واقع از آیات الهی هستند و با محاسبات معمول سازگاری ندارند از همین رو فرموده اند: از زمان هبوط (خلقت) آدم تا کنون چنین اتفاقی نیافتاده است. و در آن موقع، حساب منجمین به هم می ریزد.

علائم حتمی ظهور حضرت مهدی (عج) در آخر الزمان:

زید العمی می گوید: امام زین العابدین (علیه السلام) فرمود: در یکی از سالها، قائم ما برای گرفتن حق مردم قیام می کند. و فرمود: آیا قیام بدون ظهور سفیانی واقع می شود؟ ظهور قائم، از ناحیه خداوند، حتمی است، و ظهور سفیانی- نیز از ناحیه خداوند- حتمی است و ظهور قائم بدون ظهور سفیانی شدنی نیست. عرض کردم: فدایت شوم!امسال چنین چیزی واقع می شود؟ فرمود: هر چه خدا بخواهد عرض کردم: سال آینده چنین خواهد شد؟ فرمود: خداوند، هر چه بخواهد انجام می دهد. (230)
عامر بن وائله از امیر المومنین (علیه السلام) نقل می کند: که پیامبر (ص) فرمود: قبل از رستاخیز و قیامت، این وقایع قطعاً اتفاق می افتد: ظهور سفیانی، آمدن دجال، پیدا شدن دود و آسمان، خروج دابه، خروج قائم، طلوع خورشید از مغرب، گرفتگی در مشرق، خسوف در جزیرة العرب ظاهر شدن آتشی از دور دست در عدن که مردم به یک جا می راند و جمع می کند. (231)
امام صادق (علیه السلام) فرمود: در یک سال، یک ماه و یک روز سه نفر خروج خواهند کرد: خراسانی، و یمانی، و در بین آنها بیرق یمانی، رهیافته تر و به حق نزدیکتر است، (232)امام صادق (علیه السلام) فرمود: ندای آسمانی، ظهور سفیانی، کشته شدن نفس زکیه و پیدا شدن دستی در آسمان: از امور حتمی است. (233)
ابو هاشم جعفری می گوید: نزد حضرت امام محمد تقی (علیه السلام) نشسته بودم صحبت از سفیانی و حتمی بودن ظهور مهدی (عج)- در روایات به میان آمد. به امام جواد (علیه السلام) عرض کردم: آیا در امر حتمی بدای الهی (تغییری) جاری می شود؟ فرمود: آری عرض کردم: آیا نمی ترسید که در قیام قائم بدا جاری شود فرموده: قیام قائم، میعاد است و خداوند از وعده تخلف نمی فرماید: (و الله لا یخلف المیعاد) (234)، و خداوند از وعده خود بر نمی گردد.
اینها بخشی از احادیثی بودند که بیانگر نشانه های حتمی ایام نزدیک ظهور حضرت مهدی (عج) هستند، اما تمام این نشانه ها، چه حتمی و چه غیر حتمی، بر حسب این که در قضاء الهی رقم خورده باشند یا در قدم الهی تعیین شده باشند، قطعی تخلف ناپذیر نیستند و قابل تغییرند و مشیت و بدای الهی ممکن است در آنها جاری شود و اساساً هیچکدام واقع نشوند، چنان که در قرآن کریم فرموده است: (یمحو الله ما یشاء و یثبت و عنده ام الکتاب) (235) خداوند آن چه را بخواهد از صفحه وجود پاک می کند و آن چه را بخواهد برقرار می نماید و ام الکتاب و لوح اصلی حاکی از هستی و عدم نیز نزد اوست. حدیث ابوهاشم جعفری که در آخر همین روایات نقل شد شاهد دیگری بر این مطلب است.
آری، قیام قائم (عج) از چیزهایی است که بدا در آن جاری نمی شود، زیرا قیام قائم از مصادیق میعاد است و خداوند میعاد را قطعاً عملی می سازد.
در روایت عمر بن حنظله از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که قیام حضرت مهدی (عج) دارای پنج علامت می باشد. (236)
1- قتل نفس زکیه
2- صدای آسمانی
3- خروج سفیانی
4- خروج یمانی
5- خسف (237)بیداء
1- قتل نفس زکیه: حضرت مهدی (عج) یکی از یاران خود را به سوی مکه و خانه خدا می فرستد که، حجت را بر مردم تمام کند و بگوید: من فرستاده مهدی (عج) هستم که مهدی از اهل بیت رحمت است و معدن رسالت و برگزیده پیغمبران می باشد. و از شما مردم یاری می خواهد پس یاریش کنید. در این زمان مردم شورش کرده و او را میان رکن و مقام در کعبه شهید می کنند. آن گاه مهدی (عج) در مقام ابراهیم چهار رکعت نماز می خواند، سپس به حجر الاسود تکیه کرده و حمد ثنای خداوند و پیامبر اکرم (ص) را می نماید. به طوری؟ کسی تا به حال آن طور نیایش نکرده باشد آن گاه حضرت، حق خود را از خداوند مطالبه می نماید و اوست مضطری که خداوند فرموده
امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء و یجعلکم خلفاء الارض (238)(239)
ترجمه: آیا آن کیست که دعای بیچارگان مضطر را اجابت کرده و رنج و غم آنها را بر طرف نماید و مسلمین را خلفای زمین قرار دهد.
سپس جبرئیل و میکائیل با مهدی (عج) بیعت می کنند.
حضرت امیر المومنین (علیه السلام) فرمودند: به خدا قسم هر آینه طائفه قریش در وقت ظهور قائم، به شدت به وحشت افتاده و پناهگاهی جستجو می کنند آن گاه مهدی (عج) حادثه ای بزرگ در میان آنها ایجاد کند و بدکاران آنها را، مجازات نماید.
آنگاه حضرت مهدی (عج) با سیصد و سیزده نفر، رهسپار نجف اشرف می شوند در صورتیکه جبرئیل در سمت راست و میکائیل در سمت چپ حضرت مهدی (عج) می باشند. و شعارشان (یالثارات الحسین) است.
ترجمه: وای از خونهایی که از حسین (علیه السلام) و اصحابش ریخته شد و چنان رعب و وحشت در دل دشمنان کنند که کسی یارای مقابله با مهدی را نداشته باشد.
2- صدای آسمانی: علامه مجلسی در کتاب بحار از تفسیر عیاشی از اما صادق (علیه السلام) روایت فرموده که صدایی آسمانی ندا دهد از آسمان که ای اهل حق جدا شوید از باطل و ای اهل باطل جدا شوید از اهل حق.
و محقق می شود معنی آیه شریفه:
(و ما کان لیذرالمومنین علی ما انتم علیه حتی یمیز الخبیث من الطیب)
چاره نیست بر مومنی که جدا شود از باطل و همچنین جدا شود، باطل از حق.
و جابر جعفی از امام باقر (علیه السلام) نقل فرموده و همچنین در کتاب بحار الانوار از محمد بن ابراهیم و در کتاب غیبت از کعب الاخبار به استناد او از عمر بن سعد از امیر المومنین علی (علیه السلام) که فرمودند:
سرخی در افق ظاهر شود که از اشک دیدگان عرشیان است که به حال اهل زمین می گریند و نشان دهنده مملو شدن ظلم و ستم و شروع خون ریزی و قتل و غارت در آخر الزمان است. این سرخی طبق فرمایش حضرت علی (علیه السلام) سه تا هفت روز در افق دیده می شود. (240)
ترس و بیم عراق و بغداد را فراگیرد، تلف اموال و قحطی ظاهر شود.
خون ریزی واقع شود ، شهر ری توسط زلزله ای خراب شود. بغداد تبدیل به ویرانه ای شود و آذربایجان با ارمنستان به جنگ برخیزد.
3- خروج سفیانی: سفیانی (عثمانی بن عمبسه) از کشور سوریه (شام) خروج کند، شخصی است بلند قد سیاه چهره، آبله ور، و از اهل سنت می باشد که با گروههای دیگر اهل سنت (حنبلی، شافعی، مالکی، حنفی) به جنگ می پردازد. و طوری آنان را قلع و قمع کند که اثری از آنان باقی نگذارد و این است مراد آیه شریفه: (فویل الذین کفروا من مشهد یوم عظیم)
ترجمه: پس وای بر کافران از حضور روز عظیم (که مراد، روز جنگ سفیانی است)
چنان که در هر شهری که وارد شود هر کسی را که مخالف او باشد، سنی و شیعه همگی را از دم تیغ بگذارند و حرکت کند، بسوی کوفه، عراق، و منظورش شیعیان آن منطقه است و هر کسی که اسمی از (علی، حسن و حسین، زهرا یا زینب و سایر ائمه (علیه السلام) را داشته باشد یا فرزندش این اسامی را داشته باشد.
بدست سفیانی کشته شود سفیانی کودکی را در مسجد کوفه بر دست گرفته و او را بکشد، به همین جرم که پدر و مادرش شیعه و اسمی شیعه دارد. قتل و غارت او در مدت هشت ماه به حدی خواهد رسید که کسی تا آن زمان چنین جنایاتی ندیده باشد و آن گاه محقق می شود کلام معصوم که فرمود (ملئت ظلماً و جورا) زمین لبریز شود از ظلم و جنایات و خونریزی.
عمر بن یزید می گوید: امام صادق (علیه السلام) به من فرمود: اگر سفیانی را ببینی پلیدترین مردم با چهره ای قرمز مایل به کبودی، را دیده ای پناه بر خدا، پناه بر خدا، پناه بر خدا از آتش. سفیانی در پلیدی به آنجا رسیده است که همسرش را، از ترس این که او را معرفی کند، زنده به گوز می نماید. (241)
امام صادق (علیه السلام) فرمود: موضوع خروج سفیانی از امور حتمی و وقوع آن در ماه رجب است. (242)
عبدالله بن ابی منصور می گوید: از امام صادق (علیه السلام) در مورد نام سفیانی سوال کردم فرمود: به اسمش چه کاری داری؟ وقتی پنج شهر شام، دمشق، حمص، فلسطین، اردن و قنسرین را به تصرف در آورد، آن موقع، منتظر فرج باشید. گفتم: آیا نه ماه مالک آنهاست؟ فرمود: نه، بلکه فقط هشت ماه، حتی یک روز هم بیشتر نمی شود. (243)
عمر بن ابان کلبی از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: گویا سفیانی، و رفیق سفیانی، را می بینم که در محله رحبه در کوفه، بار انداخته و منادی، از طرف او، ندا می دهد که: هر کس سر شیعه ای را برای من بیاورد هزار درهم جایزه دارد، بعد از آن، همسایه به همسایه اش یورش می برد و می گوید این شیعه است، گردنش را می زند و هزار درهم می گیرد... (244)
امام صادق (علیه السلام) فرمود ... قطعاً قبل از خروج قائم (عج) این دو صدا به گوش می رسد: صدایی از آسمان، که صدای جبرئیل است و صدایی از زمین که صدای ابلیس معلون است، که نام خلیفه سوم را می برد و می گوید مظلوم کشته شد، و مقصودش از این حرف، ایجاد فتنه و آشوب است، از ندای اولی اطاعت کنید و از صدای دومی بپرهیزید که مبادا شما را(245) بفریبد...
مفضل بن عمر از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند ... وقتی خورشید طلوع کند و آفتاب بدرخشد ندایی از جانب خورشید، به زبان عربی روشن و رسا، به طوری که هر که در آسمانها و زمین است بشنود، مردم را مخاطب قرار داده می گوید: ای مردم! این مهدی آل محمد است، او را به نام و کنیه جدش پیامبر (ص) می نامد و نسبش را از امام حسن عسگری (علیه السلام) به امام حسین- صلوات الله علیهم اجمعین- می رساند، و می فرماید: با او بیعت کنید که به راه راست هدایت خواهید شد و از امر او سرپیچی نکنید که گمراه خواهید شد... (246)
امام صادق (علیه السلام) فرمود: ... اولین کسی که دست او (قائم) را می بوسد، فرشتگان، سپس جنیان و بعد برگزیدگان بشر هستند و می گویند: شنیدیم و اطاعت کردیم و هیچ صاحب گوشی در عالم نمی ماند مگر این که آن صدا را پذیرا می شود و بعضی از همدیگر در مورد صدایی که شنیده اند توضیح می خواهند.
وقتی غروب خورشید نزدیک می شود، فریادی از مغرب بلند می شود که: ای مردم!پروردگار شما از دره یابس از سرزمین فلسطین ظهور کرده است، او عثمان بن عنبسه از نسل یزید بن معاویه است، با او بیعت کنید تا به حق راه یابید و مخالفت نکنید که گمراه می شوید. فرشتگان، جنیان و برگزیدگان بشر در پاسخ، او را تکذیب کرده، حرفش را دروغ می شمارند و می گویند: کلامت را شنیدیم و زیر پا گذاشتیم و در آن هنگام، هیچ شکاک، دو دل و منافق یا کافری باقی نمی ماند مگر این که با این صدای آخری گمراه می شود... (247)
عثمان بن سعید عمری نایب امام زمان (عج) از امام عسگری (علیه السلام) نقل می کند: ... سپس مهدی (عج) خروج می کند و گویا من بیرقهای سفید را می بینم که بر بالای سرش، در نجف به اهتزاز در آمده اند. (248)
علی بن ابی حمزه می گوید: امام صادق (علیه السلام) فرمود: وقتی قائم (عج) قیام کند، مردم او را انکار خواهند کرد، زیرا در سیمای جوانی مومن ظهور خواهد کرد، و هیچکس بر اعتقاد به او ثابت نمی ماند مگر کسی که خداوند، در عالم زر، از او پیمان گرفته است. (249)
سیف بن عمیره می گوید: امام باقر (علیه السلام) به من فرمود: وقتی قائم (عج) قیام کند، مومن در قبرش مطلع می شود و به او گفته می شود: صاحب تو قیام کرده است، اگر می خواهی به او ملحق شوی، ملحق شو و اگر می خواهی همچنان در نعمت و بزرگداشت پروردگارت بمانی، بمان (250)