فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

سرنوشت یهود و مسیحی ها در ظهور مهدی (عج):

دو دسته حدیث و روایت وجود دارد:
الف)در بعضی از آیات قرآن آمده که یهود و مسیحی ها تا روز قیامت باقی خواهند بود. خداوند می فرماید:
ما از نصاری پیمان گرفتیم و آنان، پیمان شکنی کردند و ما هم دشمنی را تا قیامت در بینشان انداختیم و ما تا قیامت نصاری را بر کفار برتری دادیم که این آیات دلالت بر وجود (یهود و نصاری) تا قیامت هستند.
در احادیث امامان نیز آمده امام صادق (علیه السلام) فرمود: حضرت مهدی (عج) با یهود و نصاری مصالحه می کند و آنها جزیه می دهند و سپس طبق این آیات قرآن و احادیث دلالت بر وجود یهود و نصاری تا قیامت است.
احادیث و روایات مخالف دیگری نیز وجود دارند، که دلالت دارد که حضرت مهدی (عج) دین اسلام را به آنها عرضه می کند اگر قبول کنند، محفوظ مانده و اگر مخالفت کنند، کشته خواهند شد.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: آنقدر حضرت مهدی (عج) جنگ می کند که جز دین اسلام دینی باقی نمی ماند و احدی باقی نمی ماند، مگر که به رسول الله ایمان بیاورد. و با توجه به این که عیسی مسیح در نماز به حضرت مهدی (عج) اقتدا خواهد کرد منطقی اینست که پیروان عیسی مسیح نیز به پیامبر خود اقتدا کرده و همچون او مسلمان شوند و دین اسلام را قبول کنند.
بنابراین یهود و نصاری باقی خواهند ماند، ولی از شرک دست بر می دارند، و اسلام بر آنها غالب می شود.
حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمود: حضرت مهدی (عج) بر شرق و غرب عالم حکومت خواهد کرد.

چگونگی نشر اسلام از شهر قم به تمام جهان:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
و تخلوا کوفة من المومنین و تعرض عنه العلم کما تعرض الحیة فی جعدها ثم یظهر العلم فی بلدة یقال لها قم منها یفیض العلم الی سایر البلاد حتی لایبقی مستضعف فی الدین فی المشرق و المغرب و ذالک عند قرب ظهور قائمنا مهدی (عج) (203)
کوفه از مومنین خالی می شود، همانند ماری که در سوراخ خود مخفی گردد، علم و دانش هم از کوفه خواهد رفت، و در شهری بنام قم ظاهر می شود، و آنجا معدن علم و دانش است، و از آن جا علم و دانش به تمام شهرها پخش می شود، و مستضعف در دین باقی نخواهد ماند.
که این در زمان نزدیک به ظهور واقع خواهد شد. و خداوند شهر قم و اهلش را حجت بر تمام زمین قرار داده. و بعد از آن مهدی (عج) ظهور می کند.
عده ای که منکر حضرت مهدی (عج) هستند، می گویند: مهدی (عج) در سالها پیش قیام کرده! در جواب باید گفت: کدام مهدی می تواند قیام کند، حال آن که حتماً باید تمام شرایط در او باشد.
1- نامش (م ح م د)و کینه اش ابوالقاسم باشد.
2- مادرش نرجس و از بنی هاشم باشد، و از حضرت زهرا (س) و از اولاد امام حسین (علیه السلام) باشد.
3- تنها فرزند امام حسن عسگری (علیه السلام) و متولد شهر سامرا باشد.
4- در مکه قیام کرد باشد.
5- در تشکیل دولت فقط یک دولت را فرماندهی کند و آن دولت پیامبر اکرم (ص) است، به اجتماع قاطع علماء و اهل فن هنوز کسی که این علائم و صفات در او باشد، هنوز در طول تاریخ قیام نکرده.
امام باقر (علیه السلام) می فرماید: مهدی (عج) قیام خواهد نمود، با شمشیر و هرگز شکست نمی خورد، و از این جهت قیامش شبیه قیام رسول اکرم (ص) است، که با سلاح و اسلحه قیام کردند.
(قیام و خروج با شمشیر منظور جنگ کردن است) و احتمال استفاده از سلاح روز قوی تر است. و قوی تر از آن این است که حضرت با استفاده از ولایت تکوینی خود دخل و تصرف و معجزه ای نماید تا اسلحه های مدرن روز از کار بیفتد.

علائم غیر حتمی ظهور مهدی (عج) و حوادثی که در نزدیکی ظهور رخ خواهد داد.

1- بزنطی می گوید: امام رضا (علیه السلام) فرمود: قبل از این امر (فرج) قتل بیوح واقع خواهد شد. عرض کردم: بیوح چیست؟
فرمود: پیوسته و بدون فاصله. (204)
2- امام باقر (علیه السلام) فرمود: قبل از این امر دو نشانه واقع خواهد شد: گرفتگی ماه در روز پنجم و گرفتگی خورشید در روز پانزدهم، و از زمان هبوط (خلقیت) آدم تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است و در آن روز است که حساب منجمین بهم می ریزد. (205)
3- سلیمان بن خالد می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمود: قبل از قیام قائم دو نوع مرگ واقع می شود: مرگ سرخ و مرگ سفید، به طوری که از هر هفت نفر پنج نفر می میرند، اما مرگ سرخ، مرگ با شمشیر است و مرگ سفید، امراض است. (206)
4- امام صادق (علیه السلام) فرمود: قبل از قیام قائم (عج) خورشید در پنجم ماه رمضان می گیرد. (207)
5- جابر می گوید: به امام باقر (علیه السلام) عرض کردم: این امر (فرج) چه موقع خواهد بود؟ فرمود: چه موقع خواهد بود؟ ای جابر؟ آن هنگامی است که بین حیره و کوفه کشتار زیاد شود. (208)
6- مفضل بن عمر می گوید: از امام صادق (علیه السلام) در مورد آیه (ولنذیقنهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر) (209) قبل از عذاب بزرگتر، از عذاب کوچکتر به آنها خواهیم چشانید. سوال کردم. فرمود: عذاب کوچکتر، گرانی است و عذاب بزرگتر، خروج مهدی (عج) با شمشیر است. (210)
7- از امام صادق (علیه السلام) سوال شد که هنگام خروج قائم (عج) چه موقع است؟ فرمود، وقتی که حکومت در دست بیضه کشیده شدگان، و زنان بیفتد (211) علامتهای دیگری را نام برد تا این که فرمود: آن موقع وقت خروج قائم ما اهل بیت است. (212)
8- امام صادق (علیه السلام) از پدران بزرگوارش نقل می فرماید: حضرت علی (علیه السلام) فرمود: وقتی آتش در حجاز بیفتد و سیل در نجف جاری شود منتظر ظهور قائمتان باشید. (213)
9- محمد بن مسلم می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم فرمود: قبل از قیام قائم برای مومنان نشانه هایی از طرف خدای تعالی آشکار خواهد شد. گفتم: فدایت شوم!آن نشانه ها چیستند؟ فرمود:
ولنبلونکم بشی من الخوف والجوع و نقص من الاموال و الانفس والثمرات و بشر الصابرین (214)
و قطعاً شما را به نوعی از ترس و گرسنگی و زیان مالی و جانی و کمبود محصول می آزماییم پس صابران را نوید بده. و فرمود: (ولنبلونکم بشی من الخوف)، ترس از ناحیه بنی فلان در آخر سلطنتشان است، (والجوع) آزمایش را گرسنگی، به گرانی و بالا بودن قیمتهاست، و (نقص... الانفس)، دلالت بر مگر سریع و آشکار است، و (بشر الصابرین) بشارت صابران به تعجیل در خروج قائم ماست، سپس فرمود: ای محمد این تاویل آیه است و خداوند می فرماید: (و ما یعلم تاویله الا الله و الراسخون فی العلم) (215) حقیقت نهانی آن را جز خدا و آنان که دانش در سینه هایشان آرام یافته است کسی نمی داند. (216)
10-ابوبصیر درباره آیه
ان نشاننزل علیهم من السماء آیة فظلت اعناقهم لها خاضعین (217)
اگر بخواهیم از آسمان نشانه ای بر آنان فرو فرستیم که شرمگینانه بر آن گردن نهند. از امام باقر (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: خداوند به زودی این کار را درباره آنان انجام خواهد داد. ابوبصیر می گوید: عرض کردم آنان چه کسانی هستند؟ فرمود: بنی امیه و پیروان آنها، گفتم: آن نشانه چیست؟ فرمود: توقف خورشید بین ظهر تا عصر و آشکار شدن چهره و نیم تنه مردی در قرص خورشید که به نام و نشانش شناخته می شود، و این کار در زمان سفیانی انجام خواهد شد که در آن موقع، نابودی او و قومش فرا رسیده است. (218)
11- امام صادق (علیه السلام) فرمود: قبل از قیام قائم (عج) به واسطه آتشی که در آسمان پیدا می شود، سرخی هوا را فرامی گیرد، گرفتگی ماه در بغداد و بصره، خونهایی که ریخته می شود، ویرانی منازل و ساکنانش و ترسی که به دل مردم عراق می افتد که آرام و قرار ندارند، مردم از گناه باز داشته می شوند. (219)
12- امام باقر (علیه السلام) فرمود: قائم ظهور نمی کند تا این که در شام، فتنه و آشوبی دامن مردم را بگیرد که راه نجاتی از آن نیابند و کشتار بین حیره و کوفه واقع شود، کشته های آنها مثل هم هستند (220) و منادی از آسمان ندایی در دهد. (221)
13- امام صادق (علیه السلام) فرمود: این امر واقع نخواهد شد تا این که هر گروهی از مردم، به حکومت بر مردم دست یابند و طوری نباشد که گروهی بگویند: اگر ما حکومت داشتیم به عدالت رفتار می کردیم. آن وقت است که قائم به حق و عدل قیام می کند. (222)
نشانه هایی که برای ظهور حضرت قائم (عج) ذکر شده است بر دو نوع است: حتمی و غیر حتمی.
هر چند تعبیر نشانه های غیر حتمی در روایت نیامده است، اما از آن جا که بعضی از نشانه ها، در روایات، به نشانه های حتمی موسوم شده اند، نشانه های دیگر را نشانه های غیر حتمی نامیده اند. آن چه در این جا ذکر کردیم و آن چه در حوادث مربوط به قرآن و سنت و مسلمانان و طرفداران باطل نقل شد بیانگر نشانه های غیر حتمی هستند.
در این زمینه، روایات دیگری نظیر، روایت عمار یاسر (223)، روایت عامر بن وائله (224)، روایت جابر جعفی (225)روایت بشیر (226)و روایت معاویه بن سعید (227)، و نیز بیانی از کتاب ارشاد مفید در مورد نشانه های قبل از قیام قائم (عج)، که شیخ حر عاملی در اثبات الهداة آن را نقل کرده، (228) وجود دارد که به خاطر جلوگیری از به درازا کشیدن مطلب از نقل آنها خودداری نمودیم.
در این روایات نکته قابل توجهی وجود دارد و آن این-: گرفتگی ماه در پنجم، و گرفتگی خورشید در پانزدهم و طلوع خورشید از مغرب (229)- که در امور حتمی آمده است- و توقف خورشید، در واقع از آیات الهی هستند و با محاسبات معمول سازگاری ندارند از همین رو فرموده اند: از زمان هبوط (خلقت) آدم تا کنون چنین اتفاقی نیافتاده است. و در آن موقع، حساب منجمین به هم می ریزد.